Budowa urządzeń mobilnych w ostatnich latach została drastycznie uproszczona. Odkąd pojawiły się smartfony z dotykowymi wyświetlaczami, zniknęły różnorakie konstrukcje, które wykorzystywałyby zawiasy, szyny czy też inne, ruchome elementy. Oczywiście nie obyło się bez wyjątków, które w tym roku zostały wyjątkowo zauważone – mowa o Vivo NEX S i Oppo Find X. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec tego typu projektów, bo nadchodzi Honor Magic 2 czy też Xiaomi Mi Mix 3. Nie zapominajmy też o horrendalnie drogiej klapce od Samsunga – W2018. Niedługo zapewne pojawi się następca, ale wciąż mówimy o tzw. egzotykach. Rynek dąży do prostoty, więc między innymi dlatego znikają gniazda słuchawkowego, a nas nie dziwią plotki o możliwym braku złącza do ładowania przewodowego. W takim razie może pójdźmy o krok dalej i fizyczne przyciski pójdą w zapomnienie? A, tak… HTC U12+.

Czy rynek zmierza w dobrym kierunku? Fizyczne przyciski nie są już potrzebne?

apple iphone 8 8 plus x

Jeszcze nie tak dawno temu głupotą wydawało się stosowanie pod ekranem dotykowych klawiszy. Te zastąpiły ich fizyczne odpowiedniki, aby ostatecznie w ogóle można było je przenieść na sam wyświetlacz. Zdecydowanie najdłużej Samsung walczył z tym, ale bezramkowość zrobiła swoje i pod Infinity Display nie ma już nic. Nawet Apple w iPhone X uznało, że nie potrzeba tak charakterystycznego dla tych urządzeń elementu. Niewątpliwie przeniesienie wszystkiego na lub pod wyświetlacz to przyszłość. Jednak czy to idzie w parze z wygodą?

blackberry key2 le oficjalnie

Mogłoby się wydawać, że to nie tak dawno temu, ale wiele osób pisało bez patrzenia na urządzenie za pomocą klawiatury T9. Dzisiaj jest to praktycznie niewykonalne, choć spójrzmy na BlackBerry KEY2 i nowość w postaci KEY2 LE. Są to wyjątkowe w rozumieniu tego tekstu smartfony. W przypadku tradycyjnej budowy, naprawdę ciężko obsługiwać klawiaturę bez patrzenia na nią. Brak fizycznego oporu nie ułatwia stworzenia pamięci mięśniowej.

fizyczne przyciski

Czemu nie pójść o krok dalej i nie zrezygnować z bocznych klawiszy? Zrobiło to już HTC, ale przykład U12+ kompletnie do mnie nie trafia. O ile same ściskane krawędzie działają świetne, to imitacja naciskowych przycisków już nie. „Pukanie” krawędzi o wiele lepiej by się sprawdziło, niż stworzenie tego, co zaproponowali Tajwańczycy. Niemniej to było pierwsze podejście, które wierzę, że zostanie właściwie rozwinięte. Jak sami widzicie, możliwości jest naprawdę wiele, więc pytanie do Was – czy fizyczne przyciski są dla Was niezbędne?

Czy potrzebujesz fizycznych przycisków pod wyświetlaczem?
 • Nie 44%, 87 głosów
  87 głosów 44%
  87 głosów - 44% z wszystkich głosów
 • Tak 42%, 83 głosy
  83 głosy 42%
  83 głosy - 42% z wszystkich głosów
 • Potrzebuję dotykowych przycisków pod wyświetlaczem 15%, 29 głosów
  29 głosów 15%
  29 głosów - 15% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 199
2 września 2018 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte
Czy potrzebujesz fizycznych przycisków? Ogólnie
 • Tak 61%, 111 głosów
  111 głosów 61%
  111 głosów - 61% z wszystkich głosów
 • Nie - mogą pojawić się dotykowe odpowiedniki 24%, 44 głosy
  44 głosy 24%
  44 głosy - 24% z wszystkich głosów
 • Nie 15%, 28 głosów
  28 głosów 15%
  28 głosów - 15% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 183
2 września 2018 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte

Zobacz też: PureView wraca do Nokii!

Tradycyjnie na odpowiedzi będę czekał tydzień i zobaczymy, czy upraszczanie urządzeń mobilnych pokrywa się z Waszymi potrzebami. Chociaż mówienie dzisiaj o uproszczeniach, gdy w drodze są elastyczne modele, może wydawać się bezsensowne. Jakby nie patrzeć, wyginane wyświetlacze też na swój sposób uproszczą rynek – bardzo możliwe, że w ten sposób oficjalnie pożegnamy tablety.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.