weather timeline

Aplikacja Weather Timeline znika z Google Play. Czy to czeka też inne programy?

Michał Derej Michał Derej Artykuły

Google Play to sklep, w którym znaleźć można wiele różnych aplikacji – na ten moment wybierać można spośród ponad trzech milionów pozycji. Na całe szczęście, w przeciwieństwie do AppStore’a, deweloperzy tworzący aplikacje na Androida, stawiają na jednorazowe płatności, a nie drogie subskrypcje. Niestety ten model sprzedaży może uśmiercić niektóre programy – kolejną jego ofiarą jest świetna i niezwykle popularna aplikacja pogodowa Weather Timeline, która zniknęła ze sklepu Google Play. Co to oznacza dla użytkowników programu? Czy podobna sytuacja w przyszłości może się jeszcze powtórzyć? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Dlaczego aplikacja Weather Timeline zniknęła ze sklepu Google Play?

Jeżeli na swoich smartfonach co jakiś czas sprawdzacie prognozę pogody, to nazwa Weather Timeline choć raz musiała rzucić się Wam w oczy. Program ten na tle konkurencji wyróżniał się przede wszystkim pięknym i animowanym interfejsem utrzymywanym w stylistyce Material Design. Pod innymi względami również był dobry – użytkownik mógł m.in. zdecydować, od którego dostawcy chce pobierać dane. Aplikację dodatkowo można było dostosować do własnych potrzeb za pomocą bogatych możliwości personalizacji. Dlaczego zatem ten płatny i świetnie radzący sobie program został skasowany ze sklepu Google Play?

Zobacz także: Czy nowe iPhone’y będą rynkowym sukcesem?

Powód jest prosty – ze względu na swój model biznesowy dalsza sprzedaż aplikacji stała się nieopłacalna dla twórcy. Jak to możliwe? Koszt API, z którego korzysta Weather Timeline, zwiększa się z każdym nowym użytkownikiem. Częstotliwość sprzedaży aplikacji natomiast spadła (a kosztowała ona raptem 2.99 zł) – wszystkie osoby, które chciały wesprzeć autora, już dawno to zrobiły. Z tego powodu Sam Ruston zdecydował się na cofnięcie publikacji Weather Timeline ze sklepu Google Play, ponieważ dalsze utrzymywanie dostępu dla nowych użytkowników stałoby się nieopłacalne. Oczywiście osoby, które kupiły już aplikację, dalej będą mogły z niej korzystać – wystarczy, że pobiorą ją z zakładki Moje aplikacje > Biblioteka.

Czy podobny scenariusz może wkrótce przytrafić się również innym popularnym aplikacjom?

Niestety nie jest to wykluczone. Jeżeli dany program korzysta z API płatnego w zależności od ilości użytkowników lub liczby zapytań, to taka aplikacja za jakiś czas może zniknąć ze sklepu. Jedynym wyjściem, które mogłoby uratować Weather Timeline oraz inne podobne programy w przyszłości jest… model subskrypcyjny. Niestety z pewnością spowodowałby on negatywny odzew użytkowników, którzy nie chcieliby płacić za raz zakupioną aplikację. W tym miejscu po raz kolejny powracamy do ważnego pytania – czy cykliczne płatności za wirtualne dobra to przyszłość mobilnych programów? Ja mam jednak nadzieję, że twórcy aplikacji poradzą sobie bez tego.

Źródło: Weather Timeline

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy