ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Fit

Google Fit w nowej odsłonie jest świetne – aż chce się ćwiczyć!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Dzisiaj Google wprowadziło kompletne przeprojektowanie aplikacji Google Fit na Androida i sekcji Fit w aplikacji Wear OS na iPhonie. Nowy projekt skupia się na domykających się pierścieniach, które przypominają te, które ma Apple na swoim smartzegarku. Google twierdzi, że jego pierścienie powstały na podstawie zaleceń zdrowotnych American Heart Association (AHA) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Każdego dnia użytkownicy będą zachęcani do wypełnienia dwóch celów: jednego opartego na „minutach ruchu„, a drugiego na nowej funkcji zwanej „punkty kardio„. Te dane są próbą usunięcia komplikacji związanych ze „śledzeniem aktywności fizycznej”.

Google Fit

Google Fit – Minuty ruchu i Punkty kardio

Move minutes” mają być lepszą miarą niż proste liczenie kroków, ponieważ mogą uchwycić kilka różnych działań. Dotychczasowe mierzenie „chodzenia” nie jest idealna opcją dla wielu osób. „Heart points” są natomiast trochę bardziej abstrakcyjne, ale mają na celu zachęcenie ludzi do angażowania się w działania, które będą miały wpływ na tętno, ale niekoniecznie wymagają podróży na siłownię. Ma to być tak proste, jak przyspieszenie kroku. Według Google:

Minuty ruchu — to zmotywuje Was do wprowadzania w ciągu dnia małych, zdrowych zmian takich jak wejście po schodach zamiast użycia windy albo spacer ze znajomym zamiast spotkania przy kawie. Czynności, które sprawiają, że serce bije Wam mocniej, przynoszą jeszcze większe korzyści zdrowotne. Punkty kardio to punkty za takie właśnie działania. Otrzymacie jeden punkt za każdą minutę umiarkowanej aktywności takiej jak szybszy chód podczas spaceru z psem, oraz podwójne punkty za bardziej intensywną aktywność, jak bieganie czy kickboxing.

Przy obu pomiarach Fit spróbuje użyć tylu czujników, ile jest do dyspozycji i oszacuje resztę wskaźników. Jeśli korzystasz z zegarka z Wear OS, Google Fit może bezpośrednio monitorować tętno, a także automatycznie wykrywać, kiedy zaczynasz ćwiczyć. Oczywiście Google Fit nie wymaga posiadania smartwatcha, ale zdecydowanie lepiej z nim współpracuje. Nowy projekt może również pracować z innymi urządzeniami zgodnymi z Google Fit.

Google Fit

Google Fit czyli umiarkowana i energiczna aktywność

Podobnie jak w przypadku wszystkich firm technologicznych, Google stara się nie przekraczać linii związanej z informowaniem o faktycznym stanie zdrowia. Zamiast tego gigant współpracował z AHA i WHO, aby skonfigurować aplikację, żeby pomóc użytkownikom śledzić ich postępy w kierunku realizacji wskazówek dotyczących aktywności fizycznej. Te cele to około 150 minut „umiarkowanej” aktywności na tydzień i 75 minut „energicznej” aktywności. Tak więc „minuty ruchu” śledzą codzienny postęp w kierunku umiarkowanej aktywności. „Punkty kardio” z kolei śledzą energiczny cel aktywności.  Warto dodać, że Google Fit nadal będzie wyświetlać użytkownikom bardziej tradycyjne dane, takie jak liczba kroków i szacunkowa liczba spalonych kalorii. Aplikacja dostosuje cele do danego użytkownika i podniesie je, kiedy uzna to za stosowne.

Google Fit – nowy design i kilka nowości

W programie pojawią się sugestie. Na przykład wyświetli się informacja, że potrzebujesz tylko kolejnych 20 minut ćwiczeń, aby wykonać cotygodniowy cel, nawet jeśli nie domknąłeś pierścieni wcześniej w ciągu tygodnia. Innymi słowy: Fit spróbuje pomóc ci zmienić twoje zachowanie, ale może sprawić, że poczujesz się trochę „mniej źle”, gdy weźmiesz dzień odpoczynku.

Poza nowymi wskaźnikami aplikacja Fit została wyczyszczona, zmodernizowana i uproszczona. Kiedy w programie zostaną zakończone „punkty kardio” lub minuty ruchu, pierścienie zamieniają się w ośmiokąt. Aplikacja Wear OS również zostanie zaktualizowana, i w niej także zobaczymy nowe pierścienie. Ponadto zakładka dziennika może pokazywać mapy poprzednich biegów i jazd na rowerze, śledzić tętno w czasie i wiele więcej. Pływający przycisk „plus” umożliwi użytkownikom konfigurowanie niestandardowych procedur ćwiczeń.

Google Fit

Nigdy nie byłem fanem Google Fit, jednak nowa wersja aplikacji bardzo mi przypadła do gustu. Przez jej redesign, widać, że Google szykuje się na wprowadzenie nowych smartwatchy na rynek jesienią. Kompletna zmiana wyglądu aplikacji Fit ma z pewnością przyciągnąć nabywców, którzy zainteresowani są śledzeniem aktywności fizycznej.

Źródło: Google, theverge

Sprawdź najnowsze wpisy