Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 2 do 8 lipca 2008 roku.

Nokia uruchomiła punkty recyklingu telefonów komórkowych

10 lat temu Nokia przeprowadziła badania dotyczące recyklingu telefonów komórkowych, które prawdopodobnie są aktualne po dziś dziś dzień. Po przepytaniu 6500 osób w 13 krajach okazało się, że jedynie 3% dba o to, aby oddać stary telefon do recyklingu. 44% niepotrzebny telefon chowało do szuflady, co z wielkim prawdopodobieństwem ma miejsce także dziś. Ujawniono także ogromną różnicę między myśleniem a działaniem – 74% ankietowanych nie było zainteresowanych recyklingiem, ale jednocześnie 72% uważało, że recykling jest ważny. 80% nawet nie wiedziało, że stary telefon można oddać do ponownego przetworzenia, oraz że można z niego wydobyć cenne surowce. Jeden z dyrektorów Nokii stwierdził, że gdyby każdy z 3 miliardów ludzi korzystających z telefonów komórkowych (dziś pewnie jest ich więcej)  oddał choć jeden do recyklingu, to można by zaoszczędzić 240 tysięcy ton rzadkich minerałów. Z tego powodu firma uruchomiła na całym świecie 5000 punktów, w których można oddać stary telefon do recyklingu.

Sony wypuszcza kartę pamięci M2 o pojemności 8 GB

Sony M2 8 GB

Dziś taka karta jest śmieciem, ale w swoim czasie była prawdziwym przełomem. Dekadę temu Sony wprowadziło do sprzedaży kartę pamięci M2 o pojemności 8 GB. Jak wiadomo format M2 został zaprojektowany przez Sony, wykorzystywali go jedynie użytkownicy telefonów Sony Ericssona, którzy tym samym byli skazani na ten standard. Niestety, nie znalazłem żadnych informacji na temat ceny tych kart w momencie premiery.

Urządzenie do kopiowania danych między telefonami

UME-36Pro

Dziś zmiana telefonu to formalność – logujemy się do swojego konta na nowym urządzeniu i wszystko synchronizuje się automatycznie. Nie zawsze tak było. Dawniej podstawowym problemem było to, że na nowym telefonie nie było nic, czasem utrudnione było nawet skopiowanie kontaktów. Z tego powodu powstało urządzenie UME-36Pro, którego zadaniem było przenoszenie danych między dwoma telefonami. Gdzie z niego korzystano? Głównie w sklepach, serwisach i salonach operatorów, gdzie czasem pojawiały się prośby o przeniesienie danych na nowy telefon lub tworzono kopię na czas naprawy. Razem z urządzeniem kupujący otrzymywali całą walizkę kabli do niemal wszystkich telefonów i PDA. Możliwa była transmisja poprzez podczerwień, bluetooth, USB i port szeregowy.

Zadzwoń teraz w Orange

10 lat temu wystartowała usługa Zadzwoń teraz w Orange. W razie nieudanej próby wykonania połączenia z powodu braku dostępności drugiego telefonu dzwoniący był informowany natychmiast po pojawieniu się drugiego abonenta w zasięgu lub po zakończeniu jego połączenia. Usługa ta działa do dziś.

Rok temu pojawił się pierwszy tekst z serii „Sprzed dekady”.

Zobacz też: