ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
asystent google

Asystent Google w kolejnym kraju – czego oczekiwać w Polsce?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły

Wiemy już oficjalnie, że Asystent Google zmierza do Polski. Nie wiemy kiedy to ostatecznie nastąpi, ale w połowie lutego stało się jasne, że Amerykanie podjęli próbę zmierzenia się z naszym językiem. To do prostych zadań nie należy, ale… do odważnych świat należy. Już nie raz gigant z Mountain View udowadniał, że nasz kraj stanowi priorytet dla różnych usług – chociażby Google Pay, do niedawna Android Pay. Nieco gorzej wygląda sytuacja z dostępnością sprzętu, ale miejmy nadzieję, że i ta kwestia niedługo stanie się nieistotna.

Asystent Google w kolejnym kraju – tym razem padło na Holandię

asystent google

Od dzisiaj Holendrzy, jak i osoby, którym ten język nie jest obcy, mogą korzystać z Asystenta Google. Amerykanie się postarali, bo od razu pojawiła się współpraca z pocztą, różnymi sklepami czy też bankami. Oznacza to, że nie ograniczono się do pracy wewnątrz ekosystemu, ale również do miejscowych usług. Na stronie Google można znaleźć od groma komend, które obecnie są wspierane przez asystenta, ale firma zapowiada, że to dopiero początek. Teraz sztuczna inteligencja wchodzi w grę i będzie się uczyć Holenderskiego na zdecydowanie większej liczbie użytkowników. Pełna funkcjonalność ma zostać osiągnięta w ciągu kilku miesięcy. Obecnie dostępny jest tylko 1 głos (kobiecy).

Czy analogicznie Asystent Głosowy będzie działał w Polsce?

asystent google assistant

Zgodnie z analizą, którą przygotował i przysłał nam Mateusz Pirszel, na co dzień mieszkający w Holandii, możemy liczyć na braki takich funkcji Asystenta Głosowego w Polsce, jak sterowanie domem czy też obsługa podcastów. Nie liczmy też na nadmierną „naturalność”, która wyróżnia pierwowzór – początkowo nie pojawią się różnorakie historyjki czy też zaawansowane dialogi. Oczywiście nie zabraknie podstawowych komend, które znamy chociażby z Google Now. Stosunkowo niedawno niektórzy mogli usłyszeć zupełnie inny głos tego asystenta – wiele wskazuje na to, że Amerykanie już niemalże go dopracowali. Istnieje też duża szansa na to, że równolegle w oficjalnej dystrybucji pojawią się głośniki Google Home (+ wersja Mini – Max jest niepewny). Jeśli to nie nastąpi, a Asystent Google zostanie udostępniony w Polsce, to wszyscy, którzy obecnie korzystają z inteligentnych głośników nie uświadczą naszego języka. Które banki będą chętne do współpracy? Mateusz wskazuje z niemalże 100% pewnością na ING Bank Śląski nie odpuści tej okazji. Szczegółowa funkcjonalność Asystenta Głosowego w Polsce będzie znacząco uzależniona od tego, ile firm zdecyduje się na współpracę. W Holandii przygotowane zostały dedykowane, lokalne akcje. Jakie mogłyby być u nas? Chociażby portale, oferujące jedzenie na dowóz mogłyby zaproponować „Zamów to, co ostatnio”.

Zobacz też: Rewolucyjny aparat od Sony – teraz tylko dobrze go wykorzystać!

Póki co w holenderskim asystencie głosowym nie ma reklam i zapewne te nie trafią też do polskiego odpowiednika. Początkowo Google musi pokazać swoje możliwości i zdecydowanie je rozwinąć, aby dopasować możliwości personalizacji, które niewątpliwie są największym atutem tej firmy. Wniosek, a właściwie jeden, duży wniosek z wdrożenia asystenta w Holandii są proste – nie liczcie od razu na pełną kompatybilność.

źródło: AndroidPlanet + dzięki Mateusz za informację i podzielenie się swoimi wrażeniami!

Sprawdź najnowsze wpisy