Asystent Google w języku polskim jest już testowany i czekamy na jego oficjalne nadejście w naszym kraju. Nie da się ukryć, że Amerykanie mają dużo do zrobienia, aby przystosować swoje rozwiązanie do jakże trudnego języka polskiego. Mimo wszystko jesteśmy pewni, że „już bliżej, niż dalej”. Konkretnych terminów wciąż nie jesteśmy w stanie wskazać, aczkolwiek możemy Wam pomóc uruchomić Asystenta Google bez konieczności zmiany języka systemu.

Dotychczas, jeśli w ogóle chcieliście sprawdzić, jak działa następca Google Now, to musieliście liczyć się z instalacją różnorakich wersji aplikacji i przede wszystkim wymuszeniu języka angielskiego, jako głównego w systemie Android. Tymczasem okazuje się, że to wcale nie jest potrzebne i można to zrobić pewną sztuczką, którą podzielił się z nami Mateusz Pirszel. Właściwie dwoma sztuczkami – zależnie od tego, czy modyfikujecie swoje urządzenia.

Asystent Google bez zmiany języka systemu – sposób bez roota

W odpowiednim kręgu Google+ pojawił się post Mateusza, w którym dzieli się sposobem na instalację Asystenta Google i wymuszenie jego działania na urządzeniach z rootem. Jednak w komentarzach pojawił się sposób, który nie wymaga odblokowywania specjalnych praw w Androidzie:

  • w aplikacji Google ustaw język angielski jako główny – drugi może być polski
  • wywołaj głosowo asystenta i zadawaj mu pytania po angielsku, na przykład „What’s the weather?”
  • powtarzaj powyższy punkt tak długo, aż dostaniesz odpowiedź po angielsku – w moim przypadku wystarczyły trzy podejścia
  • od teraz powinna działać komenda „Hey, Google”, która uruchomi Asystenta Google, ale też będzie on uruchamiany poprzez przytrzymanie klawisza Home.

Wada tego rozwiązania jest taka, że wszelkie wiadomości w aplikacji Google będą po angielsku.

 

Asystent Google bez zmiany języka systemu, ale z rootem

asystent google jak wlaczyc

W tym wypadku metoda jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy, że pobierzecie z APK Mirror aplikację Assistant Go, a następnie edytujesz plik flag, który znajduje się pod następującą ścieżką: root – dada – data – com.google.android.apps.assistant – sharedprefs – flagprefs. Edycja ma polegać dokładnie na tym, co widzicie na powyższym zrzucie ekranu od Mateusza. Od tej chwili wspomniana aplikacja powinna pełnoprawnie współpracować z Waszym urządzeniem. W takim wypadku wystarczy w ustawieniach zmienić domyślnego asystenta na „Asystent” (logo Google Assistant Go), aby przycisk Home wywoływał nowe rozwiązanie. Odpowiednie przełączniki znajdziecie w „Domyślne aplikacje” – „Asystent i rozpoznawanie mowy” – „Aplikacja asystująca”.

Zobacz też: Następny smartfon spłonął, ale dokładnie ciężko określić który – nowoczesny, czy 5-letni.

Jeśli wolicie wciąż ograniczone polecenia, ale w języku polskim, to serdecznie zapraszam Was do mojego poprzedniego wpisu, w którym przedstawiam komendy z wywołania „Ok, Google”. Tymczasem miejmy nadzieję, że do momentu wydania oficjalnej wersji Androida P, Asystent Google będzie już potrafił rozmawiać w naszym języku. Po cichu mówi się, że nastąpi to już w sierpniu.

 

Mateusz, jeszcze raz dziękuję za podesłanie informacji i pomoc w analizie + Marek Sondej za znalezienie sposobu bez roota.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.