ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

#stopacta2 – w niedziele kolejne protesty, Julia Reda zapowiada AMA na Wykopie!

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Temat cenzury internetu proponowanej przez europosłów jest nadal aktualny. Co prawda w ostatnim głosowaniu projekt został odrzucony, ale to nie koniec – wkrótce kolejne głosowanie, wiele jeszcze może się zmienić. Z tego powodu w najbliższą niedzielę (i nie tylko) odbędą się kolejne protesty i marsze. Działania polaków dostrzegła także Julia Reda, która zapowiedziała zorganizowanie sesji AMA na Wykopie.

Terminy protestów #stopacta2

stopacta2

Podobnie jak poprzednim razem, tak i teraz publikujemy terminy oraz lokalizacje zbliżających się protestów w ramach akcji #stopacta2. Warto zaznaczyć, że jakiś czas temu był planowany marsz w Warszawie, jednak termin został przesunięty na zbliżającą się niedzielę. Przy okazji do tego terminu dołączyły inne miasta, pełna lista prezentuje się następująco:

Ta lista do czasu głosowania jest już raczej ostateczna. Mimo wszystko warto śledzić wydarzenia na Facebooku, to właśnie tam organizatorzy będą zamieszczali aktualne informacje.

Zobacz też: Cenzura internetu i podatek od linkowania – takiej Unii Europejskiej chcecie?

Julia Reda organizuje AMA na wykopie

Julia Reda Wykop

Julia Reda jak widać dostrzegła zaangażowanie polaków w walkę przeciwko ustawom określanym jako ACTA2. Dziś w serwisie Wykop zamieściła informację o planowanej sesji AMA. Jest to wydarzenie, podczas którego każdy może zadać danej osobie własne pytanie. Formuła została zaczerpnięta z Reddita, bardzo szybko przyjęła się także na Wykopie. Wracając do tematu – konto Julii Redy na Wykopie jest jak najbardziej autentyczne, w przeciwnym wypadku administracja nie oznaczyłaby go jako zweryfikowanego. Sesja AMA odbędzie się 22 sierpnia o godzinie 18:30. Prawdopodobnie konieczna będzie znajomość angielskiego, jak widać (w sumie nie ma w tym nic dziwnego) Julia Reda nie zna naszego języka.

Julia Reda Wykop

To świetna informacja, o polskich akcjach przeciwko ACTA2 może zrobić się głośno na całym świecie. Wielu zwykłych internautów ma także okazję dowiedzieć się czegoś ciekawego od samej Redy. Całość niestety psuje zachowanie niektórych użytkowników Wykopu. Są takie sytuacje, w których pytania o II wojnę światową, Hitlera i prośby o usunięcie konta wypadałoby zachować dla siebie. Niestety, stało się wręcz przeciwnie. To smutne, ponieważ mam podejrzenie, że Julia Reda została namówiona do AMA przez administrację Wykopu. Przedstawiciele serwisu wielokrotnie wypowiadali się negatywnie na temat proponowanych zmian w prawie autorskim, dziwnym trafem Julia Reda trafiła na polskojęzyczną stronę i dostała weryfikację konta.

Zobacz też: #stopACTA2 – relacja z protestu w Warszawie

Co dalej?

12 września europosłowie zagłosują w sprawie ustawy o prawach autorskich. Wynik głosowania jest zagadką, z jednej strony politycy już raz wysłuchali protestujących internautów, z drugiej sprawa dość mocno przycichła, być może o to właśnie chodziło. Teoretycznie politycy Prawa i Sprawiedliwości stoją po naszej stronie, w ostatnim głosowaniu wszyscy polscy politycy zagłosowali przeciwko ACTA2, jednak nie wiemy jak będzie to wyglądało przy zbliżającym się głosowaniu. Nawet jeśli nam się uda, to Unia Europejska i tak powróci z tym projektem, tylko w innej formie.

Sprawdź najnowsze wpisy