ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Fossil Q Explorist

Nie kupuj teraz smartwatcha! Procesor Snapdragon Wear 3100 do zegarków oficjalnie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Minęło już dwa i pół roku, od kiedy Qualcomm wydał procesor do smartwatcha. Przez ten czas rynek urządzeń z Android Wear ładnie mówiąc nie ma się dobrze. Jednak być może w nadchodzących miesiącach się to zmieni dzięki nowemu procesorowi dla urządzeń ubieralnych. Snapdragon Wear 3100 ma wydłużyć czas pracy baterii, ulepszyć Always-on display i zaoferować więcej wszechstronności jeśli chodzi o urządzenia sportowe i czujniki fitness.

Snapdragon Wear 3100 – kluczowe funkcje

Kluczową cechą nowego chipa jest dodanie dodatkowego energooszczędnego procesora, który ma obsłużyć większość pracy zegarka, czyli wtedy, gdy nie jest używany. Ten „współprocesor” zasila czujniki zegarka, robiąc to przy zużyciu nawet 20 razy mniej energii niż w przypadku głównego procesora. „Przez 95 procent czasu, kiedy nie wchodzisz w interakcję z Twoim zegarkiem, jesteś w trybie ambientowym lub always-on display. Wtedy właśnie działa współprocesor”.

Zła informacja jest taka, że zarówno Wear 3100, jak i stary Snapdragon Wear 2100 mają ten sam główny procesor – więc nie ma powodu, by oczekiwać większych przyrostów prędkości. Współprocesor to główna poprawa, a to oznacza, że prawie wszystkie ulepszenia udostępnione przez nowy układ Qualcomm wynikają z tego, co może zrobić współprocesor.

Snapdragon Wear 3100

Snapdragon Wear 3100 a Ambient Display i czas działania

Wiele z tych ulepszeń dotyczy czasu pracy smartzegarków i energooszczędności. Firma Qualcomm szacuje, że bateria wystarczy na ponad jeden dzień pracy na zwykłym smartwatchu z Wear OS. Producenci mogą również zdecydować się zamontować mniejszą baterię i wyszczuplić zegarek. Nowy chip został zaprojektowany, aby lepiej współpracować z GPS, pomagając mu nieprzerwanie działać przez około 15 godzin użytkowania.

Współprocesor ma również umożliwić wyświetlanie bogatszych treści w trybie ambient display. Qualcomm twierdzi, że zegarek będzie mógł wyświetlać płynnie poruszającą się drugą wskazówkę, a także licznik kroków. Wszystko to może być pokazane w maksymalnie 16 kolorach. Być może nie brzmi to imponująco, jednak jedną z niewielu zalet Wear OS w porównaniu do zegarka Apple Watch jest jego zdolność do pokazywania tarczy zegarka przez cały czas. Nowy procesor sprawi, że będzie to funkcja jeszcze bardziej wartościowa.

Smartwatche z procesorem Wear 3100 zyskają jeszcze jedną funkcję: jeśli poziom naładowania baterii spadnie do niskich wartości, główne funkcje smartwatcha mogą się wyłączyć, dzięki czemu urządzenie będzie działało jeszcze przez kilka dni, wyświetlając prostą tarczę zegarka. Qualcomm twierdzi, że z poziomem 20 procent baterii, dostaniesz tydzień działania w tym trybie. Oczywiście system operacyjny Wear OS się wyłącza, więc nie ma tu funkcji takich jak powiadomienia, ale przynajmniej w dalszym ciągu użytkownik będzie mógł sprawdzić czas.

Zobacz także: Te aplikacje sprawdzą się w szkole i na studiach

Nowe smartwatche zasilane procesorem Snapdragon Wear 3100

Ostatnio Google odświeżyło aplikację Fit i Wear OS, wprowadzając ulepszony wygląd. Do pełni szczęścia brakuje jednak nowych urządzeń. Wiadomo jedynie, że takie firmy jak Fossil, Louis Vuitton i Montblanc już pracują na smartzegarkami z nowym procesorem, które powinny pojawić się w sklepach jeszcze przed świętami. Pierwszym smartwatchem ze Snapdragonem Wear 3100 będzie prawdopodobnie Montblanc Summit 2, który zadebiutuje w październiku. Póki co, nie ma tu mowy o LG czy innych znanych producentach smartfonów, co jest pewnym zawodem. Czas oczekiwania jest dla mnie również nieco za długi, tym bardziej, że chcę jak najszybciej wymienić mojego bezużytecznego Geara S3.

Źródło: theverge

Sprawdź najnowsze wpisy