android malware anubis

Fortnite zagrożeniem dla użytkowników? Gracze na celowniku cyberprzestępców

Artykuły

Fortnite to komputerowa gra z gatunku battle royale, która na komputerach i konsolach bije rekordy popularności – szacuje się, że w produkcji bawi się łącznie ponad 130 milionów graczy. Niestety duża popularność gry wiąże się również z wieloma zagrożeniami dla jej użytkowników. Cyberprzestępcy starają się bowiem uzyskać dostęp do urządzeń graczy za pomocą aplikacji, które pozornie powiązane są z Fortnite. W praktyce jest jednak zupełnie inaczej – zobaczcie, jak prezentuje się ten proceder oraz jak się przed nim chronić.

Z puli przebadanych aplikacji powiązanych z Fortnite aż połowa była złośliwa

Redaktorzy serwisu Top10VPN postanowili przeanalizować aplikacje powiązane z grą Fortnite, które znaleźć można w sieci. Programy tego typu to zazwyczaj poradniki czy aplikacje do personalizacji smartfona, lecz zdarzały się również złośliwe pliki .apk, które naśladowały oficjalny plik gry. Redakcja do testów wybrała popularne programy – wyniki były przerażające – celem aż około 40% znalezionych aplikacji było śledzenie urządzenia użytkownika i kradzież jego danych. Wśród programów znaleźć można było również przykłady oprogramowania typu adware, które na smartfonie wyświetla nachalne reklamy w celu jak najszybszego zarobku.

Nie przegap
Huawei Mobile Services – wszystko, co musisz wiedzieć o HMS w jednym miejscu
Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest
Rosnąca popularność Huawei Mobile Services, w skrócie HMS, a w Polsce Mobilne Usługi Huawei to nic innego jak wypadkowa rozwoju jednego z największych graczy na mobilnym rynku. Perturbacje światowych mocarstw często zbierają żniwa tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Stany Zjednoczone i Chiny wciąż szukają porozumienia, choć najbardziej poszkodowanym wydaje się właśnie Huawei. Gigant […]

Zobacz także: Samsung i Google łączą siły. Co szykują?

Jak działają złośliwe aplikacje powiązane z grą Fortnite?

Jak podaje serwis Top10VPN, zasada działania aplikacji malware, które pracują pod przykrywką programu powiązanego z grą Fortnite, jest bardzo prosta. Po instalacji i nadaniu odpowiednich uprawnień oprogramowanie łączy się z serwerami cyberprzestępców, skąd pobierane są polecenia. Następnie wirus rozpoczyna swoją pracę, która polega na kradzieży danych – monitorowana jest lokalizacja użytkownika, a także pobierane są informacje na temat połączeń wykonywanych ze smartfona. Na deser złośliwe aplikacje zostawiają sobie możliwość szantażu niewinnych osób za pomocą materiału wideo, który nagrywany jest przez przednią kamerkę. A wszyscy wiemy, że smartfona zawsze mamy ze sobą – może on zatem nagrać wszystkie momenty, którymi nie chcielibyśmy dzielić się z innymi. Na marginesie, o tym problemie powstał bardzo ciekawy odcinek Czarnego Lustra o nazwie „Zamknij się i tańcz” – warto go obejrzeć.

Co robić, jak żyć?

Przede wszystkim pamiętajcie, by przed instalacją jakiejkolwiek aplikacji zawsze kontrolować uprawnienia, jakich ona żąda – dzięki temu krokowi unikniecie zbędnych problemów związanych ze złośliwymi aplikacjami. Co więcej, wszystkie gry i programy instalujcie głównie z oficjalnych źródeł. Pamiętajcie również, że jeśli ktoś oferuje Wam np. „nielimitowaną walutę w danej grze” po pobraniu danej aplikacji, to praktycznie na 100% jest to oszustwo i oferty tego typu należy omijać szerokim łukiem. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: The Independent


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x