Ostatnia aktualizacja iOS 11 wprowadza bardzo ważną nowość

mm Mariusz Nowak Artykuły 2018-07-10

iOS 11 zadebiutował we wrześniu 2017 roku. Mimo dostępnych dla wszystkich testów beta, nie uniknięto wielu błędów. Skarg użytkowników było chyba więcej niż w przypadku poprzednich wersji systemów. Pretensje mogli mieć przede wszystkim użytkownicy starszych sprzętów. Ich urządzenia działały gorzej, w dodatku pojawiały się co chwila nowe problemy. Co ciekawe najnowsze smartfony Apple wyraźnie zostały oszczędzone i na iOS 11 spisują się bez zarzutu. W międzyczasie wybuchła afera ze spowalnianiem starszych modeli iPhone’a. Amerykanie robili wszystko, żeby ją rozwiązać. Do końca tego roku w promocyjnej cenie, możemy wymienić baterię w iPhone’ach od „szóstki”, pochodzącej z 2014 roku aż do najnowszych (choć w tym wypadku nie ma żadnej potrzeby). To nie wszystko. iOS 12, zaprezentowany na czerwcowym WWDC nie wprowadza co prawda zbyt wielu nowości – te zobaczymy za rok. Ostatecznie jednak rozwiązuje problem z wolnym działaniem telefonów. Oprogramowanie wręcz daje im nowe życie, działając znacznie sprawniej od poprzednika. Aktualizację otrzyma nawet iPhone 5s, który zadebiutował na rynku w 2013 roku. Możliwe, że gdyby nie nagłośnienie sprawy, nowy system prezentowałby się zupełnie inaczej.

Zobacz także: iPhone w nowych kolorach nadchodzi. Czy Apple uczy się na błędach?

ios 12

Otrzymaliśmy kolejną aktualizację iOS

Apple wydało wczoraj wieczorem piętnastą i zapewne ostatnią wersję, zaprezentowanego jesienią minionego roku oprogramowania. iOS 11.4.1 udostępniono nieco ponad miesiąc po dużej aktualizacji iOS 11.4. Wprowadzono wtedy dwie szczególnie wyczekiwane funkcje, zapowiadane od dawna:

 • AirPlay 2. Rozwiązanie zaprojektowane jest do przekazywania bezprzewodowo dźwięku. Zastępuje funkcję pierwszej generacji, wprowadzoną w 2010 roku, a wywodzącą się z AirTunes z roku 2004. AirPlay wykorzystuje połączenie Wi-Fi, a nie Bluetooth. Nowa wersja wspiera kilka źródeł dźwięku jednocześnie. Znacząco ulepszono buforowanie, co umożliwi uniknięcie opóźnień
 • Wiadomości w iCloud. Chyba najbardziej wyczekiwana opcja. Wreszcie wszystkie wiadomości synchronizują się w chmurze, między naszymi urządzeniami Apple.

Co wprowadza iOS 11.4.1?

Uaktualnienie zawiera poprawki błędów oraz poprawia bezpieczeństwo iPhone’ów i iPadów. Ta aktualizacja:

 • Usuwa problem, który uniemożliwiał części użytkowników wyświetlanie w aplikacji Znajdź mój iPhone ostatniego znanego położenia słuchawek AirPods.
 • Poprawia niezawodność synchronizacji poczty, kontaktów i notatek z kontami Exchange.

Na pozór niewielka aktualizacja, wprowadza jedną niezwykle ważną nowość. Pojawiła się nowa funkcja Trybu ograniczonego dostępu przez USB.

ios 11.4.1

Opcja ma zablokować możliwość uzyskania dostępu do sprzętu z iOS za pomocą technik hakerskich. Stosowane one są przez organy ścigania i prywatne firmy, które chcą złamać hasło do iPhone’a, unikając standardowych zabezpieczeń Apple. Opcję znajdziemy w Ustawieniach, następnie przechodząc do Touch ID lub Face ID. Tam dostępny jest nowy przełącznik o nazwie – Akcesoria USB. Uważajcie – brzmienie jest mylące. Jeżeli chcecie, by iPhone był jak najbardziej bezpieczny tryb ma być wyłączony.

Źródło: Apple, MacRumors • Artur

  A usuwa drenaż baterii od 100% do 2% przez całą noc przy załączonym module WiFi?

  • Mariusz Nowak

   Jakie masz urządzenie? To raczej nie jest powszechny problem 11.4.

   • Artur

    Ja mam 7 i jest OK ale koleżanka ma iPhone 6S i masakra. Jak tylko zapytasz google o ten problem to dostaniesz dziesiątki odnośników do stron gdzie ludzie zgłaszają problem ale wszędzie napotkałem tylko jedną radę – wyłączyć WiFi – i faktycznie to działa. Mam nadzieję, że w tej aktualizacji będzie to naprawione bo aż mi głupio – sam ją namówiłem żeby kupiła se iPhone bo wszystko będzie cacy, a akurat trafiła na okres kilku miesięcy gdzie Apple traktuje nas jak betatesterów 😉

    • Wojtek Czaderna

     Miałem 6s i nic takiego nie miałem. Może to jakaś appka w tle?

     • Artur

      Nie – sprawdzałem.

      https://discussions.apple.com/search.jspa?page=1&content=filterDiscussions&q=11.4%20battery’ defer
      https://discussions.apple.com/message/33607736

      „Same here. I believe the problem resides with WIFi. My router and this is with my phone near it is showing a 20% loss of signal which can cause the phone to work harder to compensate. I know it’s not a network issue because I have other devices I’ve tested and they get full 100% signal. My older iPhone gets 100% but it’s using an older IOS. I think there is a bug with WIFi and Apple refuses to address it. I’ve beta tested IOS 11.4.1 and IOS 12 and neither addresses the battery drain. In fact it’s worse then it is now on IOS 11.4.”

      Jedyne rozwiązanie to wyłącznie Wifi – wtedy problem znika – zaznaczam, że telefon nie był przywracany tylko wgrana została aktualizacja.

   • Artur

    Aktualizacja rozwiązała problem drenażu baterii. W tym temacie dzisiejszy artykuł na myapple:

    https://myapple.pl/posts/17338-ios-11-4-1-poprawia-proces-zarzadzania-energia-w-iphone-ach

 • JebaczKoz

  Nie czytałem, ale napisze komentarz dla statystyk. W końcu to Apple.