ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] 10 lat temu zaprezentowano iPhone’a 3G

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 4 do 10 czerwca 2008 roku.

Premiera iPhone’a 3G

10 czerwca 2008 podczas konferencji WWDC Steve Jobs zaprezentował iPhone’a 3G. Telefon ten w przeciwieństwie do swojego ograniczonego poprzednika był prawdziwą rewolucją. Apple w tamtym czasie praktycznie nie miało konkurencji (Android zadebiutował nieco później), miało za to parę asów w rękawie. Do iPhone’a 3G wprowadzono parę wartych odnotowania nowości, takich jak łączność 3G, nagrywanie wideo (pierwszy iPhone z jakiegoś powodu był pozbawiony tej funkcji), moduł GPS, wielozadaniowość i wsparcie nowych języków (w tym polskiego). Apple zachwalało także wydajność telefonu – stronę internetową miał otwierać on w 21 sekund (dziś to wieczność), dla porównania Nokia N95 potrzebowała 33 sekundy, a Palm Treo 34.

iPhone 3G niemal natychmiast zebrał pozytywne recenzje, do dziś uważany jest za jeden z bardziej udanych modeli. Telefon ten w przeciwieństwie do poprzednika trafił do sprzedaży na niemal całym świecie, zawitał także w Polsce. Ile kosztowało to cudo? Według Apple nie więcej niż 200 dolarów za wariant z 8 GB pamięci wbudowanej i 300 dolarów za 16 GB, ale była to cena z umową. Na wolny rynek iPhone 3G trafił w cenie 499 dolarów, co przy tamtejszym kursie przekładało się na około 1600 zł.

Zobacz też: Ceny pierwszych iPhone’ów szybują w górę – kupicie samochód czy prawie 10-letniego smartfona?

iPhone 3G w Polsce

Zaraz po oficjalnej prezentacji sieci Orange i Era poinformowały o wprowadzeniu tego urządzenia w przyszłości do sprzedaży. Niestety, nikt nie powiedział nic więcej, wiadomo było jedynie, że nie nastąpi to 11 lipca, czyli w dniu światowej premiery.

Pierwsza nawigacja na iPhone’a

Zaraz po premierze iPhone’a 3G holenderska firma TomTom poinformowała, że pracuje nad nawigacją dla tego urządzenia. Było to oczywiste, producenci wreszcie otrzymali możliwość pisania oprogramowania dla iOS ( lub iPhone OS) oraz mogli skorzystać z zamontowanego modułu GPS. Oczywiście nie był to jedyny tego projekt, może nie od razu, ale próby stworzenia własnej nawigacji dla iPhone’a podjęły się także inne firmy.

Film promocyjny dotykowego Symbiana

Premiera iPhone’a 3G nie zmieniła tego, że na rynku działał jeszcze jeden system, który właśnie przeszedł transformację na obsługę dotykiem. Powyższy materiał jest filmem promocyjnym dotykowego Symiana S60. Nikt nie pomyślał o tym, żeby w pogoni za iPhone’em umożliwić obsługę dotykiem bez rysika. Wtedy nikt nawet nie myślał o tym, że za kilka lat Symbian odejdzie w zapomnienie, a jego miejsce zastąpi i ostatecznie polegnie Windows Phone.

Zobacz też:

Sprawdź najnowsze wpisy