ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Zwiększ bezpieczeństwo swojego smartfona dzięki tym prostym metodom

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Dla wielu z nas smartfony są narzędziami pracy, dzięki którym w dowolnym miejscu można, chociażby odpowiedzieć na maila czy dokończyć edycję ważnego dokumentu. Oznacza to jednak również, że w pamięci tych urządzeń znaleźć możemy wiele ważnych plików, których nie chcielibyśmy przekazać w cudze ręce. Na całe szczęście istnieje kilka prostych metod na zwiększenie bezpieczeństwa danych zgromadzonych na naszym smartfonie. Sposoby te przedstawię Wam w tym artykule – mam nadzieję, że okażą się one dla Was przydatne!

Zaszyfruj swojego smartfona

W dzisiejszych czasach wiele słyszy się o sytuacjach, podczas których odzyskanie danych z czyjegoś urządzenia mobilnego jest bardzo ważne, chociażby podczas procesów sądowych. Warto zabezpieczyć nasze dane przed niepowołanym dostępem, a w tym bardzo może pomóc nam funkcja szyfrowania pamięci wewnętrznej smartfona. Android od wersji 5.0 Lollipop wspiera pełne szyfrowanie dysku urządzenia. Od odsłony 7.0 Nougat właściciel telefonu może natomiast zdecydować się na opcję szyfrowania różnych plików za pomocą innych kluczy, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Aktywacja opisywanej przeze mnie w tym akapicie funkcji jest banalnie prosta – jeśli Wasz smartfon nie jest jeszcze zaszyfrowany, to wystarczy udać się do zakładki „Ustawienia” i aktywować zabezpieczenie.

Zobacz też: Dowiedz się, jak porównywać procesory Qualcomm Snapdragon!

Zatroszcz się o bezpieczeństwo samego urządzenia

Pomimo tego, że po zaszyfrowaniu telefonu złodziej nie będzie już w stanie uzyskać dostępu do naszych danych, to warto zatroszczyć się o to, by naszego smartfona, ukraść można było możliwie jak najciężej. W tym celu bardzo pomóc mogą dwie aplikacje – darmowe Find My Device oraz płatny Cerberus, o którym w przeszłości pisałem już na łamach naszej strony. Obie aplikacje oferują bardzo podobną funkcjonalność, ale ten drugi program robi to po prostu lepiej i dokładniej. W przypadku zgubienia naszego urządzenia wystarczy przejść na dedykowaną stronę internetową, by wyświetlona została możliwość namierzenia smartfona. Dzięki narzędziom możemy również zdecydować się na odtworzenie głośnego dźwięku, zablokowanie telefonu lub wymazanie pamięci smartfona.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Przetestuj bezpieczeństwo swojego konta Google

Konto Google to ważny element każdego smartfona, dzięki któremu korzystać możemy z wielu kluczowych usług udostępnianych przez giganta z Mountain View. Niestety taki stan rzeczy oznacza również wysoką podatność konta na zagrożenia. Aby zminimalizować ryzyko, warto przeprowadzić szybki test bezpieczeństwa, który Google oferuje swoim użytkownikom. Składa się on z kilku prostych kroków, takich jak np. usuwanie konta z dawno nieużywanych urządzeń.

Przejrzyj uprawnienia zainstalowanych aplikacji

Aby upewnić się, że żaden podejrzany program nie ma dostępu do danych zgromadzonych na naszym smartfonie, warto przejrzeć uprawnienia zainstalowanych aplikacji. Można to zrobić ręcznie np. za pośrednictwem zakładki „Ustawienia”. Jeśli jednak chcecie poznać większą ilość informacji, to aplikacja SD Maid wyświetli Wam dokładne uprawnienia każdego programu znajdującego się w pamięci Waszego smartfona. Za pomocą tej samej aplikacji będziecie mogli również natychmiastowo usunąć wybrane programy.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Pozbądź się śledzących usług i aplikacji

W sklepie Google Play znaleźć można wiele świetnych gier i aplikacji, jednak nie każda pozycja jest warta uwagi – niektóre programy często bywają nawet niebezpieczne. Z tego powodu warto nie tylko usunąć podejrzane aplikacje (mowa o tym w powyższym akapicie), lecz również przyjrzeć się potencjalnie nieszkodliwym usługom. Czy wiedzieliście, że przeglądarka Google Chrome zbiera i przesyła dane na temat Waszej aktywności na serwery giganta z Mountain View, a Mapy Google’a nieustannie rejestrują Waszą lokalizację? Warto zastanowić się, czy takie udogodnienia są nam potrzebne i, jeśli nie, to warto z nich zrezygnować. Dla przykładu wystarczy odinstalować przeglądarkę Chrome i odznaczyć wszystkie opcje na stronie ustawień konta Google, by informacje nie były dłużej wysyłane. Jeśli boicie się o swoje dane, to te podstawowe operacje powinny pomóc Wam spać spokojnie.

Źródło: AndroidPolice / Własne

Sprawdź najnowsze wpisy