#stopACTA2 – kto nas sprzedał, dlaczego i co dalej

Adrian Celej Artykuły 2018-09-13

Niestety, jak już wiadomo Parlament Europejski przegłosował projekt znany jako ACTA2. Porażka jest ogromna, teraz czas na wyciągnięcie wniosków i odpowiedzenie na kilka pytań – kto konkretnie głosował za przyjęciem ustawy, dlaczego akcja #stopACTA2 okazała się porażką i co dalej?

Kto głosował za przyjęciem ACTA2?

Głosowanie w Parlamencie Europejskim jest całkowicie jawne, dzięki czemu dziś możemy poznać listę głosujących za wprowadzeniem cenzury i podatku od linków europosłów:

Powiedzmy sobie wprost – ci politycy sprzedali naszą wolność dużym koncernom medialnym. Ta lista to fakt, którego nie da się już wyciąć z historii. Warto przypomnieć, że w swoim czasie Platforma Obywatelska publicznie informowała o swoim sprzeciwie wobec ACTA2. Z drugiej strony to właśnie PO odpowiada za próbę wprowadzenia ACTA w 2012 roku. Oczywiście dotyczy to tylko naszego kraju, tak prezentuje się rozkład głosów we wszystkich państwach biorących udział w głosowaniu:

Za odrzuceniem ustawy była tylko Chorwacja, Holandia, Polska i Szwecja, reszta państw chciała jej przyjęcia. To smutne, że tylko 4 narody widziały problem w zmianach ograniczających wolność w internecie. Z drugiej strony pokazuje to, że właśnie my jesteśmy narodem, który nie pozwala sobie narzucać ograniczeń.

Dlaczego?

Powodów tej porażki jest wiele. Samo odroczenie głosowania spowodowało, że sprawa gwałtownie przycichła. Mało tego pojawiały się pogłoski (często powielane przez inne serwisy), że to koniec walki, wygraliśmy, można się rozejść. Była to bzdura, która spowodowała spadek zainteresowania tematem. Wybuchła ogromna wojna medialna. Niektóre duże portale broniły proponowanych ustaw i obrażały protestujących. Dało się zauważyć wojnę w komentarzach, pojawiali się ludzie próbujący zrobić z redaktorów opisujących temat idiotów, wytykano nieprawdziwe błędy. Problem ten był doskonale widoczny na facebookowej grupie StopACTA2.Poland. W ten sposób obserwatorzy otrzymywali sprzeczne informacje, co doprowadziło do ich wyłamania się i zmniejszenia zainteresowania tematem. Aktywnie działała grupa zwolenników ACTA2. Pamiętam burzę, jaką wywołał strajk Wikipedii – widywałem głosy oburzonych, którzy podważali rację internetowej encyklopedii, według nich portal ten nie powinien interesować się takimi sprawami i robić swoje.

Jest coś, czego zabrakło – szumu takiego jak w 2012 roku. Niestety, tą akcją nie chcą zajmować się większe media, nie ma relacji w telewizji, gdzieś tam sobie protestują, ale nikogo to nie obchodzi. Teraz rozgłos powinien być jeszcze większy, #stopACTA2 to bardzo nierówna walka – zamiast ze swoim rządem walczyliśmy z całą Unią Europejską. Największym portalem aktywnie działającym przeciwko tej ustawie był Wykop, inne media nie widziały problemu. Efekty obserwujemy teraz, gdy głosowanie zakończyło się dla nas ogromną porażką.

Zobacz też: #stopACTA2 – relacja z protestu w Warszawie

Co dalej?

Nie, to nie koniec walki, jeszcze jest szansa. Julia Reda poinformowała, że ostatnie, finalne głosowanie odbędzie się prawdopodobnie wiosną 2019 roku. Tu nie pomogą już internetowe petycje, teraz pozostaje jedynie wyjście na ulice. Musimy wymusić na naszym rządzie próbę zablokowania ustawy. Czy są szanse? Cóż, według mnie znikoma, ale to już ostatnia szansa na uniknięcie przepisów ograniczających wolność w internecie. Wszystko jest zależne od tego czy uda się zebrać bardzo dużą grupę protestujących i jaki szum w mediach zrobimy.

Informacje o zbliżających się protestach znajdziecie na stronie StopACTA2.Poland. • rad252

  Odnośnie sytuacji w mediach – każdy większy gracz po prostu lobbował w swoja stronę. Wykop przeciw, bo jako agregator treści miałby ten słynny „podatek od linków” płacić innym. Duże serwisy informacyjne za, bo miałyby ten „podatek od linków” otrzymywać. Wolnością w internecie i innymi szczytnymi ideałami mało kto się przejmował.

 • Krzysztof D

  http://www.newsweek.pl/biznes/acta2-nowa-dyrektywa-ue-kontra-internauci-i-google,artykuly,432794,1.html?a=0

  Newsweek mówi „Nic się nie stało. Polacy nic się nie stało”

  I cytują Europosła Boniego … i innych z PO. Protesty z inicjatywy Google i pewnie dopingowane przez propagandzistów z Rosji. Młodzi to naiwniacy co łykną każdy protest, Wikipedia z blokowaniem w proteście dostępu do strony przesadza i w ogóle nie powinna bo nie od tego jest. …

  … a i jeszcze PIS-owski pomysł rządowego centralnego rejestru zakazanych stron internetowych bardziej podejrzany a nikt nie protestuje granda

  ACTA2 ma uderzyć podobno w wielkie agregatory treści typu usługi Google. Z tym że Google to nie cały internet, co z małymi serwisami obsługiwanymi przez entuzjastów i hobbystów zbierających informacje z dziedziny swoich zainteresowań w rożnych publikacjach.

  Czy teraz będzie trzeba kontaktować się z autorem zacytowanego tekstu, albo grafiki, czy zdjęcia. Czy wystarczy podanie źródła w bibliografii?

  Jak drobni i liczni wydawcy prasowi (blog to też forma dziennikarstwa) mają się dogadać z niemniej licznymi serwisami informacyjnymi.

  Przykład. Blog wyświetla reklamy to znaczy że zyskiem z tych reklam ma się podzielić z autorem cytowanego tekstu?

  Każdy w sieci jest twórcą i odbiorcą, różni nas tylko skala.

  Unio zdefiniuj czym jest agregator treści – publikując swoją pracę przekrojową na „Jakiś Temat” zbiorę opinie, cytaty, dane, grafiki od parudziesięciu autorów, kiedyś wystarczyło wyraźnie wskazać co w publikacji jest zapożyczeniem a co dziełem autora i był spokój. Teraz mam szukać kto jest posiadaczem, czy spadkobiercą praw autorskich?

  Jak technicznie chcą ci eurobiurokraci rozwiązać kwestie rozliczania za udostępniane treści od tysięcy podmiotów. — Internetowy odpowiednik Kopipol http://www.kopipol.pl/

  Na tym się opiera internet Ja coś piszę, ktoś to komentuje moją opinię, inny polemizuje z przedmówcą. Słabe treści przestają funkcjonować w obiegu informacyjnym, popularne zyskują poklask i uznanie. Opinie ewoluują.

  Wielcy lubią unormowania typu ACTA, oni sobie z nimi poradzą, mają przecież środki i zasoby. wydawniczy plankton wymrze nękany pozwami, zastraszany groźbami wszczęcia postępowania sądowego za nieuprawnione wykorzystanie treści.

  Czeka nas era nowego podgatunku trolli patentowych (zasada działania identyczna)

  -Ja to pierwszy napisałem a Wy żeście plagiat popełnili, newsa ukradli, odszkodowania żądam.

 • Artur

  Takim moherom intelektualnym to tylko obywatelstwo odebrać i zakaz wjazdu. Będą mieli bliżej do lizania tyłków swoich mocodawców 😉

 • Martina Neumayer

  Was sprzedał? haha.. was nikt nie musiał sprzedawać. Sami się sprzedaliście i podaliście na złotej tacy. Było się jeszcze w jakiś papierek fikuśny „patridiotyczny” owinąć dla fanu.
  Opier***ć się za parę kóffnianych miedziaków, a potem płakać bo bida i źle.
  Bezcenne xD

  https://i.imgur.com/wjdhQ6V.jpg

 • Natalia Szkoła

  Mogli by jeszcze FB zlikwidować. Może ludzie zaczęli by książki czytać

  • mindla

   Tu jestem za oczywiście TT czy inne badziewia tak samo.

 • MOrfeusz

  Poczytajcie ten art i może warto się nad tym głębiej zastanowić niż polegać na ogólnikach i propagandzie:

  http://www.newsweek.pl/biznes/acta2-nowa-dyrektywa-ue-kontra-internauci-i-google,artykuly,432794,1.html

  • Ashi

   Skoro chcesz, żeby ktoś się „głębiej zastanowił niż polegał na ogólnikach i propagandzie”, to podlinkuj to neutralnego źródła, a nie mega propagandowego (i niemieckiego!) newsweeka, który na tej ustawie wyłącznie zyskuje.

   • MOrfeusz

    A na czym Ty stracisz skoro oni zyskają? I co zyskają wg Ciebie?

    • Ashi

     Na czym tracę, to już moja prywatna sprawa. A co zyskają? Czy to nie jest oczywiste? Wyeliminowanie drobnej konkurencji, monopol na przepływ informacji (na czym zyska także rząd) i propagandy, gdyż mniejsze portale nie mają siły przerobowej i pieniędzy, by wszędzie być i wszystko zobaczyć, aby napisać na dany temat własny artykuł – czyli będą zmuszone albo płacić takiemu newsweekowi za licencję na korzystanie z materiałów, albo znikną z sieci. Dodajmy do tego zwiększenie wyświetleń i przychodu z reklam. Czy to nie wystarczające zyski, by napisać jaka ta dyrektywa jest wspaniała i że nic się nie zmieni?
     Neutralnym źródłem w tym wypadku byłaby sama ustawa. Ewentualnie interpretacja prawnika mieszkającego poza UE, który w żadnym stopniu nie jest z tym powiązany. Ale na pewno nie niemiecki portal – w końcu to niemieckie media najgłośniej krzyczały, że google kradnie im chleb z pysków.

    • maxandyaf

     monopol na prawdę… Oprócz kasy oczywiście, bo jakakolwiek prawda lata im koło czterech liter jeśli nie będzie z tego kasy.

   • MOrfeusz

    A jakie to jest neutralne źródło? 🙂

    • maxandyaf

     Neutralne żródło to ŹRÓDŁO ROZPROSZONE czyli wiele źródeł bo dużo jest interesów, interpretacji faktów , powodów dla których ktokolwiek chce coś napisać. Unia Europejska chce zcentralizować i zkanalizować źródła informacji. Dlaczego? Kolejną już zapowiedzianą „propozycją” UE jest zobowiązanie wszelkich portali do kasowania tzw. treści/wiadomości i wypowiedzi „ekstremistycznych” w ciągu jednej godziny. Jeśli tego nie zrobią to będą wysokie kary. Co jest treścią ekstremistyczną dla lewaka z UE? Wszystko co nie lewackie a więc, religia i wiara, patriotyzm i rodzina. Lepiej kontrolować mniej czy więcej dostawców treści?

  • Adrian Celej

   Przeczytałem.
   Artykuł prawie nic nie mówi o skutkach ACTA2, jedynie wspomina o uderzeniu w biznes Google i ochronę wydawców prasy. Co za bzdury. Max Kolonko powtarzał, że kłamstwo powielone 1000 razy staje się prawdą. To się dzieje na naszych oczach.
   Google nie zapłaci ani grosza za te linki. Google News nie przynosi dochodu, a więc zostanie zamknięte. Stracą na tym małe portale, choćby takie jak ACP. Dla wielu będzie to koniec.
   Tego typu artykuły to pudrowanie trupa, ubieranie negatywnych efektów w ładne słowa.
   W najbliższych dniach wrócę do tego tematu.

   • Donald

    Ja czekam na kolejny artykuł bo tego my internauci nie możemy tak zostawić tak jak nie zostawiliśmy przy pierwszej próbie wprowadzenia ACTA. Nie można dopuścić by o ACTA2 nagle zrobiło się cicho bo zwolennicy kneblowania, cenzurowania Internetu tylko na to liczą.

 • Karol_12

  Czy ktoś to czytał czy wszyscy powtarzacie po boxdelu? Udostępnijcie może tutorial jak robić shitstormy, bo to wam wychodzi

 • Mariusz

  Dochodze do wniosku że chyba wolę błaznów z pisu niż oszustów i konfabulantów z po.
  Z pisiorów można się chociaż pośmiać…

  • mindla

   Błaznem to jesteś sam, tylko o tym nie wiesz.
   PIS wygrał samodzielnie wybory po raz pierwszy od 1918 roku.

   • Bart

    PiS się różni od PO tylko niższym średnim ilorazem inteligencji. PO wykorzystywalo nas mniej jawnie. PiS robi to wprost. Tylko, że jak widać nie zawsze, bo tym razem PO ich przebiło głupotą. Jaky ludzie taka partia rządząca.

    • mindla

     PO i wysoka inteligencja, ha, ha, ha pokazali u Sowy tą inteligencję.

     • Bart

      Nie zrozumialeś. PO też podejmuje praktycznie same głupie decyzje, ale PIS jest w tym mistrzem i z łatwością przebija konkurencję. Tylko warto sobie uzmysliwic, ze jaki elektorat tacy rzadzacy.

   • Mariusz

    Kogo to obchodzi świrze.

 • maxandyaf

  „Musimy wymusić na naszym rządzie próbę zablokowania ustawy.”
  Nie musimy niczego wymuszać bo PiS a więc i rząd jest przeciwko cenzurze internetu. Musimy wymusić na posłach Platformy Oszustów, żeby wyjechali na stałe do Brukseli i już nigdy nie wracali. Chyba, że wolą więzienie w Polsce..

  • Kamień

   Może i przeciw cenzurze jest, ale do zbierania danych użytkowników z internetu sa pierwsi

   • maxandyaf

    Przykład?

    • Kamień

     Na przykład nowelizacja ustawy o policji (ustawa inwigilacyjna) która pozwala inwigilować obywateli, którzy nigdy nawet się nie dowiedzą że byli inwigilowani

 • blackmail

  To smutne, że politycy z PO w tym wypadku nie słuchali ludzi. Tak czy inaczej te nazwiska należy zapamiętać, aby następnym razem na nich nie zagłosować gdziekolwiek. Natomiast te 19 głosów i tak nie zmieniłoby finalnego wyniku.

  • Artur

   Niestety ich wyborcy są na tym samym poziomie co oni i ponownie na nich zagłosują. Najbardziej wkurzające jest to, iż przegłosowali to w większości ludzie, którzy nie wiedzą nad czym głosowali tylko ich mocodawcy tak im kazali. Ale przyjdzie czas, że oni również zostaną wymienieni ;D

  • mindla

   Członkowie PO nigdy nie słuchają ludzi, słuchają swoich mocodawców.
   Durne gadanie że 19 głosów nic nie zmienia, ziarko do ziarka i …
   Dziwi mnie tylko postawa Rumunii i Bułgarii byli za i to baaardzo za a tam piractwo kwitnie na potęgę.

 • Siekiera

  Prośba do pana Korwina-Mikke…czy może pan strzelić Boniego w papę?

  • Emanuel Pukalski

   Żonę / partnerkę lejesz oczywiście za każdym razem, kiedy się z nią nie zgadzasz? Skąd się biorą takie glony?!

   Aaa – doczytałem na twoim profilu, że jesteś kibolem – to wiele wyjaśnia…

   • Siekiera

    Czytaj ze zrozumieniem, w profilu napisane mam że jestem kibicem, nie kibolem, żone mam i nigdy jej nie uderzyłem, natomiast chętnie dam w pape, temu kto wydłużył mi wiek emerytalny do 67 lat i co rusz spiskuje przeciw własnemu kraju i robi wszystko na jego niekorzyść.

    • Emanuel Pukalski

     No to musisz dać w papę Kaczyńskiemu i Dudzie.

     • Siekiera

      Ten wiek emerytalny, który Tusk ze swoją zgrają mi wydłużyli, Kaczor wraz Dudą mi spowrotem obniżyli, więc nie widzę powodu aby dostali w papę.

     • Emanuel Pukalski

      Gdybyś zamiast muzyką i piłką nożną interesował się ekonomią, wiedziałbyś, kto robi wszystko na jego niekorzyść tego kraju. W sumie to ci zazdroszczę tej nieświadomości – statek tonie, a ty jesteś zadowolony, że orkiestra gra twoje ulubione utwory.

     • mindla

      Ale jesteś ograniczony, nawet sam nie wiesz jak bardzo.

     • Emanuel Pukalski

      Jeśli fakt, że nie podzielam waszej miłości do tej dwójki kłamców, którzy prowadzą ten kraj ku upadkowi, to istotnie – nie wiem. Za to, mimo swojego rzekomego ograniczenia, potrafię znacznie lepiej liczyć niż wyznawcy religii smoleńskiej, niskiego wieku emerytalnego, niedziel wolnych od handlu itp. wynalazków.

     • mindla

      Ku upadkowi to pedzi sitwa i układy z poprzedniego rozdania, kumple z WSI mają się czego obawiać.
      Niech tylko bedzie porządek z SN to lawinowo ruszą procesy bo na razie ten SN co jest to uniewinnił złodzieja co ukradł 50 zlotych na stacji paliw.

  • Takaszi

   Uuu, nie nawołuj nipelnosprytnego do rękoczynów, bo zostaniesz oskarżony o współsprawstwo. 😁

 • Takaszi

  Ło bozicku, pedzicie panocku jak żyć. Takie fundamentalne pytanie zadał swego czasu „Pan papryka”. Sugerowane rozwiązanie to krótko. 😁😂. Nikt niczego nie ocenzuruje, nic nie zniknie. No może poza umiejętnością czytania ze zrozumieniem. A powyższa propaganda służy jedynej partii narodu. Ogarnijcie się.

  • maxandyaf

   Jak Platforma Oszustów wygrała to była jedyną partią jakiego narodu?

 • Siekiera

  Nie mówię ze PIS jest idealną partią, ale nie potrafię zrozumieć dlaczego Polacy głosują na żydowską platformę, przecież wiadomo że to obcy kulturowo naród i nigdy nie stanie po stronie polaków a potem wszyscy są zdziwieni że wydłużyli nam wiek emerytalny do 67 lat.

  • Emanuel Pukalski

   Weź leki.

   • mindla

    Leki to są tobie potrzebne, On ma 100% racji a że nie każdy jest w stanie to zrozumieć to jego problem.
    Chyba że jesteś jednym z tych obcych kulturowo ale nie sądzę byś nim był.
    Po prostu nic nie rozumiesz.

   • Marcin Pawlak

    Oj, tak źle że do lustra gadasz?

 • ciastkowy

  Kiedyś unia była OK, nie narzucała takich pierdół i ograniczeń – od czasów krzywizny banana i uznania ślimaka za rybę jest już tylko gorzej… Precz!

  • Takaszi

   Każda biurwokracja karmi się sobą.

 • Dzony

  PO zawszę sprzedawało i sprzedawać bedzie, a co za tym idzie? Brak miejsca w polityce dla złodzieji z PO

  • Takaszi

   Nią masz bardziej sprzedajnej . . niż polityk. 😁

 • Marucins

  STRASZNE.

 • mindla

  Sprzedali nas Ci co zawsze to robili, to samo robili ich dziadkowie czy rodzice.
  Ze złego ziarna będzie zły plon.
  Reszty należy się domyśleć.

 • Tyczka Grochowa

  Android.pl, portal, który żyje z kopiowania newsów z innych stron a cała umiejętność redaktorów polega na tym, że nie ma robią przy tym błędów. Więc nic dziwnego, że są przeciwnym tej ustawie i nakręcają ludzi, że to acta2, 3 albo 4. Stoją w jednym rzędzie z Google i Facebookiem którzy tak samo żerują na pracy innych.

  • 0001

   I co z tego że przekazują informacje podaną gdzie indziej. Ja czytam ten portal i gdyby nie oni bym o tych sprawach nie wiedział. Dzięki 🙂

   • mindla

    Jesteś cienki jak polsilver skoro wiadomości o polityce czytasz na portalu technologicznym.
    Pewnie fanatyk fb i cały świat kręci się wokół fb.

    • 0001

     Nic innego nie czytam tylko ten portal… Szacun dla twojego myślenia, wow! 🙂

  • ciastkowy

   Usuń konto.

  • Adrian Celej

   Nie zgodzę się z tym, że ACP żyje z kopiowania newsów. Owszem, duża część tekstów jest oparta o zewnętrzne źródła, ale stawiamy głównie na autorskie teksty.
   Tego jednak ACTA2 nie zabrania. Zabrania agregowania linków przez usługi takie jak Google News, co będzie ogromnym ciosem dla wszystkich mniejszych redakcji. Giganci sobie poradzą, małe portale zostaną odcięte od czytelników.

   • Donald

    Oto właśnie się rozchodzi tym wielkim a przy okazji zakneblować usta ludziom, oraz portalom Internetowym którzy myślą i mówią inaczej niż ci wielcy na rynku medialnym, cyfrowym.

 • Donald

  Byłem właśnie zobaczyć co piszą w komentarzach na konkurencyjnym portalu dobre coś tam, którego właścicielem jest wirtualna, której to właścicielem jest, jeżeli dobrze pamiętam Niemiecko-Szwajcarski koncern i streścić można po krótce: nic się nie stało, burza w szklance wody i udowadnianie tego na różne sposoby że wszystko będzie tak jak do tej pory. Jak sobie dobrze przypominam to na przyjęcie ACTA najbardziej zależało niemieckim koncernom medialnym.
  Onetowi również są w ich rękach.

  • Kamień

   Też czytałem tam komentarze dosłownie przed chwilą. Jeden wprost napisał że jest za zablokowaniem TORa i VPNu

   Smutne jest to, że przez takich ludzi kiedyś w naszych mieszkaniach,w każdym pokoju umieszczą kamery i pluskwy, oczywiście dla naszego dobra by walczyć z przestępczością.

   Już widzę te slogany za X lat „nie robisz niczego złego? Nie masz nic do ukrycia? To czemu boisz się mieć monitoringw domu? TY COŚ CHCESZ UKRYĆ PRZED SŁUŻBAMI”

   Taka narracja kiedyś będzie panowała

   Brak kamer będzie oznaczało dla wszystkich że jesteś ekstremistą

   • fckUeve

    ludzie którzy chcą zablokować TORa / VPNy zazwyczaj wiedzą o tym „gorszym” wykorzystaniu usług i na tym ich wiedza się kończy….

    Blokowanie VPNów ma tyle samo sensu to zbanowanie noży w kuchni…

 • pimpim

  To było pewne.
  Jak nie acta2 to byłoby acta3 albo acta4. Za pierwszym razem to był na prawdę „bunt”, teraz protest, kolejnym razem i tak by przeszło.
  Politycy robią co chcą, i w obecnych czasach nawet nie ma jak realnie się przeciwstawić.

  • Takaszi

   Tacy wybrańcy jacy wyborcy. 😁

 • Donald

  Od dziś PO partią obciachu. PO jest dla mnie w 100% partią kochającą cenzurę i będącą za cenzurą a wolność słowa dla nich jest wówczas gdy wszyscy myślą i mówią to co oni chcą, czyli Platforma Obywatelska i och kumple z Brukseli. #POtoACTA #ACTAtoPlatformaObywatelska

  • Takaszi

   Czyżby pIsior? Dzieciaku, poczekaj na dyrektywy i krajowe dostosowania. Nie siej pro rządowej propagandy. A co do zaufania politykom wszelakim, to obowiązuje zaufanie ograniczone, jak w przypadku szaleńców.😁

   • Jack Gral

    Dyrektywa już jest. Nie masz na co czekać. Wczoraj została przegłosowana i to PO w 100% tą dyrektywę poparło… i tyle.

    • fckUeve

     Pomijając PO, Polska jest jednym z 4 krajów który był przeciw… Like wtf… co jest nie tak z innymi krajami??

     • Jack Gral

      Aaaaaaaa to polecam filmy z głosowań w PE. Bardzo pouczające obrazy europejskiej demokracji. Naszemu parlamentowi bardzo daleko do tego standardu… „a miało być odwrotnie”.

   • Donald

    Mógł bym odpisać w podobnym tonie, ale nie mam w zwyczaju obrażania ludzi tylko dla tego że mają inne poglądy. W taki sposób jaki właśnie zaprezentowałeś swój poziom.

    Może jestem wyborcą PiS a może nie to moja prywatna sprawa, ale ja potrafiłem napisać pełną nazwę Platformy Obywatelskiej, chociaż jak widać obywatelska to jest tylko z nazwy a Ty nie potrafisz napisać pełnej nazwy tej czy innej partii, nawet skrótu.

    ps.

    „Czyżby pIsior? Dzieciaku,” Piątka z wychowania, kultury. Zapewne wyborca PO a może innej partii z lewej strony sceny politycznej. Kto to wie.

    • Takaszi

     Wal śmiało w dowolnym tonie, ja nie mam kompleksów i lęków. Znam swoją wartość i mam odwagę nazywać rzeczy po imieniu, bez fałszywej poprawności politycznej. Która nomen omen doprowadziła świat do dzisiejszego stanu.

  • Ryba Solona

   Od dziś? Po zawsze było partią złodziei, z resztą tak samo pis. Wszelkie lewackie partie z natury rzeczy są złodziejskie. Więc jest bez różnicy czy głosujesz na sld, pis, po, psl, kod, razem czy inne scierwo. Zawsze dostaniesz to samo czyli wielkie i śmierdzące gówno.

  • Ashi

   Cóż, PO to partia obciachu, ale przynajmniej otwarcie pokazują swoje poglądy. Zaś PIS to partia manipulatorów. Co się zbliża? Wybory samorządowe. Choć ustawa jest im bardzo na rękę, to niezaprzeczalnie wolą nie tracić głosów tysięcy (setek tysięcy?) potencjalnych wyborców, jednocześnie pokazując w ten sposób jakie to PO jest złe.
   Obecny rząd wcale się nie kryje z tym, że ustawę popiera – http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1467156,wiceminister-lewandowski-w-sprawie-dyrektywy-o-prawach-autorskich-musielismy-szukac-zlotego-srodka.html

   Jedna partia przegania drugą w swojej dziecinadzie i podstawianiu sobie nóg, a wyborcy mimo wszystko nadal głosują na popis. Żałosny ten świat.x