ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
parlament europejski

#stopACTA2 – projekt odrzucono ale to nie koniec, wkrótce marsz w Warszawie

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Choć trudno w to uwierzyć, to udało się! Parlament Europejski w głosowaniu odrzucił artykuły 11 i 13. Czy to koniec problemów? Niestety, jeszcze nie, ale szanse na pomyślne zakończenie tej sprawy rosną.

Parlament europejski odrzucił artykuły 11 i 13

ACTA 2 głosowanie

Dziś o godzinie 12:00 Parlament Europejski odrzucił mandat negocjacyjny w sprawie dyrektywy o prawach autorskich znanej jako ACTA 2. Za przyjęciem głosowało 278 polityków, przeciwko 318, wstrzymało się 31. Można powiedzieć, że jest to połowa sukcesu – za miesiąc rozpocznie się debata nad zmianami w wyniku której zostaną wprowadzone poprawki. Między 10 a 13 wrześnie odbędzie się kolejne głosowanie.

To nie koniec walki

Politycy będą teraz próbowali tak poprawić kontrowersyjne przepisy, aby przeszły przez następne głosowanie. Niezależnie od tego jakby się starali, to sama idea artykułów 11 i 13 jest nie do zaakceptowania. Bez wątpienia organizowane protesty przyniosły zamierzony skutek, politycy naprawdę słuchają obywateli, choć są wyjątki np. w postaci Europosła Tadeusza Zwiefki, który nadal broni tych przepisów. Wynik głosowania pokazał, że jest o co walczyć. Politycy boją się o swoje poparcie i będą musieli słuchać się obywateli. Wczoraj do przeciwników reform dołączyła partia Prawo i Sprawiedliwość, jej politycy głosowali dziś przeciwko ustawom. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ jest to partia rządząca i reprezentuje interesy oraz poglądy wszystkich obywateli, przynajmniej w teorii. Mimo korzystnego dla nas wyniku głosowania trzeba walczyć dalej. W przeciwnym wypadku nasze starania mogą pójść na marne. Jeżeli kolejne głosowanie zatwierdzi proponowane dyrektywy, to bardzo trudno będzie wpłynąć na jej dalsze losy.

Będą kolejne protesty?

#stopacta2 marsz warszawa

Tak, i to już w przyszłym tygodniu. Na dzień dzisiejszym wiem tylko o marszu w Warszawie, odbędzie się on 13 lipca o godzinie 19:00. Start z pod Pałacu Kultury i Nauki, koniec pod budynkiem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Po szczegółowe informacje odsyłam do wydarzenia na Facebooku. Co z innymi miastami? Niestety, jak się okazało podczas poprzedniej rundy protestów frekwencja była bardzo niska, w Olsztynie pojawiła się garstka protestujących, dochodziło do sytuacji, gdzie większością protestujących były dzieci i działacze partyjni. Być może organizatorzy postanowili się wstrzymać do czasu, aż obywatele bardziej zainteresują się tym tematem i będą chcieli angażować się w protesty. Mimo wszystko protesty odbyły się w 17 miastach i jest to ogromny sukces, którego efekty właśnie obserwujemy. Polacy jako jedyni aktywnie walczyli przeciwko proponowanym przepisom i bez wątpienia zapisaliśmy się tym w historii.

Zobacz też: #stopACTA2 – relacja z protestu w Warszawie

Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno nasze wysiłki, jak i starania firm oraz organizacji nie pójdą na marne i uda się zniszczyć to bezsensowne prawo. Na dzień dzisiejszy szanse jak najbardziej są, pojawiła się okazja, trzeba ją tylko wykorzystać.

Źródło: Twitter @Senficon (Julia Reda)

Sprawdź najnowsze wpisy