Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 6 do 12 sierpnia 2008 roku.

Polacy chcieli iPhone’a 3G

iphone 3g

Pierwszym iPhone’em oficjalnie sprzedawanym w Polsce był model 3G. Wzbudził on tak ogromne zainteresowanie, że Era i Orange uruchomili przedsprzedaż. Ilu chętnych chciało w ten sposób nabyć telefon?  8 sierpnia 2008 roku, zaledwie kilka dni po uruchomieniu sprzedaży na stronie Ery zarejestrowało się 10 tysięcy zainteresowanych. Równocześnie Orange pochwalił się, że po 4 dniach trwania przedsprzedaży znalazł już 20 tysięcy chętnych, co 20 sekund rejestrował się nowy zainteresowany. Czy to dużo? Cóż, francuski Orange zebrał aż 63 tysiące zamówień. Warto jednak zaznaczyć, że był to pierwszy wprowadzony do sprzedaży smartfon. Kupowali go ludzie, którzy najczęściej przesiadali się ze zwykłych komórek, użytkowników palmtopów była wtedy garstka. Nie istniała potrzeba korzystania z takich telefonów, szczególnie że praktycznie nie istniały jakiekolwiek mobilne usługi. Z uwagi na to trzeba przyznać, że iPhone 3G wywołał ogromne zainteresowanie.

Luksusowy telefon po chińsku

veva s60

Dziś chińscy producenci coraz rzadziej sprzedają swoje smartfony za grosze. Kiedyś było inaczej, co dobitnie pokazuje przykład firmy Veva. Jak wiadomo luksusowe smartfony są luksusowe nie ze względu na możliwości, a na wykonanie i cenę. Ludzie z Veva zapomnieli o tym drugim i zaprezentowali komórkę Veva S60. Nie imponowała możliwościami, za to została pokryta złotem i 129 kryształami Swarovskiego. Ile taki telefon powinien kosztować? Chińczycy wycenili go na raptem… 290 dolarów.

Telekomunikacja Polska znowu ukarana

serce i rozum

Telekomunikacja Polska za swoje monopolistyczne zapędy mocno podpadła Annie Streżyńskiej, która w tamtym czasie pełniła rolę Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z tego powodu TP było dość często nękane kontrolami i karami. 10 lat temu na spółkę nałożono kolejną karę, ale w wysokości jedynie 50 tysięcy złotych. Za co? Otóż UKE uznało, że Telekomunikacja Polska bezprawnie przetwarzała dane osobowe klientów, takie jak imię, nazwisko i adres. W rzeczywistości było to umieszczenie danych w spisach abonentów. Co prawda znalezienie się w takim spisie było czymś oczywistym, ale fakt to fakt.

Pierwsze przecieki na temat projektu Midori

Microsoft

10 lat temu światło dzienne ujrzały pierwsze przecieki na temat systemu operacyjnego Midori powstającego za murami Microsoftu. Na jego temat wiadomo niewiele. Wiemy, że bazował na projekcie Singularity, prawdopodobnie miał w przyszłości zastąpić Windowsa. Midori było pisane z wykorzystaniem współczesnych technologii i pod współczesne wymagania. Microsoft nigdy nie zdradził konkretnych informacji na temat Midori, nie wiemy nawet, czy system otrzymał własne środowisko graficzne. Z pewnością nigdy już nic się nie dowiemy, ponieważ projekt został zamknięty w 2015 roku, a wszelkie osiągnięcia przeniesione do innych systemów.

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.