Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 30 lipca do 5 sierpnia 2008 roku.

Sony Ericsson C902 telefonem Jamesa Bonda

James Bond zawsze używał najlepszych gadżetów. Przynajmniej w teorii, seria filmów o słynnym agencie stała się w rzeczywistości filmowym słupem ogłoszeniowym. Mimo wszystko używany przez głównego bohatera telefon na stałe zapisuje się w historii. Dziś z oczywistych względów są to smartfony Sony, choć podobno sam aktor nie do końca się z tym zgadza. W przeszłości James Bond korzystał z Sony Ericssonów, a jednym z nich był model C902 Cyber-shot, który pojawił się w filmie Quantum of Solance. Z tego powodu 10 lat temu Sony Ericsson wypuścił limitowaną edycję Titanium silver C902 Cyber-shot, która była wykorzystywana na planie filmowym. Do telefonu była dołączona karta pamięci z grą, zwiastunem filmu, wywiadami z gwiazdami, tapetami i wygaszaczami.

sony ericsson k800 james bond

Warto wspomnieć, że James Bond miał w swoich telefonach funkcje, których nie mieli zwykli zjadacze chleba. Dobrym przykładem jest widoczna na powyższym zdjęciu nawigacja GPS w Sony Ericssonie k800, której w rzeczywistości tam nie było. Ba, cała platforma db2020 nie obsługiwała modułów GPS.

Koniec Sagema

Dawniej uważało się, że dwie firmy produkują beznadziejne telefony – Alcatel i Sagem. O ile nigdy nie korzystałem z Alcatela, tak z opinią o Sagemach nigdy się nie zgadzałem. Co prawda pierwsze modele często się psuły, ale szybko się z tym uporano. Niestety, firma ta słabo radziła sobie na rynku i w pewnym momencie marka Sagem wyparowała. Powodem było wykupienie przez fundusz Sofinnova działu Sagem Mobile. Spółka zmieniła nazwę na Sagem Wireless i zaprzestała produkcji telefonów pod własną marką. Nowy właściciel zrobił z niego firmę typu ODM, czyli produkującą telefony na zlecenie operatorów i innych producentów pod ich markami. W ten sposób na rynek trafiały telefony z logiem Puma. Dalsza historia Sagema była smutna – w 2011 roku spółka zmieniła nazwę na Mobiwire SA, a chwilę później zbankrutowała. Udało się ją przywrócić do żywych pod nazwą Mobiwire SAS, produkuje nawet smartfony, ale szczerze mówiąc mam podejrzenie, że to rebrandowane urządzenia z Chin.

Data premiery i ceny iPhone’a 3G w Polsce

Od samej premiery iPhone’a 3G telefon był wyczekiwany przez polskich fanów Apple. Co prawda plotki o wprowadzeniu tego telefonu krążyły jeszcze przed jego premierą i spodziewano się poprzedniej generacji, ale z powodu pewnych decyzji dopiero 3G był dostępny na całym świecie. 10 lat temu operatorzy Era i Orange ogłosili datę prowadzenia go do sprzedaży – 22 sierpień. Wcześniej została uruchomiona internetowa przedsprzedaż, powód był oczywisty – operatorzy nie mieli wystarczającej ilości iPhone’ów. Udało mi się dotrzeć do cen iPhone’ów 3G w sieci Era:

  • Bez umowy: 8 GB – 1899 zł, 16 GB – 2199 zł
  • Abonament 95 zł, 500 MB, 150 minut wymiennych na 450 SMS-ów: 8 GB – 719 zł, 16 GB – 999 zł
  • Abonament 195 zł, 2 GB, 350 minut wymiennych na 1050 SMS-ów: 8 GB – 1 zł, 16 GB – 299 zł
  • Abonament 345 zł, 5 GB, 800 minut wymiennych na 2400 SMS-ów: 8 GB – 1 zł, 16 GB – 89 zł

Zobacz też:

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.