Wielka Brytania w ochronie dzieci

To koniec zabawy telefonem we francuskich szkołach. Zakaz już obowiązuje

Artykuły

Telefony przenośne kompletnie zmieniły nasze życie, ponieważ bezproblemowa komunikacja z osobami znajdującymi się wiele tysięcy kilometrów od nas nareszcie stała się faktem. Smartfony udoskonaliły zasadę działania zwykłych komórek, a dodatkowo dodały wiele od siebie – możliwość wykonywania świetnych zdjęć, przeglądania Internetu czy grania w gry. Oczywiście ma to swoje dobre i złe strony. Dzięki nowym przepisom Francja stara się walczyć z negatywnymi skutkami posiadania smartfonów, zauważalnymi głównie u dzieci. 

Uwaga: w tym artykule używając formy „dzieci” myślę o większości młodych osób. Oczywiście nie mówią, że niektóre z nich wciąż nie bawią się na podwórkach, bo byłoby to nieprawdą. Miejcie to na uwadze.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Smartfony potrafią zniszczyć dzieciństwo najmłodszym

Czy pamiętacie wspólną zabawę z przyjaciółmi na podwórku lub chociażby rozmowy na szkolnych korytarzach? Francuski rząd apeluje, że dzieci, które aktualnie uczęszczają do szkół, nie będą miały takich wspomnień, ponieważ nie są w stanie oderwać się od swoich smartfonów. Ze swoimi elektronicznymi zabawkami najmłodsi spędzają każdą wolną chwilę, często również na lekcjach – jak wynika z badań, aż 90% francuskich dzieci ma swój własny telefon. To niepokojące zjawisko zauważyć możemy również w Polsce – przechodząc obok pobliskiego placu zabaw, zerknijcie, ile dzieci spędza swój czas na zewnątrz. Wyniki obserwacji mogą być po prostu smutne.

Zakaz telefonów we Francji – rząd podejmuje radykalne kroki, które mają ulepszyć życie towarzyskie dzieci w szkołach

Właśnie z powodu chorobliwego wręcz przywiązania dzieci do smartfonów francuski rząd podjął decyzję o przyjęciu nowelizacji zaproponowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona. Zgodnie z nią wszystkie osoby uczęszczające do szkoły od 3 aż do 15 roku życia będą miały całkowity zakaz korzystania na terenie placówki oświatowej z jakiegokolwiek urządzenia posiadającego możliwość komunikacji z siecią Internet, np. smartfona czy tabletu. Prawo z takiego zakazu wyłącza oczywiście osoby niepełnosprawne, które na przerwach mogłyby używać telefonów komórkowych. O zasadach dotyczących traktowania starszych uczniów decydować będzie rada pedagogiczna – nauczyciele będą mogli kompletnie zakazać używania urządzeń elektronicznych lub zezwolić na korzystanie z nich na przerwach i zajęciach, np. w ramach pomocy naukowych.

Zobacz także: W swoim nowym smartfonie Xiaomi zamontowało… nieprawdziwe podzespoły.

Myślę, że jest to radykalny, lecz sensowny przepis

Uważam, że nowe zasady wprowadzone we Francji mają szansę polepszyć relacje panujące między rówieśnikami we francuskich szkołach. Pomimo tego, że przepisy są niezwykle radykalne, to moim zdaniem nie ma innej metody na rozwiązanie tego problemu, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Jestem jednak ciekawy, jak reguły będą kontrolowane w praktyce. Czy uczniowie będą przeszukiwani przed wejściem do placówki? A może ich smartfony będą musiały zostać odłożone do specjalnego miejsca? Czas pokaże, jak z nowymi zasadami poradzą sobie francuskie szkoły.

Źródło grafiki głównej: The Odyssey Online


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x