Skaner linii papilarnych to bardzo powszechna technologia

Skanery linii papilarnych to świetny sposób na zabezpieczenie urządzeń mobilnych przed niepowołanymi osobami. Są one bardzo szybkie i nie sprawiają problemów jak np. rysowanie wzorów czy wpisywanie kodu PIN za każdym razem przy próbie odblokowania. Z biegiem lat, skanery linii papilarnych stały się niezwykle szybkie i niezawodne, póki co o wiele bardziej niezawodne niż rozwiązania do skanowania twarzy. Ich uniwersalność, a także niski koszt produkcji doprowadziły do umieszczania skanerów nawet w budżetowych urządzeniach. Dzięki temu dziś znajdziemy je na prawie każdym smartfonie. Nawet aplikacje bankowe wykorzystując czytniki linii papilarnych do logowania i płatności. Skanery te jednak mogą mieć również zastosowanie na co dzień przy nawigacji na telefonie. Każdy może je wykorzystać na wiele sposobów dzięki tym aplikacjom.

Fingerprint Swipes

Skaner linii papilarnych

Aplikacja ta charakteryzuje się bardzo prostym designem i menu. Użytkownik powinien najpierw umożliwić jej dostęp do „śledzenia poczynań”, a następnie może zabrać się za ustawienia. Opcje są cztery:

  • Przesunięcie palcem po czytniku w lewo
  • Przesunięcie palcem po czytniku w prawo
  • Przesunięcie palcem po czytniku w górę
  • Przesunięcie palcem po czytniku w dół

Każda z tych czynności może wywołać konkretną akcję. Możemy ustawić włączenie się konkretnej aplikacji lub ustawienie działania, jakie ma wykonać telefon. Wśród nich znajdują się między innymi: włączenie latarki, rozwinięcie paska powiadomień, wstecz, home, ostatnie aplikacje, podzielony ekran, szukaj, przewinięcie treści do góry czy w dół. Jak widać opcji jest bardzo wiele, więc każdy powinien móc ustawić je według własnych preferencji. Aplikację pobrano ponad 10000 razy, a jej średnia ocen to póki co 3,9. Niestety program działa tylko z Androidem Oreo 8.0 lub wyższą wersją.

Zobacz także: Nigdy nie kupię smartfona z Androidem

Finger Scanner Gestures

Skaner linii papilarnych

Aplikacja, która ma lepsze oceny i więcej pobrań (odpowiednio 4,2 i ponad 100000) to Finger Scanner Gestures. Niestety w jej opcjach znajdziemy tylko dwie możliwości ustawień – dotknięcie skanera i szybkie przesunięcie po nim palcem. Do wyżej wymienionych czynności możemy przyporządkować otwarcie konkretnej aplikacji, pokazanie powiadomień, zablokowanie urządzenia, zrobienie zrzutu ekranu itp. Jest ich jednak również mniej niż w przypadku poprzedniego programu.

Fingerprint Quick Action

Skaner linii papilarnych

Aplikacja bardzo podobna do Finger Scanner Gestures. Pobrano ją ponad milion razy, a została oceniona na 4,2. Ma ona również jedynie dwie opcje do wyboru: dotknięcie lub szybkie przesunięcie palcem po skanerze. Podobnie jak wyżej po wykonaniu gestu możemy otworzyć konkretną aplikację, pokazać powiadomienia itp.

Fingerprint Gestures

Skaner linii papilarnych

Aplikację pobrano ponad 500 tysięcy razy, jednak ma ona średnią ocen na poziomie 3,5. Warto jednak zauważyć, że działa ona na Androidzie 6.0 wzwyż lub 5.0 wzwyż w przypadku smartfonów Samsunga. Działania na skanerze linii papilarnych, jakie wyodrębnia aplikacja to pojedyncze tapnięcie, podwójne dotknięcie i szybkie przesunięcie palcem. Do odpowiedniego gestu można oczywiście przyporządkować jedną z kilkunastu akcji.

Źródło: własne, androidheadlines, google play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.