Jakiś czas temu Sony zamieściło w Internecie infografikę. Widzimy na niej innowacyjne funkcje, które firma jako pierwsza wprowadziła do swoich urządzeń mobilnych w ciągu ostatnich kilku lat. Infografika Sony obejmuje nie tylko urządzenia pod marką Xperia, ale także smartwatcha. Czy faktycznie są to innowacje, które zrewolucjonizowały smartfony Sony i cały rynek, czy po prostu sztuka dla sztuki? W końcu Japończycy też „w czymś” chcieli być pierwsi…

Smartfony Sony charakteryzowała wodoszczelność

Sony wodoszczelność

Jest to jedyna nowość, która nie wywołała uśmiechu na moich ustach. Jak na tamte czasy, to było naprawdę „coś” co charakteryzowało smartfony Sony. Pierwszym urządzeniem, które uzyskało certyfikat odporności na wodę i kurz IP57 jest Sony Xperia Z, które zostało wprowadzone na rynek w 2013 roku. Smartfon mógł przetrwać zanurzenie w wodzie do około 1 metra przez 30 minut. Możliwość ta została skopiowana przez konkurencyjnych producentów urządzeń, w tym w pierwszej kolejności przez Samsunga, z modelem Galaxy S5. Warto dodać, że funkcji tej nie miał Galaxy S6, a powróciła ona dopiero w modelu S7.

Xperia Z5 Premium z ekranem 4K i 4K HDR

Sony ekran 4K

Sony jest pierwszym producentem urządzeń, który zastosował wyświetlacz 4K w swoim smartfonie. Chodzi oczywiście o Xperię Z5 Premium, która została zaprezentowana w 2015 roku. Funkcja została rozwinięta do 4K HDR, które pojawiło się w Xperii XZ Premium. Wybaczcie ironię, ale inaczej nie mogę – funkcja ta była tak innowacyjna i pożądana, że konkurencja zabijała się o to, która firma jako kolejna wprowadzi takie ekrany do swoich urządzeń. Dzisiaj ze świecą można szukać takich smartfonów, a i chyba nawet samo Sony nie jest do końca przekonane, co do słuszności takiego rozwiązania. Czemu wyświetlacz 4K widzimy jedynie w niektórych flagowcach Japończyków?

Zobacz także: Nowe funkcje w klawiszach nawigacyjnych – wypróbuj je i Ty

Pierwszy smartwatch Android Wear z GPS

Sony smartwatch GPS

 

Nie wiem, czy wiecie, że Sony Smartwatch 3, który został wydany w 2014 r. był pierwszym zegarkiem z Androidem Wear i wbudowanym GPS. Firma technologiczna zauważyła, że ​​inne „urządzenia noszone” z zielonym robotem na pokładzie opierały się wtedy na czujnikach GPS podłączonych do smartfonów czy tabletów. Dobrze, że producent zwrócił na to uwagę, bo jest to tak nieistotny szczegół, na który nie zwróciłem uwagi. Jako posiadacz smartwatcha z ówczesnym Android Wear w ogóle nie korzystałem z GPSa, a wskazanie tej funkcji jako istotnej innowacji (my pierwsi!) jest po prostu żenująco śmieszne. No tak, czym tu się chwalić, skoro innych innowacji po prostu jest jak na lekarstwo?

Super slow-motion i 4K HDR

Sony 4K HDR

Pewnie dla wielu z Was jest to killer-feature, w którym przoduje właśnie Sony. Chodzi o pierwszego smartfona, który nagrywał wideo w rozdzielczości 720p w 960fps. Jako, że praktycznie w ogóle z tego nie korzystam, kilka fpsów w tą czy w drugą przy takiej a nie innej rozdzielczości to dla mnie żadna użyteczność. Podobne zdanie mam co do nagrywania w 4K HDR. Zapewne znajdą się fani tego typu bajerów i to rozumiem, ja się do nich jednak nie zaliczam.

Smartfony Sony i skanowanie w 3D

Sony 3D

Kontrowersyjna funkcja skanowania obiektów, czy twarzy w 3D, z którą Xperia XZ1 na pewno nie była pierwsza. Wystarczy bowiem przypomnieć Project Tango i chociażby Lenovo Phab 2 Pro z 2016 roku. Głównym atutem smartfona było mapowanie w 3D i AR. Nie rozumiem zatem, co innowacyjnego wprowadziło tu Sony.

Podsumowanie

Czy na przestrzeni tylu lat, to są jedyne innowacje firmy? Z jednej strony jest mi przykro, że Sony nie nadąża za rynkiem, ponieważ mam do spółki sentyment. Z drugiej zbiera mi się na śmiech, jak widzę tę garstkę kilku pseudo innowacji.

Źródło: androidheadlines, własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.