ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
oktawave

Android.com.pl w polskiej chmurze Oktawave

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Artykuły

Serwisy internetowe, które się rozwijają, potrzebują skalowalnego i elastycznego środowiska infrastrukturalnego. Dotyczy to w szczególności witryn dostarczających treści, które bywają narażone na tzw. efekt Wykopu, a więc sytuację nagłego i trudnego do przewidzenia zainteresowania konkretnym artykułem. Przez ostatnie 10 lat działaliśmy na serwerach dedykowanych, jednak formuła Android.com.pl jako witryny działającej na tego typu infrastrukturze wyczerpała się, a serwis przeniósł się do polskiej chmury obliczeniowej Oktawave.

Android.com.pl ciągle rośnie. W ciągu ostatniego roku portal osiągnął wzrost unikatowych użytkowników na poziomie 205%, a na koniec 2017 roku odnotował 1,6 miliona unikatowych użytkowników oraz 5 milionów odsłon. Obok głównej domeny w ramach grupy działa również największe polskie forum poświęcone tematyce smartfonów: Forum Android.com.pl. Szybkie tempo wzrostu serwisu i troska o jakość doświadczenia użytkownika sprawiły, że podjęliśmy decyzję o migracji z dotychczasowego rozwiązania i znalezienia infrastruktury, która sprostałaby wyzwaniom.

„Serwery dedykowane u naszego poprzedniego dostawcy sprawiały nam więcej problemów, niż mogliśmy przewidzieć. Co więcej, czas reakcji na awarie oraz ich liczba sprawiły, że komfort użytkowników Android.com.pl systematycznie spadał. W pewnym momencie stało się to nie do zaakceptowania”– mówi Jakub Bereziewicz, Managing Partner w SmartWeb Media Sp. z o.o, właścicielu serwisu.

Android.com.pl wybrał Oktawave, dostawcę polskiej, bezpiecznej chmury obliczeniowej dla biznesu.

„Na początku kierowaliśmy się świetnymi opiniami o Oktawave i faktem, że w tej chmurze bardzo dobrze działa wiele serwisów o profilu zbliżonym do nas. Ostateczną decyzję podjęliśmy w momencie, kiedy okazało się, że Oktawave oferuje usługę migracji architektury infrastrukturalnej. I to nie tylko na poziomie przeniesienia w systemie 1:1, ale optymalizacji i zaplanowania całkowicie nowej koncepcji z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w chmurze” – dodaje Jakub Bereziewicz.

W nowej architekturze ruch przychodzący na Android.com.pl trafia do kontenera z usługą Load balancingu, który rozprowadza obciążenie pomiędzy dwie instancje aplikacyjne z PHP i nginx. Aplikacje to komunikują się z klastrem bazodanowym wykorzystującym trzy instancje połączone w trybie multi-active za pomocą narzędzia Percona. Pomiędzy warstwą bazodanową a aplikacyjną działają dwie maszyny pełniące rolę proxy. Utrzymują one wspólny IP dla serwerów aplikacyjnych do bazy danych i rozdzielają ruch. Tak skonstruowane środowisko z małymi zmianami jest sklonowane na potrzeby Forum.

„Do każdej migracji podchodzimy z najwyższą starannością. Analizujemy wyjściowe środowisko i statystyki sieciowe, a następnie projektujemy architekturę, której celem jest ochrona naszych użytkowników przed: niedostępnością, powolnym działaniem aplikacji oraz utratą danych. Mamy taką możliwość, ponieważ z jednej strony dysponujemy ponadprzeciętnymi specjalistami Supportu Premium, a z drugiej narzędziami chmurowymi, które pozwalają na szybkie tworzenie zaawansowanych i bezpiecznych środowisk: instancje obliczeniowe, wydajne dyski OVS, Autoskaler czy Load balancer. Android.com.pl korzysta z wszystkich tych przewag” – mówi Dariusz Nawojczyk, CMO w Oktawave.

Współpraca między Android.com.pl oraz Oktawave zawiązuje się również w obszarze edukacyjnym. Serwis w najbliższym czasie wzbogaci się o sekcję Chmura, w ramach której użytkownicy otrzymają dostęp do niepowtarzalnej wiedzy na temat cloud computingu.

Więcej o Oktawave: https://www.oktawave.com/pl.

Sprawdź najnowsze wpisy