ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android blokowanie reklam

[Poradnik tygodnia] Jak blokować reklamy? Lista sprawdzonych sposobów

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Internet przepełniony jest reklamami, co może irytować. Wiele stron chcąc zarobić jak najwięcej na każdym odwiedzającym, decyduje się na dodanie nachalnych materiałów sponsorowanych, które niszczą przyjemność z przeglądania sieci. Warto jednak pamiętać, że reklamy są jedynym źródłem zarobku portali – jeżeli lubicie daną stronę i nie napastuje Was ona reklamami, to warto zezwolić na ich wyświetlanie. Z tego powodu mam do Was ogromną prośbę – jeśli lubicie naszą stronę, to nie blokujcie reklam, ponieważ są one praktycznie niezauważalne. Z góry za to dziękuję – przejdźmy teraz jednak do artykułu, w którym przedstawiam Wam najlepsze sposoby na blokowanie reklam w sieci.

Zobacz też: Nowy członek rodziny Note od Samsunga posiada tajemniczy przycisk. Co to takiego?

Przeglądarka wspierająca blokowanie reklam

Najprostszym sposobem na blokowanie reklam, które wyświetlane są na różnych internetowych portalach, jest przeglądarka z wbudowaną opcją służącą do tego celu. Jest to wygodne rozwiązanie, które jednak nie jest perfekcyjne – filtrami materiałów sponsorowanych zazwyczaj zarządzają twórcy aplikacji, więc zdarza się, że są one niedokładne. Mimo tego, jeśli nie macie ochoty na zabawę z innymi rozwiązaniami, to pobranie odpowiedniej przeglądarki może być dobrym pomysłem – najlepsze moim zdaniem programy tego typu przedstawiam Wam poniżej.

Pobierz:

Dedykowana aplikacja do blokowania reklam

Jeśli oczekujecie lepszego efektu, to świetnym wyborem mogą okazać się dedykowane aplikacje służące do blokowania reklam. Z takich rozwiązań mogą korzystać zarówno użytkownicy posiadający smartfona z uprawnieniami roota, jak i osoby, które nie lubią modyfikowania swojego urządzenia. Niestety spora część programów tego typu współpracuje głównie z urządzeniami Samsunga ze względu na system KNOX – okazuje się jednak, że istnieją również rozwiązania dla smartfonów innych producentów, ale o tym dalej.

Blokowanie reklam w Samsungach

W przeszłości najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób chcących blokować reklamy na urządzeniach Samsunga była świetna aplikacja o nazwie AdHell. Wraz z biegiem czasu trzeba było jednak coś zmienić i z tego powodu powstał Simple Adblocker for Samsunggenialny program, który radzi sobie z większością reklam, które spotkać możemy na różnych stronach internetowych. Instrukcję obsługi rozwiązania znajdziecie w podlinkowanym wyżej wpisie – mam nadzieję, że program przypadnie Wam do gustu!

Blokowanie reklam bez roota

Najlepszym wyborem dla osób, które nie posiadają roota, jest aplikacja o nazwie AdGuard. Warto pamiętać, że jest to program płatny, który w promocjach (i przy odpowiedniej zmianie ustawień) kosztuje jednak grosze – ja swoją dożywotnią licencję na cztery urządzenia zakupiłem za kilkadziesiąt złotych. AdGuard reklamy filtruje, zarządzając połączeniem sieciowym, smartfon musi być zatem połączony ze specjalną siecią VPN, przez którą przechodzi cały ruch. 

Pobierz:

Blokowanie reklam z rootem

Jak zapewne wiecie, root otwiera bardzo dużo różnych opcji osobom, które się na niego zdecydują. Jedną z nich jest możliwość blokowania reklam w Internecie i aplikacjach bez konieczności łączenia się z sieciami VPN – wystarczy do tego prosty program o nazwie AdAway. Aplikacja ta dostępna jest za darmo i działa na zasadzie plików hosts – użytkownik musi je dostarczyć, by AdAway wiedział, które elementy należy filtrować.

Pobierz:

  • AdAway (aplikacja jest niedostępna w sklepie Google Play)

Zmiana DNS-ów

Jeśli nie posiadacie roota i nie chcecie płacić za możliwość blokowania reklam, to świetnym sposobem może okazać się zmiana DNS-ów. W tym celu należy pobrać program DNS Changer by Blokada i skorzystać z serwerów podanych na stronie AdGuarda. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale działa bardzo podobnie do dedykowanej aplikacji AdGuard, którą opisywałem wyżej. Podsumowując – jest to bardzo dobre rozwiązanie, które działa w przeglądarce i aplikacjach.

Źródło: Własne

Sprawdź najnowsze wpisy