windows 95

Windows 95 na każdym komputerze – pobierz kultowy system w formie aplikacji!

2 minuty czytania
Komentarze

W marcu bieżącego roku Windows 10 został zainstalowany na prawie 700 milionów urządzeń, co nieoficjalnie potwierdził były szef systemu Terry Myerson. Powiedział on także, że komercyjne wykorzystanie najnowszej wersji Windowsa również poprawiło się o 84% rok do roku. Według firmy 36,6% komputerów osobistych działało na dziesiątej wersji systemu operacyjnego. Warto przypomnieć, że już jesienią pojawi się jej kolejny update. Przy okazji zobaczcie, co nowego pojawi się w Windows 10 Redstone 5. Wielu fanów Windowsa wciąż korzysta z „siódemki” uznawanej za najlepszą odsłonę okien. Według najnowszych danych znajduje się ona na aż 41,2% wszystkich komputerów. W tym miejscu warto dodać, że oficjalne wsparcie dla tej wersji skończy się już w połowie stycznia 2020 roku. Część użytkowników zapewne pracuje na „ósemce”, która moim zdaniem była zbyt powolna i zabugowana. Co ciekawe około 1% użytkowników korzysta z Linuxa, a śladowe liczby z systemu Windows 95!

Windows 95 eksperymentalnym systemem dla geeków

Dzisiaj wielu młodych ludzi nie pamięta czasów, kiedy na komputerach królował najpopularniejszy system ubiegłego wieku – Windows 95. Został on wyprodukowany przez Microsoft Corporation, a jego oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien, które są głównym elementem graficznego interfejsu użytkownika. Warto pamiętać również, że współpracował on z MS-DOS. Wsparcie techniczne Microsoftu dla Windowsa 95 zakończyło się 31 grudnia 2001 roku. Ciekawe czy wszyscy pamiętają, jak obsługa „okien” wyglądała kilkanaście lat temu.

Teraz Windows 95 stał się dość intrygującą miarą tego, jak stary system może działać na dzisiejszych nowoczesnych urządzeniach lub platformach. Widzieliśmy już jak działa Windows 95 na iPhonie X, Apple Watch, smartwatchu z Android Wear, a nawet Xboxie One. Dzisiaj ktoś poszedł o krok dalej i uczynił z kultowego systemu aplikację, którą można uruchomić na macOS, Windowsie i Linuxie.

Windows 95 do pobrania na każdy komputer!

Za ten wspaniały program jest odpowiedzialny deweloper Felix Rieseberg. Aplikacja pozwala miłośnikom nostalgii bawić się z Windowsem 95 w oknie. Rieseberg opublikował kod źródłowy i instalatory aplikacji dla tego projektu na Github, a aplikacje takie jak Wordpad, telefoniczny dialer, MS Paint i Saper działają tak, jak można się spodziewać. Niestety, ale Internet Explorer nie jest w pełni funkcjonalny, ponieważ po prostu nie ładuje stron.

Zobacz także: Google Fit w nowej odsłonie jest świetne!

Aplikacja ma tylko 129 MB i można ją pobrać z Github zarówno dla macOS i Windows. Po uruchomieniu, program „pożera” jedynie około 200 MB RAM, nawet jeśli włączone są wszystkie stare narzędzia systemowe, aplikacje i gry Windowsa 95. Jeśli napotkasz problemy z aplikacją, zawsze możesz zresetować system i zacząć od nowa. To niesamowite, że można cieszyć się powrotem do dawnych lat z każdego komputera.

Źródło: theverge

Motyw