Po tygodniu przerwy związanej z moim urlopem, SPT powraca. Przypomnę, że jest to stały cykl, w którym przypominam najważniejsze teksty i okraszam je komentarzem. Wiadomości z ostatnich 7 dniu zostały podzielone na te pozytywne i negatywne. Co ciekawego dzialo się w mijającym tygodniu?

Pochwała

Sony Xperia XZ3. Cieszy mnie fakt, że po premierze tego urządzenia mogę nadal podtrzymać swoje zdanie, jakie miałem przed jego debiutem. Jest to pierwszy telefon Japończyków od kilku lat, który mi się podoba. Pod względem designu, Sony wzbiło się na wyżyny oferując zagięte krawędzie ekranu. Urządzenie prezentuje się po prostu świetnie. W smartfonie znalazło się też kilka rozwiązań, które szczególnie przypadły mi do gustu. Po pierwsze Side Sense, dzięki któremu po dwukrotnym dotknięciu bocznej krawędzi otworzy się panel z podręcznymi aplikacjami. Co więcej, jest tu wykorzystana sztuczna inteligencja, która ma dostosować programy do wymagań danego użytkownika. Drugą „fajną” funkcją jest automatyczne włączenie się aparatu w momencie, kiedy podniesiemy smartfon do góry w pozycji poziomej. Wystarczy jedno kliknięcie, aby rozwinąć aparat do pełnych możliwości. Sony pokazało tym modelem, że jednak potrafi zrobić coś interesującego na nudnym rynku mobilnym.

Xiaomi Mi Mix 3. Mimo, iż fanem marki nie jestem, to jednak kierunek, w którym zmierzają Chińczycy z nadchodzącym modelem bardzo mi się podoba. Rozumiem, że wysuwane mechanicznie części mają swoich przeciwników, jednak jest to jedyny sposób na bezramkowość urządzeń. Taki właśnie będzie Xiaomi Mi Mix 3. Aparaty zostaną schowane wewnątrz urządzenia, niczym w Oppo Find X. Oby tylko flagowiec był znacznie bardziej wytrzymały niż jego chiński konkurent, który poległ w banalnym bend teście.

Diesel On Watch 2.5. Na rynku został zaprezentowany smartwatch, który w końcu mi się podoba! Co prawda wygląda bardzo podobnie do poprzedniej generacji, jednak został zaktualizowany o kilka nowych funkcji. Wśród nich jest pomiar tętna, wodoszczelność i w końcu NFC, a także bateria o pojemności 300 mAh, która ma wystarczyć na 2 dni działania urządzenia. Jest to urządzenie niemal idealne dla mnie, ale nie ma róży bez kolców. Smartwatch został wyposażony w stary procesor Snapdragon 2100, w momencie, gdy Qualcomm za kilka dni zapowie nową generację chipsetów dla smart zegarków. Szkoda…

Krytyka

LG V40 i Pixel 3. Wrzucam te smartfony do jednego worka, ponieważ pewne rozwiązanie, pokazuje, że są to telefony nienowoczesne. Chodzi o skaner linii papilarnych. Jak długo można „wałkować” umiejscowienie czytnika z tyłu urządzenia. Jest to niepraktyczne i niewygodne (np. odblokowanie smartfona, gdy leży na stole). W dobie, kiedy od prawie roku Chińczycy ochoczo wprowadzają skanery linii papilarnych w ekranie, uważam takie rozwiązanie za archaiczne. Niestety najnowsze urządzenia od LG i Google za nic sobie mają postęp w tym kierunku.

ZTE wraca do gry. Po problemach związanych ze „zbanowaniem” spółki przez Donalda Trumpa, firma wraca z nowym modelem Axon 9 Pro, który przypomina większość nudnych flagowców na rynku. Widać tu mocną inspirację iPhonem X, zarówno z przodu, jak i z tyłu urządzenia. To nie jest dobry sposób na powrót.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.