ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
niebieskie światło

Niebieskie światło z wyświetlaczy urządzeń permanentnie uszkadza wzrok

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Smartfony i komputery stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Te elektroniczne gadżety są dla nas niezwykle ważne – pozwalają nam na wykonywanie zaawansowanych obliczeń czy rysunków do pracy z własnego domu, znacznie ułatwiają komunikację i są po prostu wygodne. Niestety istnieje również kilka wad urządzeń tego typu – potrafią one np. uzależniać. Okazuje się jednak, że konsekwencje wynikające z długotrwałego wpatrywania się w ekran mogą być znacznie poważniejsze. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Toledo odkryli, że niebieskie światło z ekranów smartfonów czy komputerów może prowadzić do permanentnej utraty wzroku. 

Zobacz też: Oto Samsung Galaxy Note9. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

Czym tak właściwie jest niebieskie światło i jak szkodzi ono naszym oczom?

Jak zapewne wiecie, światło jest falą elektromagnetyczną. To, jak człowiek postrzega dane kolory, zależy zatem wyłącznie od długości tej fali. Ludzkie oko wyposażone jest w trzy rodzaje receptorów, które analizują zaabsorbowaną falę i na tej podstawie określają kolor obiektu – wykrywają one trzy barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Oczywiście zakresy długości fali często się zazębiają, co powoduje, że rozróżniamy więcej niż trzy kolory. Poniżej przedstawiam Wam grafikę, która świetnie obrazuje różnice długości dwóch przykładowych fali.

niebieskie światło

Źródło: forum.biolog.pl

Jak możecie zauważyć, niebieskie światło, wydzielane np. przez ekrany smartfonów i komputerów, jest falą o znacznie krótszej długości niż fale pozostałych barw. Z tego powodu przenosi ono również znacznie więcej energii. Tabelę porównującą ilość przenoszonej energii w dżulach możecie zobaczyć na poniższej grafice.

niebieskie światło

Źródło: fizyka.biz

Tutaj dochodzimy do kluczowego miejsca – niebieskie światło ze względu na swoje właściwości po prostu szkodzi naszym oczom. Rogówka oraz soczewka nie jest w stanie zatrzymać fali o takiej długości i energii, co powoduje, że światło permanentnie uszkadza naszą siatkówkę oka. W konsekwencji może prowadzić to do chorób takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenie to jest powodowane umieraniem fotoreceptorów, co w najgorszym wypadku powodować może pełną ślepotę. Dlaczego jednak fotoreceptory umierają podczas kontaktu z niebieskim światłem? Z badań wynika, że fala o tej częstotliwości przy kontakcie z siatkówką oka powoduje łańcuch reakcji, na którego końcu wytwarzane są toksyczne substancje w komórkach fotoreceptorów. Warto pamiętać, że fotoreceptory się nie regenerują. 

Co robić, jak żyć?

Jeżeli chcecie zabezpieczyć się przed szkodliwymi skutkami działania niebieskiego światła, to najlepszym wyjściem może okazać się zakup specjalnych okularów z filtrem. Jeżeli nie chcecie jednak kupować specjalnego sprzętu, to wystarczą zwykłe okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – wiem, że brzmi to dziwnie, ale naprawdę są one w stanie pomóc. Warto zainstalować również aplikacje zmieniające lekko barwę wyświetlacza na cieplejszą – powodują one, że ekrany wydzielają odrobinę mniej niebieskiego światła.

Źródło: The Guardian

Sprawdź najnowsze wpisy