ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Riptide GP2 – dobra gra stała się jeszcze lepsza

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Aplikacje
SONY DSC

Dokładnie dwa lata temu w Sklepie Play zawitała gra pod tytułem Riptide GP, stworzona przez studio Vector Unit. Pozycja ta, początkowo dostępna wyłącznie dla urządzeń wyposażonych w układ NVIDIA Tegra 2, zebrała mnóstwo pochlebnych recenzji i zyskała miano jednej z najlepszych ścigałek dostępnych na Androida. Muszę przyznać, że wówczas również i ja zostałem oczarowany przez tę grę, a wszystko za sprawą świetnej grafiki, szybkiej rozgrywki i dopracowanego modelu jazdy, który pozwalał czerpać sporo przyjemności z zabawy z Riptide GP. Gra nie była jednak perfekcyjna w każdym calu, a nieduża ilość tras, czy też małe zróżnicowanie trybów zabawy sprawiły, że pierwsze Riptide GP na dłuższą metę nie było w stanie wciągnąć na dłuższy czas, a ja w rezultacie, mimo licznych podejść, gry tej nigdy nie ukończyłem w stu procentach.

Studio Vector Unit po dwóch latach od premiery oryginalnego Riptide GP zdecydowało się na wypuszczenie sequela tej gry, o którym zresztą mówiono już od kilku miesięcy. Muszę się przyznać, że w dniu premiery bez wahania zakupiłem Riptide GP2 za niecałe 9 zł, chcąc sprawdzić, czy twórcy odrobili lekcje i czy w nowej grze uzupełnione wszelkie niedostatki. Już teraz mogę zdradzić, że zdecydowanie tak, a studio Vector Unit ponownie pokazało, że potrafi tworzyć naprawdę świetne tytuły.

Screenshot_2013-08-10-22-35-47

Sam zamysł gry nie zmienił się w swoich podstawach od czasu pierwszego Riptide GP. Znów siadamy za sterami skutera wodnego, by brać udział w wyścigach i sięgać w nich po najwyższe miejsce na podium. W czasie zawodów możemy sobie pomagać przez wykonywanie w powietrzu sztuczek na skuterze, dzięki którym ładujemy poziom doładowania, umożliwiającego znaczące przyspieszanie. Naszym skuterem sterujemy za pomocą wbudowanego w urządzenie czujnika ruchu, przez przechylanie nim w odpowiednią stronę.

Screenshot_2013-07-29-21-52-17

Tryb kariery dla jednego gracza składa się z ośmiu cykli, z których każdy kolejny stawia przed nami wyżej postawioną poprzeczkę. W każdym z cykli znajdziemy kilka różnych wyścigów, za ukończenie których z odpowiednio wysoką pozycją otrzymujemy gwiazdki, odpowiadające ilością naszemu miejscu na podium. Przejście do dalszego, bardziej wymagającego cyklu w trybie kariery uwarunkowane jest zdobyciem odpowiednio wysokiej ilości gwiazdek w poprzednich wyścigach.

Screenshot_2013-08-13-21-01-27

Tryb kariery został skonstruowany w sposób bardzo przemyślany, dzięki czemu gra się nam nie dłuży ani nie nudzi, a wręcz wciąga i zachęca do dalszej zabawy. Poza zwykłymi wyścigami, składającymi się zazwyczaj z dwóch lub trzech okrążeń wokół toru, znajdziemy tutaj też konkursy trików, wymagające od nas zdobycia wysokich ocen za wykonywane w powietrzu sztuczki. Oprócz tego przyjdzie nam się zmagać z przeciwnikami w trybie eliminacji, gdzie co kilka sekund odpada z rozgrywki zawodnik na ostatnim miejscu. Inny z dostępnych rodzajów zawodów polega na ukończeniu pełnego okrążenia w możliwie jak najkrótszym czasie. Wszystkie te różne formy zabawy przeplatają się ze sobą w trybie kariery, przez co gra nie nuży i po tym, jak zmęczy nas jeden z rodzajów wyścigów możemy śmiało przejść do innego, rządzonego odrobinę innymi zasadami.

Screenshot_2013-08-13-21-08-04

Poza wspomnianymi wcześniej gwiazdkami, niezbędnymi do dokonywania postępu w trybie kariery, za wygrane zawody otrzymujemy też wirtualne pieniądze, a wielkość nagród znacząco zwiększa się wraz ze wzrostem poziomu trudności w grze. Zdobyte fundusze przydadzą się nam do zakupu mocniejszego skutera, a także do ulepszania obecnie posiadanego. W grze dostępne jest dość sporo, bo dziewięć maszyn o zróżnicowanych cenach i możliwościach. W posiadanych przez nas skuterach mamy możliwość inwestowania w usprawnienia czterech podstawowych elementów: przyspieszenia, prędkości maksymalnej, prowadzenia, oraz doładowania.

Screenshot_2013-07-29-21-51-15

Wprowadzenie do gry tego elementu związanego z ulepszaniem i kupowaniem nowych maszyn dodało jej charakteru i zdecydowanie przyczyniło się do urozmaicenia zabawy. Dodatkowo mamy tez możliwość personalizacji naszych skuterów poprzez przemalowanie ich na dowolnie wybrane przez nas barwy.

Screenshot_2013-08-07-23-18-07

Wraz z ukończeniem każdego wyścigu otrzymamy też punkty doświadczenia, dzięki którym nasz kierowca awansuje na wyższy poziom i zyska między innymi możliwość nauczenia się  nowych, bardziej efektownych trików, dających też większe przyspieszenie.

Screenshot_2013-08-07-23-17-07

W Riptide GP2 przyjdzie się nam ścigać na kilku bardzo odmiennych trasach, które również nam się tak szybko nie znudzą. Każda z nich posiada pewne własne, unikalne cechy, których znajomość zdecydowanie może nam pomóc w osiąganiu jak najlepszych wyników, lecz dobre poznanie torów wymaga spędzenia odrobiny czasu przy grze. Rozgrywka jest niezwykle dynamiczna i wciągająca, a zdobycie najwyższego miejsca na podium wymagać będzie od nas nie tylko niezłego refleksu, ale też umiejętności przewidywania i rozsądnego korzystania z dostępnego doładowania. Zabawa z Riptide GP2 daje sporo frajdy, a wyważony poziom rozgrywki sprawia, że przez cały czas towarzyszy nam dość mocna konkurencja, a satysfakcja z wygrania wyścigów pozostaje niezmienna. Wysoka grywalność jest więc niewątpliwym atutem nowego Riptide GP2, a tytuł ten potrafi z jednej strony porządnie wciągnąć do dłuższej zabawy, a z drugiej jest na tyle elastyczny, że może nam umilić czas nawet wtedy, gdy mamy wolną tylko krótką chwilę.

Screenshot_2013-08-10-22-32-22

Oprawa graficzna Riptide GP2 stoi na bardzo wysokim poziomie, a gra została pod tym względem dopracowana w najdrobniejszych detalach i prezentuje się po prostu świetnie. Jakość tekstur, cieni, czy też naturalne zachowanie wody, naprawdę robią wrażenie i sprawiają, że Riptide GP2 jest jedną z najlepiej wyglądających gier dostępnych w Sklepie Play. W grze znajdziemy kilka ciekawych efektów graficznych, jak rozmywanie się ekranu podczas przyspieszania, czy też rozpryskiwanie kropel wody podczas mocnego uderzenia w jej taflę. Twórcy Riptide GP2 z dużą dbałością podeszli do kwestii silnika fizyki, a zachowanie się pojazdów na torze jest dość realistyczne, to samo tyczy się też wody. Na tym tle przeciętne wypada oprawa muzyczna, która nie należy do najbardziej wyszukanych, ale jej szybkie i energiczne brzmienie raczej pasuje do klimatu samej gry.

Screenshot_2013-08-13-22-39-16

Screenshot_2013-08-08-22-44-33

Jedną z ciekawszych funkcji dostępnych w Riptide GP2 jest integracja ze stworzoną przez Google platformą Gry Play, dającą nam nie tylko dostęp do wirtualnych tabeli wyników, czy też listy osiągnięć, ale również umożliwiającą zabawę w prawdziwym trybie multiplayer. Możemy zdecydować się na szybki mecz z losowo wybranym graczem z całego świata, bądź też możemy do zabawy zaprosić naszych znajomych z kręgów na portalu społecznościowym Google+. Cała operacja łączenia się nie trwa przesadnie długo, a możliwość ścigania się w czasie rzeczywistym to zdecydowanie świetna sprawa, dająca sporą frajdę.

Screenshot_2013-08-14-12-56-38

Inną zaletą płynącą z integracji z Grami Play oraz Google+ jest synchronizacja naszego postępu w chmurze – gdy tylko zalogujemy się do gry na nowym urządzeniu, to przywita nas komunikat dający możliwość wczytania naszego postępu w grze.

Screenshot_2013-07-29-18-11-02

 

Szczere polecam więc wydanie tych kilku złotych na Riptide GP2, gdyż jest to pozycja niezwykle dopracowana, oferująca nie tylko świetną grafikę, ale też bardzo wciągającą rozgrywkę. Gra daje naprawdę dużo przyjemności z zabawy, a rozbudowany tryb kariery uzupełniono przez sprawnie działający multiplayer, dzięki któremu jeszcze dłużej będziemy czerpać frajdę z tego tytułu. Riptide GP2 jest więc znakomitym rozwinięciem idei z pierwszej części i wnosi ją na wyższy poziom, oferując dużo bardziej przemyślaną konstrukcję gry i jest w ogólnym ujęciu zdecydowanie ciekawszą i bardziej dojrzałą grą. Tytuł ten trafił na moją prywatną listę najlepszych gier na Androida w historii i bardzo wciągnął mnie w ostatnim czasie, a jeżeli chcecie sprawdzić, czy Riptide GP2 zadziała tak również i na Was, to grę możecie zakupić w Sklepie Play.

Sprawdź najnowsze wpisy