Niemalże od początku roku, a nawet jeszcze wcześniej mniej lub bardziej regularnie przedstawiałem Wam różnorakie zestawienia ofert naszych rodzimych operatorów. Nieistotne kto wygrał, choć ostatnio zrobiło to Premium Mobile, ale niemalże za każdym razem zaznaczałem w początkowych warunkach „przeniesienie numeru”. Zazwyczaj, choć coraz mniej wyraźnie operatorzy bardziej doceniają tych, co chcą zmienić operatora, a nie zostać u obecnego. Dlatego oferty z przejściem z innej sieci wraz zachowaniem swojego numeru są korzystniejsze. Niestety, staż u dostawców ma coraz mniejsze znaczenie – o wiele bardziej liczy się to, ile na Tobie firma zarabia. W takim razie jak przenieść numer do innego operatora? To bardzo proste.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że mamy do czynienia z kilkoma sposobami na rozpoczęcie procesu migracji. Mimo wszystko ja bym zaczął jeszcze wcześniej, czyli od wybrania najkorzystniejszej oferty. Z natury lubimy oszczędzać, więc warto poświęcić tej kwestii więcej czasu. Jeśli już upatrzymy interesującą nas promocję, to wtedy myślimy o przeniesieniu numeru. Dzisiaj nie ma tak naprawdę znaczenia, czy wybierzemy abonament (postpaid) czy też „kartę” (prepaid). Do niedawna liczył się fakt rejestracji samego numeru, aczkolwiek dzisiaj już każdy powinien mieć swojego właściciela.

 

Przeniesienie numeru – od czego zacząć?

maszt antena bts zasieg operator

Mając wybraną ofertę wiemy, do którego operatora się zgłosić. Tak, przenosiny numeru rozpoczynają się poprzez złożenie stosownego wniosku u docelowego operatora. Możemy to zrobić na kilka sposobów, analogicznie do zawierania umowy – telefonicznie, internetowo lub poprzez wizytę w punkcie obsługi klienta. Niezależnie od wybranej ścieżki, będziemy prowadzeni krok po kroku celem podania niezbędnych danych. Oczywiście przenosin może dokonać wyłącznie właściciel numeru lub osoba z odpowiednim pozwoleniem (oświadczenie woli – nie dotyczy wszystkich operatorów). W przypadku wybrania obsługi telefonicznej lub internetowej, wszelkie dokumenty będziemy podpisywać – z dowodem osobistym – przy kurierze, który zostawi też nam odpowiedni komplet. Wewnętrzne procedury mogą się różnić w zależności od wybranego operatora.

 

Kiedy najlepiej przenieść numer?

isim esim sim wbudowana karta

W tym wypadku również wyróżniamy kilka wariantów – przed końcem umowy lub w ostatni dzień zobowiązania. Pierwszy przypadek możemy jeszcze bardziej podzielić – zrywamy umowę lub korzystamy z darmowego okresu u nowego operatora. Zerwanie umowy to nic innego, jak kara – najczęściej równa jest ona wartości miesięcznego zobowiązania pomnożona przez liczbę miesięcy do końca trwania kontraktu. W niektórych przypadkach może się okazać, że szybsze przejście do nowego operatora da nam większe korzyści. Jednak niektórzy oferują darmowe miesiące na okres trwania umowy u obecnego dostawcy. W takich sytuacjach otrzymujemy numer tymczasowy, który obowiązuje do końca okresu rozliczeniowego u poprzedniego operatora.

mapa zasieg sygnal operator

Drugi wariant to ostatni dzień zobowiązania. Oznacza to po prostu fakt, że nowego operatora prosimy o przeniesienie numeru i aktywację usług równocześnie z zakończeniem umowy u poprzedniego operatora. W tym wypadku też możemy dostać nową kartę SIM z numerem tymczasowym, ale interesujące nas promocje nie będą obowiązywać. Innymi słowy, będziemy płacić po „normalnych” stawkach.

 

Ile trwa przeniesienie numeru?

internet mobilny domowy porownanie

Sam proces w większości przypadków może zając maksymalnie kilka godzin. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale z mojego doświadczenia dzieje się to najczęściej w nocy, więc nawet nie zauważamy, że jesteśmy odcięci. Czas ma też znaczenie w przypadku złożenia samego wniosku o przeniesienie numeru. W tym wypadku zależy on od wybranej ścieżki i jest regulowany prawnie. Jeśli zdecydujecie się na osobistą wizytę w salonie nowego operatora, to decyzję otrzymacie w ciągu 6 godzin. W przypadku wyboru Internetu lub telefonicznej rozmowy, czas ten wydłuża się do 3 dni roboczych.

Zobacz też: Kolejna reklama Samsunga, która nie pozostawia suchej nitki na Apple.

Czy można się bać przenosin numeru? Nic z tych rzeczy. Całą papierkową robotą zajmuje się nowy operator, który zrobi wszystko, aby zdobyć nowego klienta. Objawia się to wspomnianymi już korzystniejszymi ofertami, jak i minimalizacją obsługi po stronie konsumenta. Podajemy dane, podpisujemy papiery i reszta już nas nie interesuje. Poza okresem zobowiązania, który w przypadku abonamentów ma kluczowe znaczenie w określeniu, kiedy najlepiej przenieść numer.

 

Na koniec przypominam Wam o trwającym konkursie z Premium Mobile, w którym możecie wybrać najkorzystniejszą ofertę, a przy okazji wygrać Samsunga Galaxy S8!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.