SPT czyli subiektywne podsumowanie tygodnia to cykl autorski, który pojawia się na łamach naszego portalu od kilku miesięcy. Możecie w nim przeczytać o najważniejszych wydarzeniach wybranych i skomentowanych przez redaktora. Standardowo teksty zostały podzielone na te warte pochwalenia lub skrytykowania. Zapraszam do lektury.

Pochwała

OnePlus 6T bez złącza audio. Firma dość długo zapierała się, że złącze audio w smartfonie jest niezbędne, lecz w końcu uległa. Prezes stwierdził, że już wystarczająco dużo klientów ma słuchawki bezprzewodowe, że bronionego jak twierdzy złącza można się pozbyć. Jest to świetna decyzja, tym bardziej, że dzięki temu zabiegowi ma się zwiększyć pojemność baterii w OnePlus 6T względem poprzedniego modelu. Jestem zdecydowanie ZA!

Zobacz także: Chrome z kolejną aktualizacją 

Krytyka

Snapdragon Wear 3100. Po dwóch latach od debiutu najpopularniejszego procesora do smartwatchy, Qualcomm w końcu pokazał jego następcę. Być może nie zgodzicie się, czemu już go krytykuję. Otóż okazuje się, że chipset ten nie będzie w ogóle szybszy od 2100, ponieważ został stworzony w tej samej technologii. Jedyna różnica pomiędzy procesorami to dodatkowy „współprocesor”, który odpowiedzialny jest za energooszczędność smartzegarków w czasie, kiedy z nich nie korzystamy. Dwa lata czekania pokazały, że postęp technologiczny w tym obszarze jest bardzo wolny, a od smartwatchy nie ma co oczekiwać rewolucji.

iPhone Xs i Xs Max oraz ich ceny. iPhone Xs i Xs Max wzbudziły ogromne emocje obserwatorów. Zostawiając ich innowacyjność albo raczej jej brak, jedno jest pewne – są one bardzo drogie. Cena $1000 została przekroczona z impetem przez 6,5-calowy model. Apple zdecydowanie przekroczyło granicę, jaką klienci powinni płacić za urządzenie mobilne. Szanuję firmę za indywidualne podejście do swoich produktów i wprowadzanie użytecznych innowacji w pewnych obszarach (jak np. skanowanie twarzy w 3D czyli Face ID). Pozazdroszczenia jest również ekosystem macOS + iOS + watchOS, które działają razem świetnie. Jednak wycena nowych iPhone’ów pokazuje, że firma z Cupertino kieruje je do klientów, dla których nie gra ona żadnej roli. Biedniejsi fani Apple, którzy będą chcieli zaoszczędzić kupią po prostu iPhone’a Xr.

Ile dni trzeba pracować na nowego smartfona. Tutaj krótko, po prostu zobaczcie interesujący raport zawarty w linku. W Polsce jest źle, ale o dziwo nie jest najgorzej. W niechlubnym zestawieniu wyprzedza nas nawet kilka krajów z UE.

eSIM w Polsce? eSIM to standard rozwijający się od kilku lat, a pierwszym telefonem , który go obsługiwał był Pixel 2. Standard ten staje się powoli popularny w smartwatchach. Warto dodać, że nie działa on póki co w żadnej sieci w Polsce. Nowe iPhone’y będą miały dualSIM, przy czym jeden slot na kartę będzie fizyczny, a drugi to właśnie eSIM. Z tej okazji, na Twitterze pojawiły się pytania skierowane do operatorów – kiedy zobaczymy eSIM w Polsce. Wiadomo, że standard ten pojawi się w Orange jeszcze w tym roku. Co z innymi sieciami? Przeczytacie o tym w linku powyżej.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.