acplmini

W czasach, gdy flagowe smartfony najważniejszych producentów z roku na rok zwiększają swoje rozmiary, stopniowo uniemożliwiając nawet wygodną obsługę jedną dłonią, coraz wyraźniej zaczęła dochodzić do głosu grupa konsumentów, która sprzeciwiała się panującemu trendowi. Część użytkowników z niecierpliwością czekała na to, by producenci zainteresowali się segmentem bardziej kompaktowych urządzeń i wprowadzili do sprzedaży modele nie odbiegające możliwościami od najnowszych flagowców, lecz posiadające wyraźnie mniejsze przekątne ekranów.

Z chwilą, gdy do naszej wiadomości przedostawały się pierwsze informacje o planach Samsunga i HTC, dotyczących wypuszczenia wersji „mini” swoich topowych smartfonów, wielu widziało w tym odpowiedź na potrzeby sporej grupy odbiorców. Zapał ustał jednak, gdy okazało się, że zarówno Galaxy S4 Mini, jak i HTC One Mini, nie będą bliźniaczo podobne pod względem specyfikacji do swoich większych odpowiedników. Zamiast tego obydwa urządzenia wraz z rozmiarem utraciły też sporo z możliwości cechujących duże wersje tych modeli. Trudno jest się jednak temu dziwić, gdyż punktu widzenia producentów wprowadzenie do sprzedaży mniejszych wersji będących bezpośrednią konkurencją dla flagowych urządzeń nie miało by sensu.

Galaxy S4 Mini już od jakiegoś czasu dostępny jest w sprzedaży, natomiast na HTC One Mini będziemy musieli poczekać jeszcze kilka tygodni. Znając jednak ich specyfikacje, a także oferowane możliwości jesteśmy w stanie przeprowadzić wstępne porównanie i wskazać mocne i słabe strony obydwu urządzeń.

 

Design i jakość budowy

Zarówno GS4 Mini, jak i One Mini pełnymi garściami czerpią z designu swoich większych braci. Smartfon Samsunga posiada więc plastikową, lekką obudowę o obłych kształtach, natomiast HTC zdecydowało się na zastosowanie aluminium wraz z niewielkimi wstawkami z tworzywa sztucznego. Odłóżmy na razie na bok dyskusję na temat wyższości jednego designu nad drugim, gdyż pozostaje to kwestią gustu. Mimo posiadania identycznej przekątnej ekranu, Galaxy S4 Mini jest w praktyce urządzeniem mniejszym, a do tego też lżejszym oraz cieńszym.

HTC One Mini

HTC One Mini posiada odrobinę większe wymiary ze względu na umieszczenie po obydwu stronach ekranu mocnych głośników BooomSound, a wyższa waga spowodowana jest zastosowaniem do budowy metalu. Jeżeli chodzi natomiast o jego grubość, to wynosi ona trochę ponad 9 mm w najgrubszym punkcie, jednak zastosowana wyprofilowana konstrukcja sprawia, że na krawędziach urządzenie jest wyraźnie cieńsze, tak jak ma to miejsce w oryginalnym HTC One.

 

Ekran

Obydwaj producenci zdecydowali się na zastosowanie w swoich mini smartfonach ekranu, którego przekątną trudno by było jeszcze jakiś czas temu określić mianem niedużej. Wynosi ona 4,3” i wydaje się być dobrym kompromisem między wygodną przestrzenią roboczą wyświetlacza, a jego rozmiarem. To jednak wszystko, co łączy w kwestii ekranu Galaxy S4 Mini oraz One Mini.

Przed szereg w tym porównaniu wysuwa się urządzenie HTC, oferując wyższą rozdzielczość ekranu: 720p (1280×720) w porównaniu do qHD (960×540), co powinno skutkować lepszym, ostrzejszym obrazem prezentowanym przez One Mini.

Samsung-Galaxy-S4-Mini-9

Odmienne są też technologie, w których wykonano panele obydwu modeli. Galaxy S4 Mini wyposażono w charakterystyczny dla urządzeń Samsunga ekran AMOLED, cechujący się wysokim kontrastem, nasyconymi barwami i głębokimi czerniami. HTC zdecydowało się na zastosowanie panelu SLCD, który w porównaniu z panelem Samsugna powinien okazać się odrobinę bardziej stonowany i naturalny, lecz oferujący trochę bledsze czernie.

 

Moc i podzespoły

W przeciwieństwie do swoich większych braci, mini smartfony Samsunga i HTC nie zostały wyposażone w najmocniejsze dostępne na rynku czterordzeniowe procesory. Zamiast tego oferują, wciąż bardzo wydajne, dwurdzeniowe jednostki Qualcomm Snapdragon 400. Lepiej wyposażonym urządzeniem zdaje się tutaj być Samsung Galaxy S4 Mini: posiada procesor o wyższym taktowaniu (1,7 GHz kontra 1,4 GHz), a także oferuje większą ilość pamięci operacyjnej RAM (1,5 GB kontra 1 GB). W kwestii wydajności dużo zależeć będzie jednak od optymalizacji oprogramowania, więc na precyzyjne porównania mocy obydwu smartfonów musimy jeszcze jednak poczekać.

HTC-One-Mini-1374140039-0-0Galaxy S4 Mini posiadać będzie mniej wbudowanej pamięci, niż One Mini, bo tylko 8 GB w porównaniu z 16 GB w HTC, jednak przewagą Samsunga jest to, że umożliwia korzystanie z zewnętrznych kart microSD, pozwalających na rozszerzenie pamięci urządzenia. W One Mini jesteśmy pod tym względem ograniczeni, a standardowe 16 GB dla niektórych może okazać się zbyt małą ilością.

Istotną kwestią będzie też bateria, która w Galaxy S4 Mini oferuje pojemność 1900 mAh i może być łatwo wymieniona przez użytkownika, natomiast HTC One Mini posiada trochę mniejsze ogniwo 1800 mAh, które dodatkowo jest ukryte we wnętrzu metalowej obudowy urządzenia.

 

Aparat

HTC One Mini został wyposażony w matrycę wykorzystującą technologię UltraPixel, znaną z oryginalnego One. Przypomnijmy, że oferuje ona relatywnie niską rozdzielczość 4 MPx, jednak dzięki użyciu pikseli o dużym rozmairze, urządzenie jest w stanie wychwycić większą ilość światła, przez co jakość zdjęć w słabym świetle powinna być wyraźnie lepsza. Problemem może okazać się jednak brak optycznej stabilizacji obrazu – elementu obecnego w oryginalnym One, który może mieć duży wpływ na końcową jakość wykonywanych zdjęć. Co prawda producent zastosował pewne rozwiązania w oprogramowaniu, które mają służyć za substytut stabilizacji obrazu, a ich efektywność będziemy mogli sprawdzić dopiero po premierze urządzenia.

Galaxy-S4-Mini-white-back_2_610x1000

Galaxy S4 Mini posiada natomiast konwencjonalny aparat 8 MPx i jest to zapewne moduł podobny do tego, który znajdziemy na przykład w Galaxy S3, możemy więc sądzić, że będzie on w stanie wykonywać przyzwoite zdjęcia.

 

Oprogramowanie

Ostatnią, acz bardzo ważną kwestią jest oprogramowanie. Galaxy S4 Mini i One Mini różnią się pod tym względem dość mocno, a interfejs TouchWiz w Samsungu nie może zostać w żaden sposób pomylony z nowym Sense 5, które znajdziemy w smartfonie HTC. Poza względami natury estetycznej trudno jest jednak jednoznacznie przesądzić o wyższości jednego interfejsu nad drugim. Wypada jednak wspomnieć, że pod względem funkcjonalności w obydwu mini smartfonach nie znajdziemy niektórych funkcji, które bardzo spodobały nam się w oryginalnych modelach. Galaxy S4 Mini nie posiada obsługi technologii Air Gestures, umożliwiającej sterowanie urządzeniem za pomocą gestów wykonywanych przed ekranem, nie znajdziemy też Air View, czyli funkcji prezentującej dodatkowe informacje po przytrzymaniu palca nad ekranem. HTC One Mini pozbawiony został diody podczerwieni, co oznacza, że nie wykorzystamy go już do kontrolowania naszego telewizora, natomiast w Galaxy S4 Mini funkcja ta jest dostępna

htc-one-mini-silver-en-f02-01

Wyraźnie widać więc, że obydwa mini smartfony są pod wieloma względami uboższe od swoich większych odpowiedników. Wskazanie wśród nich bezsprzecznego zwycięzcy jest na tę chwilę niemożliwe, możemy być jednak pewni, że One Mini wyróżni się jakością swojej aluminiowej obudowy i lepszym ekranem, podczas gdy Galaxy S4 Mini zwraca na siebie uwagę mniejszą i lżejszą konstrukcją, a także mocniejszymi podzespołami i możliwością wymiany baterii i rozszerzenia pamięci.

Wciąż jednak żaden z tych smartfonów nie jest spełnieniem oczekiwań użytkowników czekających na prawdziwie flagowy smartfon zamknięty w kompaktowej obudowie. Być może niebawem coś w tym segmencie zaproponują nam na przykład Motorola, czy też Sony, jednak na tę chwilę ta rynkowa luka pozostaje niezagospodarowana.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski