motorola-logo-a-google-companyPowoli zbliżamy się do okresu, który dla wszystkich fanów platformy Android jest szczególnie interesujący. Tradycyjnie to właśnie późną jesienią, już pod sam koniec roku, Google ma w zwyczaju organizować specjalną konferencję poświęconą tylko i wyłącznie swojemu mobilnemu systemowi. Oprócz aktualizacji oprogramowania, które nieraz bywają większe, a nieraz mniejsze, to właśnie jesienią prezentowany jest smartfon z serii Nexus, mający reprezentować sobą wizję Google dotyczącą perfekcyjnego urządzenia z Androidem.

W tym roku wymagania stawiane przed nadchodzącą konferencją są wyjątkowo wysokie. Przede wszystkim wyczekujemy premiery kolejnej znaczącej wersji systemu, która wzniesie Androida na nowy poziom. Mowa tutaj o Key Lime Pie, według domniemań oznaczonej numerem 5.X – musi ona przynieść ze sobą duże zmiany, których nie ukrywajmy, system ten potrzebuje. Sądzę, że będzie to największa aktualizacja od czasu Androida 4.0 IceCream Sandwich, jednak jest to temat na oddzielny artykuł.

Tym, co interesuje nas dziś bardziej jest nowy smartfon z rodziny Nexus. Do tej pory dominującym poglądem na jego temat było to, że stworzenia takiego urządzenia podejmie się LG, jako podstawę wykorzystując zaprezentowanego w ostatnich dniach G2. Patrząc jednak na elementy, takie jak na przykład przyciski umieszczone z tyłu obudowy, można dojść do wniosku, że sprzęt ten jest odrobinę zbyt niekonwencjonalny, by służyć za wzorzec dla przyszłego Nexusa. Do tego zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, jak specyficzna konstrukcja panelu dotykowego w ekranie, czy też pierwszy na rynku aparat 13 MPx z optyczną stabilizacją sprawiło by, że nowy Nexus bazujący na LG G2 musiałby być dość drogim sprzętem, a w ostatnim czasie Google stara się tworzyć raczej jak najbardziej przystępne cenowo urządzenia.

ohnbaenNowe światło na sytuację związaną z tematem następnego Nexusa rzucił Taylor Wimberly, założyciel portalu AndroidAndMe, który jak dotąd okazywał się niezwykle celnym źródłem informacji, szczególnie jeżeli chodzi o urządzenia Google. Na swoim profilu na portalu społecznościowym Google+ w lakoniczny sposób wyraził, że twórcą nowego Nexusa będzie Motorola, czyli firma, której właścicielem jest samo Google. Wimberly zaznaczył przy tym, że urządzeniem referencyjnym nie będzie tutaj Moto X.

Mam szczerą nadzieję, że te doniesienia okażą się prawdą, gdyż tworząc właśnie wspomniany model Moto X Motorola pokazała, że jest w tanie zaprojektować naprawdę świetne urządzenie, stworzone z myślą o użytkowniku. Smartfon ten ma bardzo dobry design, lecz jego bolączkami są przede wszystkim przeciętna konfiguracja sprzętowa (pod pewnymi względami słabsza od tej z zeszłorocznego Nexusa 4), a także wysoka cena, spowodowana zapewne tym, że Moto X składane jest w USA. Gdyby produkcja nowego Nexusa odbywała się w Azji i zrezygnowano by z możliwości personalizacji, spotykanych w Moto X, to koszty wytwarzania tego sprzętu spadły by zapewne odczuwalnie, pozwalając na zastosowanie lepszej konfiguracji sprzętowej. Motorola już wielokrotnie pokazała, że jest w stanie tworzyć naprawdę świetny sprzęt, a możliwość wypuszczenia przez tę firmę na rynek nowego Nexusa zdecydowanie pomogłaby jej w planach odbudowy dawnej pozycji.

wmrhwwm

Nie ma jednak róży bez kolców, a Motorola i Google już kilkukrotnie pokazały, że nasza część świata, delikatnie mówiąc, nie jest dla nich priorytetowa. W przeszłości dość długo musieliśmy czekać na pojawienie się u nas w oficjalnej sprzedaży zarówno Nexusa 7, jak i Nexusa 4, a urządzenia te był u nas oferowane nie przez Google, a przez ich producentów, czyli Asusa oraz LG. Biorąc pod uwagę stosunek Motoroli do Polski istnieje pewne prawdopodobieństwo, że kolejnego Nexusa możemy się nad Wisłą w ogóle nie doczekać.

Nie ma jednak co zapeszać i pozostaje nam czekać na dalsze informacje związane z premierą kolejnego smartfona Google. Ogólnie rzecz biorąc wizja produkcji tego urządzenia przez Motorolę wydaje mi się dużo ciekawsza od LG i liczę na to, że nowy Nexus będzie trochę lepszym i tańszym bratem nowego Moto X. A jakie są Wasze oczekiwania względem nadchodzącego urządzenia Google? Który producent Waszym zdaniem powinien podjąć się dzieła stworzenia Nexusa?

 

źródło: google+, theverge.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski