Windows 10 May 2020 Update

Windows 10 z gigantyczną aktualizacją tuż tuż. Co nowego się pojawi?

3 minuty czytania
Komentarze

Trudno śledzić na bieżąco wszystkie nowe funkcje i zmiany wprowadzone przez Microsoft w kolejnych aktualizacjach systemu Windows 10. Poprzedni duży update odbył się wiosną tego roku. Teraz nadchodzi kolejny, który będzie się charakteryzował kilkoma nowościami. Oto najważniejsze z nich.

Windows Sets, czyli Windows 10 z kartami

Microsoft pracuje obecnie nad nową funkcją systemu Windows 10, która dodaje zakładki do aplikacji, umożliwiając ich grupowanie razem z witrynami za pośrednictwem Microsoft Edge, zwanymi Sets. Jest to nowe narzędzie zwiększające produktywność, które zasadniczo dodaje pasek zadań do górnej części okien aplikacji, gdzie można grupować różne programy i witryny internetowe w jednym „zestawie”, a następnie je zapisywać, aby wrócić do nich później.

Sets to prawdopodobnie jedna z większych nowości w systemie Windows 10. Nie będziesz już musiał polegać całkowicie na pasku zadań u dołu ekranu, aby zarządzać wszystkimi otwartymi oknami. Zestawy umożliwiają zarządzanie wieloma aplikacjami i witrynami w jednym oknie, oprócz tradycyjnego rozwiązania. Sets w przeciwieństwie do konkurencyjnych funkcji, nie ograniczają Cię do jednej aplikacji, z której korzystasz. Naciśnięcie przycisku „Nowa karta” nie otworzy kolejnego okna aplikacji, którą już uruchomiłeś. Zamiast tego otworzy stronę, na której możesz uruchomić dowolny program lub witrynę. Na przykład, będziesz mieć możliwość korzystania z aplikacji Word, Spotify, witryny Wikipedia i menedżera plików w jednym oknie z zakładkami.

Schowek w chmurze

Windows 10

Kopiowanie i wklejanie treści w Windowsie 10 stanie się znacznie łatwiejsze i bardziej funkcjonalne. Dzięki schowkowi w chmurze będziesz mógł kopiować tekst na kilku urządzeniach z Windowsem 10. Przykładowo, kopiujesz na jednym urządzeniu, a wklejasz na innym. Będzie to przydatne dla użytkowników posiadających kilka komputerów.

Jeśli masz tylko jedno urządzenie, to i tak skorzystasz z nowego rozwiązania. Cloud Clipboard przechowuje bowiem Twoje ostatnio skopiowane treści. Bardzo przydatna funkcja, kiedy kopiujemy kilka lub kilkanaście obszarów tekstowych w ciągu dnia.

Zobacz także: Galaxy S9 to klapa?

Zrzuty ekranu

Windows 10

Jeżeli należysz do użytkowników, którzy często robią zrzuty ekranu, to nowa funkcja Ci się przyda. Po wciśnięciu klawiszy ALT+Shift+S otworzy się narzędzie Screen Snip. Będzie można w nim wyciąć dowolny kształt zrzutu, a także go edytować i wzbogacić o notatki.

Czarny motyw w eksploratorze plików

Windows 10

Można by rzec w końcu! Nawet Microsoft uległ trendowi pojawiania się opcji czarnego motywu. Taka opcja pojawi się w eksploratorze plików. Będzie ona dostępna w ustawieniach. Możecie zobaczyć, jak to będzie wyglądało na zamieszczonym zrzucie.

Nowa wyszukiwarka

Windows 10

Niestety dotyczyć ona będzie przede wszystkim regionów, w których działa Cortana. Chętnie przetestuję nowości, ponieważ mojego laptopa ustawiłem tak, aby popularny asystent na nim działał. Jak to zrobić, przeczytacie w poradniku: jak wysyłać SMSy z Windowsa 10. W nowej wyszukiwarce pojawią się kategorie oraz bardziej rozbudowane główne menu. Interfejs będzie nieco szerszy, aby wyświetlane treści nie zostały ucięte.

Oczywiście to nie koniec nowości, wymieniłem te najważniejsze. Aktualizacja o której mowa pojawi się już jesienią.

Źródło: windowscentral

Motyw