ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android 9 pie

Android 9 Pie nie pozwoli Ci na nagrywanie rozmów telefonicznych. Dlaczego?

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Premiera każdej nowej wersji Androida to wielkie święto dla fanów systemu Google’a. Kilka dni temu gigant z Mountain View oficjalnie zaprezentował najnowszą odsłonę „robocika” oznaczoną numerem 9. Ta wersja Androida przedstawiła nam sporo wyczekiwanych nowości.  Niestety nie ma róży bez kolców. Okazuje się, że w najnowszej odsłonie systemu Google’a nie skorzystacie już z bardzo przydatnej funkcji, która pozwalała aplikacjom z Google Play na nagrywanie rozmów telefonicznych. Udogodnienie to zostało po prostu zablokowane, bez żadnego racjonalnego powodu.

W Androidzie 9 Pie nie działa nagrywanie rozmów? To nie jest błąd

Nagrywanie rozmów telefonicznych to kontrowersyjna funkcja, która jest jednak czasem bardzo przydatna. Przepisy w różnych krajach regulują, kiedy połączenie może być zapisywane. W Polsce działanie to nie jest nielegalne, jednak warto zapoznać się z Kodeksem Karnym, by upewnić się, kiedy nagrywać nie wolno. Niezrozumiałe dla mnie jest zatem działanie twórców Androida, którzy prawdopodobnie ze względu na to, kompletnie zablokowali możliwość rejestrowania rozmów. Warto pamiętać, że to nie pierwszy taki przypadek w historii systemu Google’a – już podczas premiery Androida 6.0 Marshmallow gigant z Mountain View zdecydował się na zablokowanie możliwości korzystania z oficjalnego API służącego do nagrywania rozmów. 

Zobacz też: Google nie zabija wyłącznie funkcji Androida – oberwało się również Nexus Playerowi.

Na nowe ograniczenia twórcy aplikacji takich jak np. ACR znaleźli jednak sposób – skoro Google pozbawiło ich oficjalnego API, to stworzyli oni swoje własne, które bez roota działało równie dobrze. System ten bezproblemowo funkcjonował przez kilka lat i dopiero podczas premiery Androida 9 Pie został brutalnie zamordowany. Okazuje się, że gigant z Mountain View po prostu zdecydował się załatać lukę, która pozwalała na nagrywanie rozmów. Nie zaprezentowano jednak żadnego innego rozwiązania, co oznacza, że właściciele urządzeń z Androidem 9 Pie mogą mieć bardzo duży problem.

Co robić, jak żyć?

Jeżeli korzystacie z Androida 9 Pie i funkcja nagrywania rozmów jest dla Was ważna, to mam złą wiadomość. Ze względu na brak jakiegokolwiek znanego API, które pozwala na rejestrowanie połączeń, od teraz jedynie aplikacje wymagające roota będą działały poprawnie. Jeżeli natomiast nie chcecie modyfikować swojego urządzenia, to niezłą alternatywą może okazać się połączenie trybu głośnomówiącego z dyktafonem – nie jest to rozwiązanie perfekcyjne, ale przynajmniej działa. Jeżeli chcecie zaprotestować przeciwko dziwnej polityce Google’a (w końcu skoro niektóre miejsca nie pozwalają na robienie zdjęć, to może Android Q powinien usunąć API aparatu?), to zgłoście błąd związany z nagrywaniem rozmów na oficjalnych forach Google’a. Być może gigant z Mountain View zauważy, że z jego systemu korzystają użytkownicy, którzy mają prawo głosu.

Źródło: Bitbucket ACR 

Sprawdź najnowsze wpisy