Co z Tobą Sony? Przykro patrzeć, jak dział mobilny idzie na dno

mm Adam Lulek Artykuły 2018-08-02

W czasach, gdy Huawei, Apple i Xiaomi biją rekordy sprzedaży i rosną w siłę, inne spółki nie radzą sobie najlepiej na rynku mobilnym. 2 dni temu Sony podało wyniki za drugi kwartał, o których pisał Mariusz. Dział odpowiedzialny za smartfony sprzedał jedynie 2 miliony wszystkich urządzeń (3,4 miliona w poprzednim kwartale). Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o sprzedaż jednego typu lub rodziny flagowców np. Xperii XZ2, ale wszystkich telefonów Sony. Jest to zatem wynik tragiczny. Dla porównania Huawei potrafi sprzedać w kilka miesięcy 6 mln sztuk z serii P20 (nie licząc modelu Lite). Przykre, że niegdyś tak popularna na polskim i zagranicznym rynku spółka tak się stoczyła. Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy dział mobilny Sony odnosił straty. Japończycy zrestrukturyzowali swoją spółkę i cięli koszty. Dzięki temu od kilku kwartałów wyniki finansowe działu mobilnego Sony są na plusie. Czy jednak był to jedyny i najważniejszy cel? Czy japoński producent nie chce już konkurować na rynku mobilnym i woli być niszową spółką?

Sony

Dodam, że Sony oczekuje, że w roku 2018 sprzeda 9 milionów smartfonów. Tyle samo sprzedał Samsung, ale dotyczy to jednego modelu – Galaxy S9 i w jednym kwartale. Coraz mniejszej sprzedaży urządzeń Japończyków nie można tłumaczyć chwilową stagnacją na rynku. Trend spadkowy w przypadku firmy trwa od dawna, a inni giganci pokazali, że stagnacja ich nie dotyczy.

Zobacz także: Fani wciąż korzystają z Galaxy Note7 i mają problem

Produkty Sony

W 2018 roku Sony było zajęte produkcją i prezentacją nowych urządzeń. Zobaczyliśmy średniaki: Xperię XA2 oraz XA2 Ultra, a także Xperię L2. Ponadto pojawiły się nowe flagowce z rodziny Xperia XZ2. Te telefony nie są „złe”, więc w czym tkwi problem? Warto w tym miejscu przypomnieć, że Sony w maju przyznało, że nie nadąża za rynkiem i nie jest innowacyjne. Spółka wskazała, że czas designu i produkcji urządzeń jest zbyt długi w porównaniu do zmian trendów na rynku. Dobrym przykładem jest zmiana na ekrany o proporcjach 18:9, które pojawiły się u wszystkich producentach i nie tylko we flagowcach. Sony zobaczyło ten trend w momencie wydania Xperii XZ2 – dopiero rok po wejściu wyświetlaczy na rynek.

Marketing i ceny smartfonów Sony

Z uwagi na cięcie kosztów marketing producenta bardzo kuleje. Firma nie jest w stanie wskazać klientom, w czym jej smartfony są najlepsze i dlaczego mieliby je kupić. Ludzi nie przekona ekran 4K oraz duże ramki w Xperii XZ2 Premium, za którą muszą zapłacić $1000. Dziwnym ruchem była też wycena Xperii XZ2 w USA na $800, a w Indiach, które są biednym rynkiem na równowartość $1062. Z kolei Xperie XA2 Ultra można było nabyć za cenę OnePlus 5T czy Honora View 10. Z takimi cenami Sony po prostu nie ma szans z Chińczykami, którzy zdobywają rynek niską ceną.

Przyszłość Sony

Jeżeli spółka nie zmieni swojej polityki i ciągłego uszczuplania biznesu (wychodzenia z kolejnych rynków), to nie wróżę jej sukcesu. Przy trendzie spadkowym sprzedanych urządzeń, można wywnioskować, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej, a wynik nad kreską nie będzie trwał wiecznie. Im mniej sprzedanych urządzeń, tym mniejsze przychody dla firmy, a to może mieć konsekwencje w postaci strat. Nadzieją może być Xperia XZ3 z 48 MPx aparatem i zagiętym ze wszystkich stron ekranem. Smartfon naprawdę mi się podoba. Pytanie tylko czy Sony odpowiednio go zareklamuje i wyceni. Obawiam się, że nie…

Źródło: androidauthority • Dragon84

  Miałem sony xperie z1 z2 Z3 i compact. Byłem zadowolony z telefonów, myślę że tak jak w przypadku HTC także i tu kuleje marketing a smartfony cóż za drogie.

 • redox73

  z przykrością to piszę ale ostatnie naprawdę udane urządzenie od firmy SONY to był telewizor Trinitron.
  A co do nietrafionych decyzji to ta firma jest mistrzem świata…

  • uslugifoto.com

   Chyba nie słyszałeś o bezlusterkowcach Sony A7… itd.

   • misio87

    A co masz A7 ?

    • uslugifoto.com

     v3

     • misio87

      To powodzenia jak się jakaś część wewnętrzna zepsuje bo Sony nie składuje części zamiennych dłużej niż 5 lat.

     • uslugifoto.com

      Kupiony w kraju z nieco inną tradycją handlową i odpowiedzialnością sprzedawcy. Sprawdzone i przetestowane wielokrotnie.

 • dareczq

  moim zdaniem Sony brakuje tylko najlepszego aparatu na rynku, niestety mimo produkcji najlepszych matryc i wykorzystania ich w swoich topowych modelach dalej jest coś nie tak. Mógłby wziąć przykład z Huawei, ich P20 Pro tak dobrze się sprzedaje bo ma najlepszy aparat na rynku, pobił nawet Apple, a Samsung S9 sprzedaje się tragicznie.

 • Tomasz

  Firmy ktore pozbawiaja swoje telefony gniazd na karte i headset niech upadaja. Chetnie sam sypne garsc piachu na trumne.

 • azzido

  Imagine that playstation division is constantly removing features and functions from playstation os. Sony decide to move the hole for the blu ray discs to the back of the console, usb ports are now placed at the bottom of the console. The bottom has now a belly so that the device can no longer stay still on a flat surface. Inside you will find a vibrator that actually gives you a little buzz…
  Management has even more „clever” ideas and decide to create new version of ps4 „lite” with ugliest design ever, which is now twice as big, fat and comes with passive cooling only. Users suddenly discover that sony has no plans to continue producing first party games, all the known series are now „discontinued” as of new business strategy. There will be no more exclusives. With new version dual shock’s batteries will last half the time of its predescessors as it now includes huge display and battery is smaller than before. Even more, with new version of the console it is no longer possible to run Uncharted 4. The game will not start due to management decision / software „update”. New software allows you to pre-order a coffin, buy paper bags to clean the shit made by your cat and wipes to clean its ass on the other hand. The bags are made of barbed wire and wipes are moistened with cyanhydrate.
  Playstation CEO believes the functionalities were awaited by all the gamers since years, proudly announcing the news at E3 hoping to tease its fans. The hardware is weaker than new xbox or even switch. Sony cut the expenses on marketing and increase the price of device at the same time. Pre-orders are shipping with a free double-door fridge*.

  *(as long as you carry it home on your back alone)

  After a while management is shocked that playstation no longer sales and have no clue what went wrong.

  Welcome to Sony Mobile.

  • Well the problem about PS4 is that Sony is very stubborn. For example it doesn’t want to let users play Fortnite cross-platform with Switch and Xbox users. I just don’t understand such an attitude.

   • misio87

    Lol Lulek na poważnie ten tekst odebrał.

    • LoadGamePL

     Bo całkiem fajnie wyjaśnia dzięki porównaniu jak działa Sony Mobile

     • misio87

      Tyle że odpowiedź Lulka wskazuje na to iż albo nie umie czytać ze zrozumieniem lub nie doczytał do końca. Bo w odpowiedzi pisze o PS4, a jak sam wspominasz tekst był porównaniem i mija się z rzeczywistością.

 • LoadGamePL

  Proponuje jeszcze zwiększyć ceny i dawać jeszcze bardziej abstrakcyjne gratisy, np. lot paralotnią. Z pewnością odbiją się od dna

 • kukinda

  Jedna z ostatnich szans na zwrócenie uwagi konsumentów zapatrzonych w chińczyki. Fanów SONY nie muszą przekonywać. Mam nadzieję, że się uda. XZ3 na renderach mi się podoba. Życzę im powodzenia.

  • miss de la prada

   Zapatrzeni w chińskie telefony nie spojrza w żadną inną stronę. Sony musi zmienić cały dział po dziale ( może właśnie zatrudnić jakichś Chińczyków ). W tym roku zaczęli iść w dobrym kierunku tylko idą zbyt wolno. XA2 Plus i XZ3 powinny się pojawić zamiast XA2/Ultra i XZ2.

   • kukinda

    Mogli zamiast xz2 wprowadzić od razu xz2 premium. I już by było lepiej.

    • miss de la prada

     Mogli. Mogli też dać XZ2 bez PS4 za tysiąc złotych mniej. Sam kupiłem XA2 Ultra gdyż jak dla mnie to najlepszy średniak, w którym nie ma braków.

  • LoadGamePL

   Tak naprawdę to Sony, HTC i LG muszą sobie uświadomić że nie są juz w czółówce i tylko ceną są w stanie zainteresować potencjalnych klientów. Tylko Samsung może sobie pozwolić na wysokie ceny, bo zdobył popularność.

   • Piotr Zet

    Widać, że nie bardzo podnieśli ceny to i sprzedaż maleje. Zresztą to nie jedyny powódx