[Aktualizacja 2] Protesty przeciwko cenzurze internetu – znamy terminy i lokalizacje

Adrian Celej Artykuły 2018-06-24

Zgodnie z przewidywaniami rozpoczęła się organizacja protestów przeciwko cenzurze internetu. Podczas gdy cała Europa śpi, w Polsce już ruszyła akcja #stopACTA2.

Zainteresowanie protestem jest ogromne

Wbrew pozorom zainteresowanie organizowanymi protestami jest ogromne. Na dzień dzisiejszy planowane są demonstracje w 7 polskich miastach. Poza #stopACTA2 wydarzenie jest oznaczane także jako #EPICA od European Parliament Internet Censorship Act. Nie da się ukryć, że tempo jest ogromne – powstała grupa na Facebooku, fanpage, wydarzenia dla każdego miasta, grafiki informacyjne, plakaty, a także strona internetowa art13.eu. Na chwile obecną już kilka tysięcy osób deklaruje się wziąć udział w protestach.

Zobacz też: Jakie konsekwencje niosą artykuły 11 i 13? Wykop jest w tarapatach!

Gdzie i kiedy?

//Aktualizacja 25 czerwiec – do protestu dołączyły nowe miasta

//Aktualizacja 26 czerwiec – ponownie dodaję nowe lokalizacje

Odnośniki prowadzą do wydarzeń na Facebooku. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizatorami, w razie zmian będziemy informować. Ewentualne informacje o nowych miastach dołączających do protestu znajdziecie także na głównym fanpage’u oraz grupie. Przed wybraniem się na demonstrację warto sprawdzić, czy aby nic się nie zmieniło. Sugeruje się zabranie ze sobą transparentu. Prawdopodobnie na portalu pojawi się relacja z protestu w wybranym mieście.

Zobacz też: Cenzura internetu i podatek od linkowania – takiej Unii Europejskiej chcecie?

Każdy może pomóc

Niestety, ale prawie cała Europa milczy na temat wprowadzenia artykułów 11 i 13. Na dzień dzisiejszy protesty były organizowane jedynie w Niemczech, gdzie działa słynna Partia Piratów. Można więc uznać, że Polska przeciera szlaki i być może dzięki nam o sprawie zrobi się głośno, w konsekwencji czego do działania wezmą się mieszkańcy innych państw należących do Unii Europejskiej. Na protestach mile widziani są wszyscy – niezależnie od poglądów politycznych mamy jeden cel. Jednocześnie pojawiła się prośba o nie upolitycznianie tego wydarzenia, nikt nie chce, aby stało się narzędziem do promowania jakiejś opcji politycznej.

Zachęcam również do zapoznania się z interpretacją artykułów 11 i 13 w wykonaniu Oli Cisek. Oryginalne dokumenty są bardzo trudne do zrozumienia, wspomnianą interpretacje powinien zrozumieć każdy. • Szamajama_Okutasi

  UE ma w dupie te protesty i tak zrobi co chce. Jedyny ratunek i przed tym i przed wieloma innymi, durnymi pomysłami UE, które coraz bardziej upodabniają ją do ZSRR, to wyjść z tego eurokołchozu.

  • M. Shrek

   Wyjście z UE Polski niestety nie jest korzystne dla Polski a kołchoz to zakłada wam rząd PiS w Polsce stosuje dyktaturę komunistycznej partii z tamtych lat wpływu ZSRR a teraz Rosji Putina , Cenzura internetu do bezpieczeństwa przed zagrożeniami internetowymi przez terrorystami , muszą szukać rozwiązań które zwiększają bezpieczeństwo w sieci internetowej w UE

   • pedro

    „Zakłada wam”?

    Czyżby wielbiciel „tego kraju” na odległość?

   • Szamajama_Okutasi

    Zacznij człowieku samodzielnie myśleć, zamiast bezmyślnie łykać tą propagandową papkę, którą nakładli ci do łba i którą jak papuga równie bezmyślnie powtarzasz. Samodzielne myślenie naprawdę nie boli, polecam spóbować.

  • Adrian Celej

   Liczymy na to, że po naszych protestach obudzi się reszta Europy

   • Szamajama_Okutasi

    Wątpię, no ale próbować zawsze można.

    • Adrian Celej

     Zawsze trzeba próbować, przynajmniej nikt nie powie, że nic nie zrobiliśmy

   • rand92000

    Reszta Europy ma w dup*e polskę, a Unia jest zbyt potężna we władzy. Głupi ruch ze strony Unii – to początek jej końca i mój zawód, bo jest z nią coraz gorzej, choć to tak samo jak z resztą świata. Ludzie sami się roz*ebią od środka.

 • maxprzemo83

  A czy nie wystarczy stworzenie czegoś takiego jak licencja GNU dla internetu?
  Publikowanie treści na zasadach open source? Myślę że „pozamiatało” by to chore prawo UE.

  • wrzomar

   Zawsze będziemy mieli Darknet 😉

  • Adrian Celej

   W tym celu chyba trzebaby było stworzyć drugi Internetx