Czy potrzebujesz fizycznych przycisków? „To zależy”

Łukasz Pająk Artykuły 2018-09-09

Fizyczne przyciski – dzisiaj zdają się znikać ze smartfonów, co pokazuje HTC U12+ oraz wizje smartfonów przyszłości. Jednak pojawiają się też patenty, które łączą nową technologię i tradycyjne rozwiązania. Taki właśnie jest patent Samsunga. Można też przypomnieć projekt Soli od Google, którego zadaniem jest sterowanie gestami w powietrzu. Cóż, możliwości jest naprawdę wiele, ale czy dzisiaj chcielibyśmy, aby fizyczne przyciski odeszły w niepamięć? Takie pytanie zadałem Wam tydzień temu, a dzisiaj poznajmy wyniki.

Fizyczne przyciski są potrzebne, ale w określonych przypadkach

wyniki ankiety fizyczne przyciski

Ogólnie rzecz biorąc klawisze spod wyświetlacza mogą zniknąć i faktycznie znikają wraz z nabieraniem popularności bezramkowych urządzeń. Odpowiedniki na wyświetlaczach okazują się wystarczające. Szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z gestami w ich miejscu – czy to producenckie czy też systemowe czy też za pomocą zewnętrznych aplikacji.

wyniki ankiety fizyczne przyciski

Jednak nie chcemy się w ogóle pozbywać fizycznych przycisków. To – w mojej opinii – jak najbardziej zrozumiałe. Nie wyobrażam sobie urządzenia bez fizycznych przycisków na krawędziach, którymi bez patrzenia wyłączę budzik czy też wyciszę przychodzące połączenie. Jednak w komentarzach pojawił się też bardzo ciekawy przykład Sony, które od lat jako jedyny producent stosuje dodatkowy klawisz – dwustopniowy spust aparatu. Ten element powinien być obowiązkowy we wszystkich urządzeniach mobilnych, które aspirują o miano najlepszego aparatu do zdjęć.

Zobacz też: Xiaomi Mi Mix 3 jednym z pierwszych do 5G!

O ile dzisiaj coraz rzadziej korzystamy z fizycznych przycisków, to w wyjątkowych sytuacjach są one niezbędne. Jednak pamiętajmy, że kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie telefonu bez klawiatury alfanumerycznej. Być może za 5 lat zapytam się Was, czy potrzebujecie jeszcze złącza do przewodowego ładowania akumulatora? • Krzysiek Krasuski

  Ja zdecydowanie jestem za fizycznymi klawiszami ,bo o ile brak te pod ekranem jestem w stanie przeżyć to tych bocznych już nie. A już absurdem było pozbycie się fizycznego klawisza aparatu przez innych producentów (i tutaj dzięki Bogu że Sony tego nie zrobił i dalej go montuje ,no oczywiście w Z go nie było ale od Z1 już jest. Robiłem zdjęcia tym dotykowym odpowiednikiem w Samsungu J5 2017 i po prostu tragedia i denerwujące jest to że od razu łapie (a czasami w ogóle nie łapie ostrości ) i od razu robi zdjęcie przez co trzeba mieć trochę więcej cierpliwości. A w Z3c czy chociażby dużo starszym SE C905 mam nad tym kontrolę i jeśli nie złapie ostrości i obraz jest niewyraźny to po prostu puszczam przycisk i próbuję ponownie

 • Marucins

  TAK
  Na marginesie dodam że przycisk zmiany trybu dzwonienia z iPhonea czy OnePlusa jest świetny.

 • $ROGAL$

  „Jednak pamiętajmy, że kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie telefonu bez klawiatury alfanumerycznej.”
  To, że teraz akceptujemy brak fizycznej klawiatury nie znaczy, że jest nam z tym faktem dobrze. Zostaliśmy do tego zmuszeni przez producentów. To samo dzieje się ze złączem słuchawkowym. Apple przez lata przekonywał, że swobodne przesyłanie plików po BT (przez standardowy profil opisany w protokole BT) jest zbedne i tak mocno „zagniezdzilo” się to w świadomości użytkowników iOS, że większość pytań odnoscod tej funkcji, zadawanych na forach Apple, kończyło się hejtem w stosunku do osób poszukujących tej prostej funkcji dostępnej niemal od początku istnienia standardu BT. Mnie brakuje klawiatury qwerty (ekranowa jest mniej wygodna i zasłania treść na ekranie), a pozbywanie się kolejnych fizycznych przycisków uważam za głupotę. Poczytajcie co ludzie piszą np. o obsłudze samochodów Tesla, w których niemal brak fizycznych przełączników – nie dość że podstawowe funkcje są trudniej dostępne to jeszcze stwarza to niebezpieczeństwo przez wymuszenie odwrócenia koncentracji na jeździe i spojrzenia na wyświetlacz oraz kliknięcia kilku przycisków.

 • Szamajama_Okutasi

  A ja tam bardzo cenię sobie przyciski pod ekranem w moim S7 Edge. Moim zdaniem to o wiele wygodniejsze, no i do tego jeszcze bardzo wygodny czytnik odcisków palca w przycisku „Home”. Moim zdaniem to najlepsze miejsce na czytnik linii papilarnych póki nie spopularyzują się na masową skalę czytniki wbudowane w ekran.

 • Karol_12

  Poza przyciskiem do zdjęć mogą być dotykowe, wymagałoby to przyzwyczajenia, ale byłoby ostatecznie wygodniejsze

 • Tomasz

  Odpowiedz na ostatnie pytanie. Nie. Wole ladowanie bezprzewodowe w nocy.

 • variete

  Przycisk do fizycznego resetowania urządzenia (wygaszania/wyświetlania ekranu) jak dla mnie – must have. Regulacja głośności, również nie wyobrażam sobie na tę chwilę smartfona bez nich. No i ostatni (a w zasadzie suwak a nie przycisk) – wyciszanie w 1+ – bardzo jestem do niego przyzwyczajony, ale jeśli musiałbym już typować jakiś sprzętowy do usunięcia, to raczej tylko ten.

 • Dragon84

  Ja potrzebuje klawiszy dodatkowych ale to rzecz gustu. Kiedyś używałem wyłącznie klawiatury dodytkowej ale wróciłem do klawiatury fizycznej i nie żałuję bo jeśli ktoś dużo pisze to właśnie taka klawiatura będzie świetnie spisywała sięx