Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 13 do 19 sierpnia 2008 roku.

Sony Ericsson chciał stworzyć telefony Bravia

Sony Ericsson

Sony Ericsson w latach swojej świetności z łatwością promował kolejne marki. Dobrym dowodem są na to słynne do dziś marki Cyber-shot i Walkman. Choć nie każdy wiedział co one oznaczają, to do dziś dobrze się nam wszystkim kojarzą. Sony Ericsson nie chciał na tym poprzestać, planował wypuszczenie serii telefonów Bravia. Ta marka nie należała jednak do Sony Ericssona, a do samego Sony, zdobycie odpowiedniej zgody wcale nie było takie łatwe. Po co jednak telefonom była potrzebna Bravia, skoro to seria telewizorów? Otóż Sony Ericsson chciał zająć się tematem mobilnej telewizji, która cieszyła się w Azji dużą popularnością. Kto kupował w tamtym czasie chiński telefon ten wie, że podstawą był DualSIM i tuner telewizyjny. Czy się udało? Tak, Sony Ericsson wypuścił na azjatycki rynek takie cuda:

Trzeba przyznać, że to egzotyczne urządzenie pokazuje jakie możliwości miał w swoim czasie Sony Ericsson.

Premiera Lenovo P960

lenovo p960

Dziś mało kto jeszcze pamięta, że Lenovo sprzedaje telefony pod własna marką. W swoim czasie firma ta tworzyła urządzenia typu Pocket PC, które dość mocno wyróżniały się z tłumu. Dobrym przykładem jest Lenovo P960. Co wyróżniało ten model? Przede wszystkim czytnik linii papilarnych. Owszem, nie był to pierwszy telefon z tym komponentem, jednak jego obecność w urządzeniach z 2008 roku jest czymś egzotyczny. Oprogramowanie miało tez ciekawą funkcję o nazwie VIP recording. Pozwalała ona na automatyczne nagrywanie rozmów z wybranymi wcześniej numerami. Dzisiejsze telefony wkrótce będą mieć z tą funkcją poważne problemy. A co z resztą? Cóż, był to bardzo podstawowy smartfon – aparat 1,3 Mpx, bateria 1760 mAh, zabrakło nawet łączności 3G.

Kolejne ofiary uzależnienia od telefonu

Dziś wszyscy jesteśmy uzależnieni od telefonów. Z uwagi na to, że problem mamy absolutnie wszyscy, to i nikt nie zwraca na niego uwagi. 10 lat temu z tego powodu do szpitala trafiło dwóch nastolatków z Hiszpanii. Przez telefon nie potrafili prawidłowo funkcjonować, zaczęli się gorzej uczyć i kłamstwami wyłudzali pieniądze na utrzymanie ważnego konta.

Jaki udział na rynku miały iPhone’y?

iphone 3g

10 lat temu udział iPhone’ów na rynku wynosił jedynie… 0,19%. Czy to dużo? Z dzisiejszej perspektywy bardzo mało, ale to tak nie wygląda. Dane dotyczą w zasadzie tylko pierwszego iPhone’a, wersja 3G dopiero wchodziła do sprzedaży. Jednocześnie iOS zajął czwarte miejsce wśród systemów, które regularnie łączą się z siecią.

Brak kolejek po iPhone’y

W swoim czasie na całym świecie ustawiały się kolejki po najnowszego iPhone’a 3G. Wszędzie, ale nie w Polsce. Na zorganizowanym przez Orange przyjęciu dla nabywców nie zjawił się prawie nikt. Mało tego pod salonami nie ustawiały się kolejki, w związku z czym operator podobno ustawił na miejscu statystów, którzy także niewiele zmienili.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.