ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

#stopACTA2 – Wikipedia nie działa, przepisy zmienione na gorsze, PiS głosuje przeciwko

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Niestety, ale na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje na to, że artykuły 11 i 13 wprowadzające cenzurę w internecie oraz podatek od linków staną się rzeczywistością. Wspomniane artykuły zostały zmodyfikowane na gorsze, a Europoseł Tadeusz Zwiefka nadal zawzięcie ich broni. Mało tego w ostatnim czasie dało się zauważyć kampanię dezinformacyjną, pewne osoby przekonywały, że omawiane ustawy nic nie zmienią, co jest bzdurą. Tymczasem protesty nabierają na sile przez głosowaniem, które będzie miało miejsce jutro tj. 5 lipca.

Wikipedia protestuje

wikipedia protest

Jeśli ktoś z was próbował skorzystać z Wikipedii, to musiał się zdziwić, ponieważ popularna encyklopedia została w ramach protestu zablokowana. Każdy artykuł jest z automatu przekierowywany na oświadczenie, w którym czytamy:

społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron na 24 godziny (do godz. 15.00 5 lipca 2018). Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.

Jak wiadomo Wikipedia w całości opiera się na materiałach przysyłanych przez internautów, znajdują się tam autorskie artykuły, cytaty i multimedia. W świetle nowych przepisów Wikipedia musiałaby sprawdzać wszystkie nadsyłane informacje i pliki, co jest nierealne dla organizacji non-profit. Prawdopodobnie oznaczałoby to zablokowanie możliwości edycji artykułów, a więc zamrożenie całej encyklopedii. Wikipedia protestuje, ponieważ od wyników głosowania zależy jej przyszłość. Protest zakończy się 5 lipca o godzinie 15:00.

Tadeusz Zwiefka nie zmienia zdania

2 lipca o godzinie 9:00 w Poznaniu doszło do spotkania szefa Wykopu – Michała Białka, z Europosłem Tadeuszem Zwiefką. Niestety, nie zmieniło ono dosłownie nic. Sam Europoseł jakiś czas temu wypowiadał się, że ludzie protestujący przeciwko tym artykułom nie mają pojęcia jak one działają. Tymczasem sam wyjaśnił zasadę działania artykułu 11 tak samo jak wszyscy – zapłacić trzeba będzie za udostępnienie nawet krótkiego fragmentu tekstu. Co do cenzury to nie przeraża go fakt, że na Wykopie dziennie pojawia się 100000 komentarzy. Według Tadeusza Zwiefki użytkownicy „powinni wiedzieć, czy to co publikują jest legalne”

Zobacz też: Jakie konsekwencje niosą artykuły 11 i 13? Wykop jest w tarapatach!

Artykuły 11 i 13 zmodyfikowane

Błąd Facebook licencja

Artykuły 11 i 13 zostały dziś zmodyfikowane, niestety na gorsze. Dotychczas przez podatek od linków rozumieliśmy naruszenie prawa poprzez wykorzystanie tytułu takiego tekstu – takie zajawki w postaci tytułu i krótkiego opisu są wykorzystywanie np. przez Facebooka i Google News. Zgodnie ze zmianami każde wykorzystanie treści artykułu będzie naruszeniem prawa, prawdopodobnie dotyczy to także odnośników, które zawierają kluczowe frazy. Rozszerzony został także artykuł 13 – przede wszystkim całkowicie przeniesiono odpowiedzialność za nadsyłane treści na portale internetowe, od nowa zdefiniowano pojęcie „internetowych usług udostępniania treści”. Jest jeszcze jedna niespodzianka – zakazano wyszukiwania grafiki, a więc oznacza to koniec usługi Google Grafika. Generalnie dokument przewiduje świat, w którym licencjonowane jest dosłownie wszystko, a portale internetowe odpowiadają prawnie za wszystkie zamieszczone tam materiały. Na dzień dzisiejszy wygląda to bardzo źle.

Partia ma dwa zasadnicze cele: zawładnąć całą kulą ziemską i zlikwidować raz na zawsze swobodę myślenia

~Rok 1984, George Orwell

Zobacz też: #stopACTA2 – relacja z protestu w Warszawie

PiS głosuje za cofnięciem prac nad artykułami

Na chwilę przed publikacją tego tekstu pojawiła się informacja, że partia Prawo i Sprawiedliwość będzie głosowała przeciwko proponowanym przepisom.

Źródła: Wykop, Wikipedia, Techdirt, Twitter @KosmaZlotowski

Sprawdź najnowsze wpisy