ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Ruszyły testy mobilnej telewizji Play. Oto nasze pierwsze wrażenia

Autor: Krzysztof Czerwiec Kategoria: Aplikacje
play-tv_header

Rynek telewizji mobilnej w Polsce to nadal dość mocno kulejąca usługa w naszym kraju. Wiele firm próbowało już zmienić ten stan rzeczy, kończąc z różnym skutkiem. Od kilku dni szereg tych podmiotów zasila kolejny gracz – najmłodszy polski operator, czyli sieć Play. 5. sierpnia wystartowały bowiem testy ich najnowszej usługi, nazwanej dość lakonicznie TV.Play.pl. Wśród grona testujących nie mogło oczywiście zabraknąć naszej redakcji. Zapraszam więc na kilka zdań opisujących pierwsze wrażenia z mobilną telewizją fioletowego operatora.

Screenshot_2013-08-07-14-21-49

Aplikacja, którą potrzebujemy do uruchomienia usługi pobieramy ze Sklepu Play. Aby zalogować się w TV.Play.pl potrzebujemy hasła, które wszyscy testerzy otrzymali SMSem dwa dni temu. Po poprawnym uwierzytelnieniu zostajemy zapoznani z niezbyt długim regulaminem usługi, a po jego akceptacji i chwili oczekiwania naszym oczom ukazuje się pięć zakładek: Polecane, Ulubione, Telewizja, Filmy VOD oraz Kamery.

Screenshot_2013-08-07-14-33-28

Jako, że hasło potrzebne do zalogowania otrzymałem w czasie prażenia się nad jeziorem, stwierdziłem, że nie ma co marnować czasu i od razu rozpocząć testowanie nowości od Play’a. Po dość krótkim zapoznaniu się z aplikacją, wybrałem zakładkę Telewizja i spragniony jakichkolwiek mediów włączyłem TVP1. I właśnie w tym momencie pojawił się pierwszy zgrzyt. Aplikacja ma problemy z poprawnym działaniem na Androidzie 4.3, przez co mój Nexus 4 do czasu dostosowania aplikacji nie będzie pozwalał na test usługi. Chwilową konsternację przerwała jednak myśl o tym, że przecież następnego dnia ma przyjechać Xperia Tablet Z (której recenzję będziecie mogli przeczytać już za dwa tygodnie na łamach naszego portalu) i to przecież na niej będę mógł opisać moje pierwsze wrażenia z mobilnej telewizji Play’a.

Screenshot_2013-08-07-14-22-24

Zaczynając więc już właściwy tekst o aplikacji, skupie się pierw na najciekawszej moim zdaniem zakładce, czyli telewizji. W kliencie TV.Play.pl możemy wybrać jeden z szesnastu kanałów oddanych do naszej dyspozycji przez operatora. Wśród nich oprócz stacji ogólnopolskich, znajdziemy także i te z rodziny premium. Zostały one podzielone na kategorie ze względu na to jakie treści prezentują, a ich lista prezentuje się następująco: TVP1, TVP2, TVP Info, NEXT Young, TV Disco, NEXT, NEXT Lejdis, NEXT Music, Eska TV, Kino Polska, Filmbox Family, Filmbox Extra, Filmbox, iTV, 4fun.tv, KinoPolska Muzyka.

Screenshot_2013-08-07-14-24-55

Po wybraniu poszczególnej stacji poniżej magicznego przycisku „play”, prezentowana jest informacja o obecnie odtwarzanym programie. Nieco niżej programiści zdecydowali umieścić także skrócony przewodnik telewizyjny z następnymi programami na wybranej stacji, na którym tapnięcie powoduje wyświetlenie krótkiego opisu danego tytułu. Dostarczona do testów aplikacja jest w wersji rozwojowej, dlatego mam nadzieję, że w finalnej wersji nie zabraknie EPG z minimum kilkudniowym zakresem, czy możliwości ustawienia przypomnienia dla wybranej przez nas audycji. Producent udostępnia nam także możliwość dodania naszych ulubionych programów do zakładki o takiej samej nazwie. Możemy to zrobić za pomocą jednego kliknięcia na serduszko znajdujące się po prawej stronie ekranu. Lewa część ekranu została wykorzystana na zakładkę szybkiego wyboru kanałów.

Screenshot_2013-08-07-14-24-16

Dodatkowo, oprócz możliwości oglądania telewizji na żywo, aplikacja daje nam także dostęp do zasobów VOD oraz kamer internetowych rozsianych po całym kraju. W pierwszej z nich zostało zgromadzone kilkanaście tytułów, z których większość to starsze produkcje, w większości nieznane ludziom młodszego pokolenia. W repertuarze znajdują się takie tytuły jak m.in. Sherlock Holmes and the Secret Weapon z ’43 roku, The Bat, czy Lizzie McGuire. Myślę, że wielbiciele klasyki kina na pewno się nie zawiodą i spędzą z zakładką wideo na żądanie mnóstwo czasu. Jak już wcześniej wspomniałem, aplikacja daje nam także możliwość podglądania kamerek internetowych, dzięki czemu możemy poobserwować wiele ciekawych miejsc od samego Szczyrku aż do kilku punktów nad Morzem Bałtyckim.

Screenshot_2013-08-07-14-25-12

Na pewno dla wielu jednym z ważnych czynników stanowiących o wyborze tej usługi będzie jakość obrazu. I tutaj część osób poczuje się zawiedzionych, zaś innym nie zrobi to żadnej różnicy. Na chwilę obecną do naszego urządzenia stream dostarczany jest w standardowej rozdzielczości, bez możliwości oglądania obrazu w HD. Przed udostępnieniem finalnego produktu dostawca na pewno jednak coś zrobi w tej kwestii. Oglądając telewizje przy słabym zasięgu sieci 3G, czy także dość wolnym internecie stacjonarnym połączenie było stabilne, co pozwoliło na podziwianie filmów w przerwie między reklamami bez żadnych zacięć i opóźnień.

Screenshot_2013-08-07-14-25-50

Ustawienia urządzenia prezentują się niezwykle ascetycznie jak na tego typu aplikację. Play pozwala nam na zablokowanie możliwości oglądania telewizji przez sieć 3G i w zasadzie na tym kończą się wszystkie ustawienia.

Screenshot_2013-08-07-14-58-24

Powoli zbliżając się do końca artykułu, z czystym sercem mogę powiedzieć, że nowa usługa fioletowego operatora zapowiada się bardzo ciekawie. W aplikacji nieco kuleje optymalizacja powodując klatkowanie przy animacjach nawet na Snapdragonie S4 Pro. Reszta moich „przyczepek” na pewno jest zbyt wygórowana jak na obecne możliwości aplikacji, która oznaczona jest symbolem „v. 0.0.4”. Do końca testów zostało jeszcze 40 dni, także z każdą kolejną aktualizacją aplikacja na pewno będzie stawała się coraz bogatsza. Mam nadzieję, że w finalnym produkcie TV.Play.pl producent z całą pewnością udostępni o wiele więcej udogodnień dla użytkowników, czyniąc produkt na tyle dobrym, aby spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającej klienteli. Myślę przy tym także, że w połączeniu z niezbyt wygórowaną ceną i dostępnością dla wszystkich klientów, i tych z ofertami abonamentowymi, i ofertami na kartę, mobilna telewizja może okazać się wielkim sukcesem dla najmłodszej polskiej sieci komórkowej.

[AKTUALIZACJA]

Wszyscy testerzy otrzymali już SMS o aktualizacji aplikacji do wersji 0.0.5. Wnosi ona kolejne poprawki wydajnościowe oraz rozwiązuje problemy z działaniem klienta TV.Play.pl na Androidzie 4.3. Jest to więc miła informacja dla wszystkich testerów pracujących na najnowszej kompilacji systemu od giganta z Mountain View.

Screenshot_2013-08-07-14-42-59

Sprawdź najnowsze wpisy