kalendarz

[Sprzed dekady] Sony Ericsson C902 telefonem Jamesa Bonda, koniec Sagema

Adrian Celej Adrian Celej Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 30 lipca do 5 sierpnia 2008 roku.

Sony Ericsson C902 telefonem Jamesa Bonda

James Bond zawsze używał najlepszych gadżetów. Przynajmniej w teorii, seria filmów o słynnym agencie stała się w rzeczywistości filmowym słupem ogłoszeniowym. Mimo wszystko używany przez głównego bohatera telefon na stałe zapisuje się w historii. Dziś z oczywistych względów są to smartfony Sony, choć podobno sam aktor nie do końca się z tym zgadza. W przeszłości James Bond korzystał z Sony Ericssonów, a jednym z nich był model C902 Cyber-shot, który pojawił się w filmie Quantum of Solance. Z tego powodu 10 lat temu Sony Ericsson wypuścił limitowaną edycję Titanium silver C902 Cyber-shot, która była wykorzystywana na planie filmowym. Do telefonu była dołączona karta pamięci z grą, zwiastunem filmu, wywiadami z gwiazdami, tapetami i wygaszaczami.

sony ericsson k800 james bond

Warto wspomnieć, że James Bond miał w swoich telefonach funkcje, których nie mieli zwykli zjadacze chleba. Dobrym przykładem jest widoczna na powyższym zdjęciu nawigacja GPS w Sony Ericssonie k800, której w rzeczywistości tam nie było. Ba, cała platforma db2020 nie obsługiwała modułów GPS.

Koniec Sagema

Dawniej uważało się, że dwie firmy produkują beznadziejne telefony – Alcatel i Sagem. O ile nigdy nie korzystałem z Alcatela, tak z opinią o Sagemach nigdy się nie zgadzałem. Co prawda pierwsze modele często się psuły, ale szybko się z tym uporano. Niestety, firma ta słabo radziła sobie na rynku i w pewnym momencie marka Sagem wyparowała. Powodem było wykupienie przez fundusz Sofinnova działu Sagem Mobile. Spółka zmieniła nazwę na Sagem Wireless i zaprzestała produkcji telefonów pod własną marką. Nowy właściciel zrobił z niego firmę typu ODM, czyli produkującą telefony na zlecenie operatorów i innych producentów pod ich markami. W ten sposób na rynek trafiały telefony z logiem Puma. Dalsza historia Sagema była smutna – w 2011 roku spółka zmieniła nazwę na Mobiwire SA, a chwilę później zbankrutowała. Udało się ją przywrócić do żywych pod nazwą Mobiwire SAS, produkuje nawet smartfony, ale szczerze mówiąc mam podejrzenie, że to rebrandowane urządzenia z Chin.

Data premiery i ceny iPhone’a 3G w Polsce

Od samej premiery iPhone’a 3G telefon był wyczekiwany przez polskich fanów Apple. Co prawda plotki o wprowadzeniu tego telefonu krążyły jeszcze przed jego premierą i spodziewano się poprzedniej generacji, ale z powodu pewnych decyzji dopiero 3G był dostępny na całym świecie. 10 lat temu operatorzy Era i Orange ogłosili datę prowadzenia go do sprzedaży – 22 sierpień. Wcześniej została uruchomiona internetowa przedsprzedaż, powód był oczywisty – operatorzy nie mieli wystarczającej ilości iPhone’ów. Udało mi się dotrzeć do cen iPhone’ów 3G w sieci Era:

  • Bez umowy: 8 GB – 1899 zł, 16 GB – 2199 zł
  • Abonament 95 zł, 500 MB, 150 minut wymiennych na 450 SMS-ów: 8 GB – 719 zł, 16 GB – 999 zł
  • Abonament 195 zł, 2 GB, 350 minut wymiennych na 1050 SMS-ów: 8 GB – 1 zł, 16 GB – 299 zł
  • Abonament 345 zł, 5 GB, 800 minut wymiennych na 2400 SMS-ów: 8 GB – 1 zł, 16 GB – 89 zł

Zobacz też:

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy