Telefon Alcatela przekroczył normę promieniowania, co to oznacza?

Adrian Celej Artykuły 2018-07-31

Każdy telefon musi spełnić szereg przeróżnych norm. Regulują to różne organizacje, niektóre normy dotyczą określonego terytorium, inne całego świata. Do tych międzynarodowych należy norma SAR.

Od początku – czym jest SAR?

SAR samo w sobie nie jest żadną normą. To tempo pochłaniania energii przez ciało człowieka. Jak wiadomo część promieniowania jest przez tkanki pochłaniana i ilość tej energii wskazujemy za pomocą SAR. Przyjęło się korzystanie z jednostki ilości energii w watach na kilogram tkanki. Nie ma jednej stałej normy SAR. Jest określona dawka, której producentom urządzeń telekomunikacyjnych przekraczać nie wolno i może ona różnić się w zależności od regionu. Przyjęło się jednak, że maksymalną dopuszczalną wartością jest 1,6 W/kg tkanki. Czy to dużo? Nie, szkodliwa dawka jest około 50 razy większa, co dla telefonów jest kompletnie nieosiągalne. Mimo wszystko dopuszczalne promieniowanie jest bardzo niskie, co ma gwarantować bezpieczeństwo przy dłuższym użytkowaniu.

Alcatel naruszył normę SAR

W Kanadzie z omawianą normą problemy ma Alcatel, ponieważ jeden z jego budżetowych telefonów – model U50 lekko ją przekroczył. W związku z tym telefon został wycofany ze sprzedaży. Jeśli jednak korzystacie z tego telefonu (da się go kupić w Polsce), to nie musicie się niczym martwić – to raczej naruszenie prawa niż bezpieczeństwa użytkowników. Korzystanie z Alcatela U50 jest bezpieczne, nic nikomu nie grozi, w najgorszym wypadku telefon może wyróżniać się lepszym zasięgiem.

Co zrobi producent?

Telefon wróci do sprzedaży, ale nie tak szybko. Alcatel ponoć pracuje nad aktualizacją, która ma zmniejszyć emitowane promieniowanie tak, aby zmieściło się w dopuszczalnych normach. Jeśli dziwi was to, że takie problemy można naprawić aktualizacją oprogramowania, to mam smutną wiadomość – aktualizacja ta prawdopodobnie jedynie ograniczy moc anteny, co oznacza pogorszenie zasięgu. Jeśli norma faktycznie została przekroczona minimalnie, to prawdopodobnie ewentualna różnica będzie niezauważalna.

Zobacz też: Alcatel korzystał z nieuczciwych praktyk oceny aplikacji. Google już zadziałało

Czy telefony są szkodliwe?

Prowadzono wiele badań, wiele testów na myszach i tak naprawdę nadal nie znamy konkretnej odpowiedzi. Prezentowane wyniki bardzo często są ze sobą sprzeczne, jedne badania wykazują ogromną szkodliwość, inne twierdzą, że nie ma to absolutnie żadnego wpływu. Z tego powodu stosuje się ogromny zapas między dopuszczalnym promieniowaniem pochłanianym przez człowieka, a dawką uważaną za niebezpieczną. Właśnie, uważaną – tak naprawdę nie jest ona znana. Warto też pamiętać, że fale radiowe są wszędzie – za ich pomocą transmitowany jest np. obraz telewizyjny, takie nadajniki mają moc sięgającą nawet ponad 100 kW. Wszędzie znajdziemy maszty telefonii komórkowej, pojawiają się także potężne anteny WiFi, którymi mniejsi (głównie lokalni) operatorzy dostarczają internet. Doszło do tego, że nawet producenci mają problem ze spełnieniem tych norm. Nie ma się co dziwić – komórki są obładowane modułami łączności bezprzewodowej, w przypadku Alcatela U50 doszła potrzeba minimalizacji kosztów. Na rynku znajdziemy telefony, które spełniają normę SAR z ogromnym zapasem, jak i takie, które ledwo się w niej mieszczą, ale to kompletnie inny temat.

Źródło: Android Authority • Imię Nazwisko

  Xiaomi sprzedaje modele, które mają przekroczony SAR (1.7) i nikt od nich nic nie chce. Mało tego…portale wypisują jaki to świetny telefon:-(

 • Vladimir_Jebievdenko

  Nie da się zmniejszyć mocy anteny, ba, anteny nie posiadają mocy.

  • Adrian Celej

   Masz rację, ale tylko w kwestii łapania za słówka. Antena na fajnie tylko zysk energetyczny. Z tym, że antena w telefonie jest także nadajnikiem pracującym z określoną mocą zależną od siły sygnału.

   • Vladimir_Jebievdenko

    Nie rozumiesz. Antena to element pasywny, nie posiada mocy. Znakomicie rozumiem, że antena jest używana do nadawania, ale sama w sobie nie jest nadajnikiem. Antena posiada zysk energetyczny, wyrażany w dbi, którego nie da się regulować. Regulować możemy tylko siłę nadawania radia, która i tak zostanie powiększona o zysk energetyczny anteny.
    A to, że moc radia jest zależna od od siły sygnału, to nic nowego. Robi to praktycznie każdy standard transmisji bezprzewodowej a nawet światłowodowej, więc nie trzeba o tym wspominać.

    Nie chodzi mi o czepianie się o słówka, tylko o bycie precyzyjnym. Nie można upraszczać przekazu, do tego stopnia, że jest niepoprawny.
    Fakt, większość ludzi będzie miało w dupie, co nadaje, radio czy antena, ale nie zmieni to tego, że są tacy którym to robi różnicę i nie tylko w tej dziedzinie.

 • stark2991

  Mądry artykuł. Sporej liczbie osób wydaje się, ze SAR już nawet w górnej granicy dopuszczalnego zakresu oznacza same złe rzeczy. Tymczasem te 0.1W/kg nie robi tu żadnej różnicy

  • A tego nie wiesz.

   • stark2991

    Nie na pewno, ale tak jak napisano w tekście – badania są sprzeczne, a szkodliwa dawka jest wielokrotnie większa niż ta emitowana przez telefon. Zasadniczo większość sprzętu domowego z wi-fi włącznie pewnie ładuje w nas z większą mocą

 • marcus1212

  mikrofalówka na baterię?

 • Marucins

  Nie każdy facet musi mieć dzieci 😉x