Motorola stworzy nowego Nexusa? Oby to była prawda.

Piotr Andrzejewski Android 2013-08-09

motorola-logo-a-google-companyPowoli zbliżamy się do okresu, który dla wszystkich fanów platformy Android jest szczególnie interesujący. Tradycyjnie to właśnie późną jesienią, już pod sam koniec roku, Google ma w zwyczaju organizować specjalną konferencję poświęconą tylko i wyłącznie swojemu mobilnemu systemowi. Oprócz aktualizacji oprogramowania, które nieraz bywają większe, a nieraz mniejsze, to właśnie jesienią prezentowany jest smartfon z serii Nexus, mający reprezentować sobą wizję Google dotyczącą perfekcyjnego urządzenia z Androidem.

W tym roku wymagania stawiane przed nadchodzącą konferencją są wyjątkowo wysokie. Przede wszystkim wyczekujemy premiery kolejnej znaczącej wersji systemu, która wzniesie Androida na nowy poziom. Mowa tutaj o Key Lime Pie, według domniemań oznaczonej numerem 5.X – musi ona przynieść ze sobą duże zmiany, których nie ukrywajmy, system ten potrzebuje. Sądzę, że będzie to największa aktualizacja od czasu Androida 4.0 IceCream Sandwich, jednak jest to temat na oddzielny artykuł.

Tym, co interesuje nas dziś bardziej jest nowy smartfon z rodziny Nexus. Do tej pory dominującym poglądem na jego temat było to, że stworzenia takiego urządzenia podejmie się LG, jako podstawę wykorzystując zaprezentowanego w ostatnich dniach G2. Patrząc jednak na elementy, takie jak na przykład przyciski umieszczone z tyłu obudowy, można dojść do wniosku, że sprzęt ten jest odrobinę zbyt niekonwencjonalny, by służyć za wzorzec dla przyszłego Nexusa. Do tego zastosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych, jak specyficzna konstrukcja panelu dotykowego w ekranie, czy też pierwszy na rynku aparat 13 MPx z optyczną stabilizacją sprawiło by, że nowy Nexus bazujący na LG G2 musiałby być dość drogim sprzętem, a w ostatnim czasie Google stara się tworzyć raczej jak najbardziej przystępne cenowo urządzenia.

ohnbaenNowe światło na sytuację związaną z tematem następnego Nexusa rzucił Taylor Wimberly, założyciel portalu AndroidAndMe, który jak dotąd okazywał się niezwykle celnym źródłem informacji, szczególnie jeżeli chodzi o urządzenia Google. Na swoim profilu na portalu społecznościowym Google+ w lakoniczny sposób wyraził, że twórcą nowego Nexusa będzie Motorola, czyli firma, której właścicielem jest samo Google. Wimberly zaznaczył przy tym, że urządzeniem referencyjnym nie będzie tutaj Moto X.

Mam szczerą nadzieję, że te doniesienia okażą się prawdą, gdyż tworząc właśnie wspomniany model Moto X Motorola pokazała, że jest w tanie zaprojektować naprawdę świetne urządzenie, stworzone z myślą o użytkowniku. Smartfon ten ma bardzo dobry design, lecz jego bolączkami są przede wszystkim przeciętna konfiguracja sprzętowa (pod pewnymi względami słabsza od tej z zeszłorocznego Nexusa 4), a także wysoka cena, spowodowana zapewne tym, że Moto X składane jest w USA. Gdyby produkcja nowego Nexusa odbywała się w Azji i zrezygnowano by z możliwości personalizacji, spotykanych w Moto X, to koszty wytwarzania tego sprzętu spadły by zapewne odczuwalnie, pozwalając na zastosowanie lepszej konfiguracji sprzętowej. Motorola już wielokrotnie pokazała, że jest w stanie tworzyć naprawdę świetny sprzęt, a możliwość wypuszczenia przez tę firmę na rynek nowego Nexusa zdecydowanie pomogłaby jej w planach odbudowy dawnej pozycji.

wmrhwwm

Nie ma jednak róży bez kolców, a Motorola i Google już kilkukrotnie pokazały, że nasza część świata, delikatnie mówiąc, nie jest dla nich priorytetowa. W przeszłości dość długo musieliśmy czekać na pojawienie się u nas w oficjalnej sprzedaży zarówno Nexusa 7, jak i Nexusa 4, a urządzenia te był u nas oferowane nie przez Google, a przez ich producentów, czyli Asusa oraz LG. Biorąc pod uwagę stosunek Motoroli do Polski istnieje pewne prawdopodobieństwo, że kolejnego Nexusa możemy się nad Wisłą w ogóle nie doczekać.

Nie ma jednak co zapeszać i pozostaje nam czekać na dalsze informacje związane z premierą kolejnego smartfona Google. Ogólnie rzecz biorąc wizja produkcji tego urządzenia przez Motorolę wydaje mi się dużo ciekawsza od LG i liczę na to, że nowy Nexus będzie trochę lepszym i tańszym bratem nowego Moto X. A jakie są Wasze oczekiwania względem nadchodzącego urządzenia Google? Który producent Waszym zdaniem powinien podjąć się dzieła stworzenia Nexusa?

źródło: google+, theverge.com • Szczerze powiedziawszy widziałbym bardziej LG G2 jako podstawę do nowego Nexusa, hardware wymiata w nim! Tym bardziej patrząc na świetnego N4.

 • PML

  Do autora: http://lmgtfy.com/?q=%22musia%C5%82+by%22
  (i tak w kilku miejscach)
  A co do treści: też chętnie przywitałBYM Nexusa od Motoroli 😀

  • Piotr Andrzejewski

   Do zgłaszania błędów proszę korzystać ze specjalnego przycisku pod artykułami, stworzonego specjalnie w tym celu.

   • PML

    Funkcja ta służy do zgłaszania pechowych literówek i przypadkowych błędów merytorycznych, a nie do korekty tylu zdań. Ale pouczenie przyjmuję, bo faktycznie po napisaniu komentarza nie zdążyłem już zgłosić błędu przyciskiem. (poprawiłem się 😉 )

 • mtox

  Moim zdaniem Motorola nie powinna zabierać się za tworzenie nowego nexusa. Mimo iż jest to firma Google to nie kojarzy mi się ona z rewolucyjnymi smartphonami. Ich nowy telefon czyli Moto X również jak dla mnie nie jest świetny. Jest to skrzyżowanie nexusa 4 z iphone (w sumie można to zrozumieć biorąc pod uwagę to, będzie sprzedawana tylko w USA). Co do zeszłorocznego nexusa to jest on świetnym telefonem. Posiadam go już jakiś czas i uważam że wygląda całkem dobrze (zależy od gustu), ma dobre podzespoły, jest tani i jedyną wadą tego modelu jest szkło z tyłu i to nie dlatego, że się ono rysuje bo temu można bardzo łatwo zaradzić. Co do oczekiwań względem nowego nexusa to chciałbym aby posiadał Snapdragona 800, otwieraną tylną klapkę, slot na karty pamięci, trochę więcej pamięci wewnętrznej i oczywiście aby zachował przystępną cenę (co byłoby raczej niemożliwe przy takich podzespołach). Ja obstawiam, że Google może wrócić do współpracy z Samsungiem. Ewentualnie kombinacja Google HTC byłaby niezła ze względu na jakość budowy telefonów tej firmy.

  • Piotr Andrzejewski

   Otwierana klapka i slot na microSD może pozostać jedynie w sferze marzeń, nie ma na to raczje szans.

   Jeżeli chodzi o podzespoły, to myślę, że Google sięgnie po Snapdragona 600, który teraz już nie jest najnowszym procesorem, lecz wciąż trochę lepszym od zeszłorocznego S4 Pro i tańszym od S800.

   Z tego co widzę, to pierwsze recenzje Moto X są wyjątkowo pozytywne i bardzo podoba mi się przede wszystkim rozmiar tego urządzenia i jego ogólna konstrukcja.

  • danielbudyn

   Dokładnie, otwierana klapka i slot możesz zapomnieć(to jest ich ideał telefonu). Na większą pamięć bym nie liczył, wsadzą mniej a szybszej a dlatego że chmury są dobrze rozwinęte, przeciętny użytkownik smarta ma dobry plan pakietowy(pomijając PL 😉

 • keeeper

  Ja również nie wierzę by Google odpuscilo sobie dziesiątki potencjalnych klientow z Europy Środkowej/Wschodniej. Przecież cała idea wypuszczania tanich Nexusow polega na zdobywaniu nowych klientow dla produktów z Google Play. Wobec tego nie zdziwilbym się nawet jakby G. sprobowalo uderzyć i na Afrykę.

  Lubię Asusa, przez wiele lat ufalem tej firmie kupując newralgiczne części PC, netbooka i rok temu Nexusa 7, nigdy przy tym nie będąc zawiedzionym jakością produktu. Co jednak nie znaczy, że Motorola musi być gorsza – a Moto X pokazuje, że potrafią. Ciężko jednak zadecydowac czy to Moto czy tez LG bardziej przylozyloby sie do roboty tak samo jak ciezko wybrać pomiędzy MotoX a N4 (oba swietnie sie prezentuja!), tym niemniej chyba postawilbym na Motorole ze wzgledu na bliskie stosunki z firmą Matką 🙂

  • keeeper

   ech, miało być dziesiątki MILIONÓW. Zabrzmiało niezamierzenie ironicznie..

 • shaka

  Nie wyobrażam sobie, żeby Nexus od Motoroli nie był tutaj oficjalnie dostępny. Przecież Google potrzebuje programistów z Polski i z całego świata, więc dajcie na luz z tą dostępnością. Oby dali dobry plastik na tył, a nie szkło. I conajmniej jakiegoś snapdragona S4 pro z rdzeniami krait 300, czyli obniżone S600 lub prawdziwe S600 to będzie luzik. No i 32 Gb pamięci flash.

  • mtox

   Co do tego s4 pro to jest już nieco przestarzały układ biorąc pod uwagę to, że został zaprezentowany w 2011 i byłby to krok w tył.

   • shaka

    Mówię o takim, jak jest w Nowym Nexusie 7, piszą, że to S4 Pro, ale jest to S600 z obniżonym taktowaniem, szybsza pamięć i wydajniejsze rdzenie, ale nie mogą napisać że to S600, bo taktowanie CPU niższe. Żaden krok w tył, tyle wystarcza zupełnie z zapasem.

    • mtox

     Procesor jest nazwany S4 pro gdyż nie jest to Snapdragon 600. Gdyby tak było napewno nikt nie użyłby nazwy niższego modelu. I mimo, że są podobne to jedno nie równa się drugiemu (- częstotliwość taktowania).

 • Ostatni

  W taki wypadku będzie trzeba znowu poprosić o fatyge rodzine:F EH! te kombinacje!

  • Piotr Andrzejewski

   Ewentualnie znów dobry interes zrobią handlarze na portalach aukcyjnych 😉x