ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Google usprawniło komunikację z producentami – aktualizacje będą od teraz dostarczane szybciej

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły
android-jb

W zasadzie od samego początku istnienia platformy Android jej dość dużą bolączką są aktualizacje. W dużej mierze fakt, że dane urządzenie otrzyma oprogramowanie bazujące na nowszej wersji systemu Google zależy od kaprysu producenta, jak też od wsparcia ze strony dostawców komponentów. Nawet, jeżeli dany sprzęt pozytywnie spełni wszelkie stawiane przed nim wymagania i producent zdecyduje o wypuszczeniu dlań aktualizacji, to od momentu rozpoczęcia faktycznych prac, aż do wypuszczenia właściwej paczki uaktualniającej do użytkowników, potrafią minąć miesiące, ze względu na skomplikowaną naturę prac nad oprogramowaniem.

publicpush_new_2

Dotychczas cały proces zaczynał się dopiero po oficjalnej premierze nowej wersji Androida. Po tym, jak upubliczniano w AOSP (Android Open Source Project) kod źródłowy systemu, prace mogły zostać rozpoczęte. Jednak wbrew temu co moglibyśmy sądzić – nie zaczynały się one w siedzibach producentów urządzeń. Najpierw to twórcy układów dla urządzeń mobilnych (np. Qualcomm, czy też NVIDIA) brali się za dostosowanie Androida dla swoich procesorów, decydując tym samym o tym, które z nich, a w konsekwencji też jakie urządzenia, będą wspierały nowe wydanie Androida. Modele, które odpadły na tym etapie nie mają już w zasadzie szans na otrzymanie nowego oprogramowania – to właśnie w ten sposób zadecydowano na przykład niedawno o tym, że HTC One S (Ville C2), wykorzystujący układ Snapdragon S3, nie otrzyma Androida 4.2 Jelly Bean. Po zakończonych pracach, twórcy układów udostępniają producentom urządzeń odpowiednie sterowniki i inne pliki, niezbędne do uruchomienia nowej wersji systemu na konkretnych modelach. Dopiero na tym etapie możliwe jest wzbogacanie Androida o własne dodatki, często tak rozbudowane, jak interfejs TouchWiz czy też Sense. Następnie przeprowadzane są dość żmudne testy wewnętrzne, a następnie testy u konkretnych operatorów, którzy sami muszą zatwierdzić aktualizację, by ta mogła być upubliczniona. Widać więc wyraźnie, jak wiele czasu musiało upłynąć od czasu premiery nowego Android, do momentu dostarczenia oprogramowania do użytkownika – mechanizm ten zdecydowanie nie należy do najprostszych i jest pochodną tego, że firma A kontroluje oprogramowanie (kod nowych wersji Androida), a firma B zajmuje się wypuszczaniem na rynek urządzeń, wykorzystujących do tego podzespoły firmy C. Sprawa jest dużo prostsza w przypadku urządzeń z serii Nexus, gdzie wszystkie elementy współpracują ze sobą bardzo blisko, jak również w przypadku konkurencyjnych platform, jak iOS, czy Windows Phone, gdzie jedna firma zarządza oprogramowaniem na wszystkich urządzeniach.

W przeszłości już wielokrotnie próbowano nagłośnić problem rozwlekłości prac nad aktualizacjami, lecz wszelkie starania o bliższą integrację nie przyniosły wymiernych rezultatów. Sytuacja ta ma zmienić się wraz z debiutem Androida 4.3 Jelly Bean.

AOSP_ny2-660x553

Firma Sony pochwaliła się niedawno na swoim blogu pozytywnymi zmianami w polityce dotyczącej wypuszczania aktualizacji. Od teraz Google rozpoczęło bardziej ścisłą współpracę z najważniejszymi producentami urządzeń oraz twórcami podzespołów dla nich. Na kilka tygodni przed oficjalną premierą nowego systemu gigant z Mountain View udostępnia temu ograniczonemu gronu pliki źródłowe kluczowych komponentów nowego Androida i precyzyjnie opisuje zmiany dokonane od czasu poprzedniej edycji, co pozwala producentom po pierwsze rozpocząć prace dużo szybciej, po drugie daje możliwość odpowiedniego rozplanowania w międzyczasie swoich działań, znając zasadnicze zmiany w kluczowych strefach oprogramowania. Taki pakiet nosi nazwę PDK (Platform Developement Kit) i pozwala w znaczący sposób przygotować się na nadejście nowej wersji Androida.

W gruncie rzeczy brzmi to naprawdę nieźle i mimo że producenci wciąż nie mają przedpremierowego dostępu do pełni kodu nowego systemu, to jak wynika z wypowiedzi pracowników Sony, wprowadzone zmiany są bardzo pozytywne i faktycznie przyczyniają się do przyspieszenia całych prac. Na razie możemy jeszcze jednak pomarzyć o sytuacji, gdy w dniu premiery większość urządzeń otrzymuje informacje o dostępności aktualizacji oprogramowania, a fazy modyfikacji Androida i testowania wprowadzonych funkcji przez producentów wciąż mogą się nieoczekiwanie przeciągać, ale cała sytuacja pokazuje, że samo Google jest otwarte na współpracę i być może za jakiś czas stopień integracji pomiędzy różnymi firmami pogłębi się jeszcze bardziej, a wszystko z korzyścią dla nas.

źródło: goolge+, developer.sonymobile.com, xda-developers.com, zdjęcie: technobuffalo.com

Sprawdź najnowsze wpisy