[SPT #20] Nudny Galaxy Note9, opłakuję Surface Phone, brawo OnePlus!

mm Adam Lulek Artykuły 2018-07-08

Jak niedziela, to czas na kolejny wpis z cyklu SPT, czyli subiektywne podsumowanie tygodnia. Sprawdzam, które wpisy w mijającym tygodniu były warte uwagi pod względem pozytywnym i negatywnym. Oto moje zestawienie pochwał i krytyk dotyczące siedmiu dni.

Pochwała

OnePlus 5 i 5T z Project Treble. Czyli jednak można. Najpierw firma zawiodła fanów, ponieważ wymienione modele miały nie dostać wsparcia dla projektu. Teraz okazuje się, że jednak otrzymają Project Treble, co powinno przyspieszyć ich proces aktualizacji do Androida P. Miły gest ze strony producenta.

Zobacz także: Klawisze nawigacyjne z dodatkowymi funkcjami w Twoim smartfonie

Krytyka

HTC tonie. Taka informacja nie powinna chyba nikogo dziwić. Firma od 2015 roku co kwartal publikuje ujemne wyniki finansowe. Jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości, czy następne będą „dobre”, to teraz warto je rozwiać. Wszystko zaczęło się, kiedy HTC straciło swoją oryginalność i próbowało podbijać rynek takimi urządzeniami jak model One A9. Jednak być może firmie pomoże cięcie kosztów w postaci zwolnień pracowników. Pracę straci aż ¼ całej załogi. Czy w ogóle ze spółki cokolwiek zostanie? Marnie to widzę…

Nudny Galaxy Note9. Czy ktoś czeka na to urządzenie? Mam wrażenie, że seria Galaxy Note od pewnego czasu straciła na popularności. Smartfony sprzedają się rocznie w nakładzie zaledwie kilku milionów egzemplarzy, a ich wyróżnienie od linii S staje się coraz mniej widoczne. Jedynym aspketem mogącym przyciągnąć klientów jest S-Pen, który ma mieć dodatkowe funkcje. Będzie on wyposażony w obsługę Bluetooth. Czy jednak wyciąganie rysika, aby zmienić odtwarzaną piosenkę jest funkcjonalne? Milczeniem zbyję fakt, że Galaxy Note9 z przodu wyglądać będzie praktycznie identycznie jak poprzednik, z tyłu natomiast zmieni się nieco umiejscowienie aparatów i skanera linii papilarnych. Jeśli ktokolwiek oczekiwał rewolucji, będzie zawiedziony. Nuda!

Surface Phone anulowany. Na początku tygodnia pisałem, że Surface Phone będzie rewolucyjnym urządzeniem. Marzył mi się zginany smartfon z Windowsem na pokładzie i wsparciem dla pakietu Office. Wygląda jednak na to, że Microsoft odłożył projekt na półkę lub całkowicie go anulował. Prawdopodobnym powodem takiej decyzji jest niedostateczne dopracowanie oprogramowania, aby spełniało ono najwyższe standardy jakości użytkowania. Szkoda, pozostaje mi czekać na konkurencję od Samsunga.

Samsung Messages wysyłał zdjęcia. Dla przypomnienia, niektórzy użytkownicy Galaxy S9 i S9+ w USA zgłaszali na forach Redditu, że ich urządzenia samoistnie wysyłały losowe zdjęcia do znajomych. Przyznam, że wkurzyłbym się, gdyby taka sytuacja miała miejsce na moim urządzeniu. Podobno w Polsce takich przypadków nie było, tak twierdzi Olaf Krynicki, rzecznik Samsunga w Polsce. Tak czy owak sam fakt zaistnienia takiej sytuacji na świecie wzbudził mój niesmak i obawy. Jeśli mimo wszystko nie ufacie aplikacji, warto zobaczyć kilka alternatywynych aplikacji do wysyłania SMSów. Znajdziecie je w linku na początku tego akapitu. • @rtur

  Nie zgodzę się z Panem. Jeśli szukać winnego sytuacji HTC,
  to jest nim marketing (a raczej jego brak), nie ich sprzęt.

 • Piotr “Piter” Jankowski

  Seria Note zawsze była większym bratem S-ki. Wyróżniał go tylko rysik. Dlatego nie ma co narzekać, że kolejny Note będzie nudny. Praktycznie od dawna bylo wiadomo jak Note będzie wyglądał od kiedy pokazały się nowe serie S. Mi seria Note zawsze się podobała. Jest to kawał dobrego sprzętu.

  • Pabliell

   Nie zawsze tak było. Note 3 i 4 różniły się wyglądem od S4 i S5, oraz często wprowadzały ulepszenia sprzętowe. Wystarczy porównać specyfikacje, by to zobaczyć.
   Dopiero Note 5 sprawił, że serie S i Note były wręcz identyczne i tylko S Pen się wyróżniał.

 • O tym że Note 9 nie będzie rewolucja było wiadomo od dawna, to ma być poprawiony Note 8 i tyle. A zmiana muzyki przez rysik? A co kogo to obchodzi. Podłączasz telefon do projektora i zmieniasz slajdy na prezentacji projektu dla klienta nad którym pracowałeś 3 miesiące, nie potrzebujesz laptopa nawet. To nie ma być multimedialna maszynka a telefon do biznesu. A zdjęcia wysyłane przez Samsunga były chyba tylko na brandzie jakiejś sieci i to oprogramowanie z tej sieci wariowało. Jeżu bronię Samsunga, ukamkeniowac mnie proszę.x