Czytając komentarze pod tekstami związanymi z siecią Play ciężko nie odnieść wrażenia, że nasi czytelnicy mają bardzo negatywną opinię o infrastrukturze tego operatora. Play jednak cały czas walczy i być może pomoże mu fakt nawiązania współpracy z jednym z gigantów branży telekomunikacyjnej – Ericssonem.

Play nawiązał współprace z Ericssonem

play, darmowe minuty play, darmowe sms-y play, promocje play

W wyniku podjętej współpracy Ericsson ma stać się dostawcą sprzętu i technologii dla Play. Ma to poprawić zasięg własnej infrastruktury fioletowego operatora, a w przyszłości ułatwić wprowadzenie sieci w technologii 5G. Bez wątpienia Ericsson będzie miał co robić, Play spośród wszystkich dużych, polskich operatorów najaktywniej rozbudowuje sieć stacji bazowych, Obecnie ma ich około 6000, a więc jeszcze trochę brakuje do reszty stawki.

Co zrobi Ericsson?

Play zamierza wykorzystać rozwiązania powstałe w ramach Ericsson Radio System – poza podstawowym sprzętem telekomunikacyjnym wdrożony zostanie system zarządzania i monitorowania sieci Ericsson Network Manager. Ponad to Play będzie współpracował z ośrodkami badawczo-rozwojowymi Ericssona w Polsce. Zgodnie z założeniami budowa sieci telekomunikacyjnej Play ma zakończyć się w 2020 roku.

Jak dużym gigantem jest Ericsson?

Dziś marka Ericsson jest mało znana wśród zwykłych ludzi, jest to związane z wycofaniem się z rynku konsumenckiego. Ericsson jest szwedzką korporacją założoną w 1876 roku. Niemal od samego początku firma zajmowała się telekomunikacją i próbowała zdobyć globalny rynek. Ericsson działalność na terenie polski rozpoczął jeszcze przed pierwszą wojną światową, firma ta wdrażała telefonię (wtedy jeszcze przewodową) i centrale. Ericsson odpowiada także za uruchomienie w Polsce pierwszej sieci GSM należącej do PTC – Ery. Z urządzeń Ericssona korzystano także wcześniej, Telekomunikacja Polska wraz z Centertelem wykorzystywali je przy technologii NMT, jako przykład można podać fakt, że firma produkowała anteny, którymi TP podłączało telefony stacjonarne do sieci Centertel. Dziś korporacja ta walczy z konkurentami, takimi jak Huawei i Nokia, oraz rozwija technologie, które są przyszłością telekomunikacji, takie jak np. sieć 5G. W swoim portfolio ma ponad 37 tysięcy patentów i zatrudnia dziesiątki tysięcy pracowników. Nie można zapominać o umowach z największymi operatorami, technologie dostarczane przez Ericssona docierają do milionów, jak nie miliardów użytkowników.

Zobacz też: Play właśnie opatentował… fioletowy kolor

Obie strony zadowolone z porozumienia

Dla Play sprawa jest oczywista – Ericsson pozwoli przyspieszyć budowę własnej sieci, która jest obecnie największym problemem. Jest o co walczyć, własna infrastruktura operatora jest w czołówce pod względem oferowanej przepustowości. Po zakończeniu tego etapu oczekuje się pomocy w ewolucji infrastruktury do nowszych technologii. Porozumienie jest także powodem do zadowolenia przedstawicieli Ericssona. Dla szwedzkiej korporacji jest to duże zwycięstwo na rynku europejskim i powiększenie swojego udziału w Polsce.

Źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.