Pierwsi pracownicy Xiaomi zostaną milionerami, wszystko dzięki zaufaniu

Adrian Celej Artykuły 2018-05-23

Początki każdej firmy są trudne. Szczególnie dotyczy to firm produkujących smartfony – trzeba zebrać ekipę odpowiednio wykształconych ludzi, stworzyć własne technologie, zaprojektować sprzęt, stworzyć oprogramowanie i proces produkcyjny. Nie zawsze przyszli producenci mają budżet na takie inwestycje, nie inaczej było w przypadku Xiaomi.

Cofnijmy się do 2010 roku

Xiaomi

Na początku swojej drogi Xiaomi było w niezbyt dobrej sytuacji. Plany były ambitne, jednak brakowało pieniędzy na rozwój. Założyciele nie mając innego wyjścia zaczęli inwestować w niepewny projekt swoje własne oszczędności. Dowiedział się o tym Li Weixing – były pracownik Microsoftu i 12 pracownik Xiaomi. Miał odłożone 80 tysięcy dolarów, pieniądze chciał przeznaczyć na kupienie domu, ale to było za mało, więc postanowił zainwestować je w Xiaomi. Wyobraźcie sobie tą sytuację – pracownik płaci pracodawcy, żeby mógł dalej pracować. Tu trzeba też zaznaczyć, że to nie była łatwa praca. O ile w Polsce obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, tak w Chinach już to nie działa. W każdej chwili pracodawca może ogłosić, że pracownicy mają pojawiać się każdego dnia tygodnia i nikt z tym nie dyskutuje.

Chętnych było więcej

Zaraz po tym jak Li zainwestował w raczkującą firmę, pojawili się kolejni chętni. W efekcie 56 pierwszych pracowników zainwestowało wszelkie swoje oszczędności. Nie każdy jednak mógł pochwalić się oszczędnościami, niektórzy w celu zdobycia pieniędzy zapożyczali się. Z tego powodu CEO Xiaomi – Lei Jun ograniczył maksymalną wpłatę do 300 tysięcy juanów. Dziś to około 171 tysięcy złotych, jednak trzeba pamiętać, że od tej pory kurs juana mocno poszedł do góry i 8 lat temu było to około 120 tysięcy złotych. CEO Xiaomi wprowadził te ograniczenia z myślą o pracownikach – nie chciał, żeby w razie porażki firmy pracownicy zostali z ogromnymi długami.

Zobacz też: Oficjalnie nadchodzi Xiaomi Mi 8 – co o nim wiemy? Na deser Mi Band 3!

Było warto

Ile zyskali pracownicy? Jako, że Xiaomi niedługo wejdzie na giełdę, przyszedł czas na konkretne szacunki. Wspomina się o historii recepcjonistki i zarazem 14 pracownicy Xiaomi. 8 lat temu wpłaciła równowartość swojego posagu tj. 25 tysięcy dolarów. Po wejściu Xiaomi na giełdę jej udziały będą warte około 5 milionów dolarów. Trzeba przyznać, że pracownicy mieli wiele szczęścia. Równie dobrze Xiaomi mogło zbankrutować po roku lub założyciele mogli oszukać niedoświadczonych inwestorów. Wtedy nigdy byśmy nie usłyszeli o pracownikach pozostawionych z długami, cała ta historia mogła się skończyć inaczej. Z drugiej strony gdyby to nie były chiny, to żaden pracownik nie zainwestowałby w raczkujący projekt. Chińczycy mają duży szacunek do pracy i pracodawców, co w tej sytuacji miało ogromne znaczenie. Wspominam o tym, ponieważ wielu mogłoby nie uwierzyć w tą historię, a jest jak najbardziej realna. • Daniel Hałus

  Wow nawet nie wiedziałem

 • Martina Neumayer

  W pl swego czasu też byli milionerzy. Co drugi w sumie nim był.. jakby nie patrzeć.
  I komu to przeszkadzało? xD
  https://uploads.disquscdn.com/images/c474f5d4d1e5b6ef2c56cd39d932139a47feb5ae18c871c79fbe6572dfe8bca4.jpg

  • mindla

   Ni śmiać się ni płakać po takiej wypowiedzi.

   • Martina Neumayer

    A sobie rób, co sobie chcesz. Twoja wyłącznie sprawa.

  • Adrian Celej

   Mam nadzieję, że ta lekcja historii nie miała bezpośredniego związku z tematem?

   • Martina Neumayer

    Eeenie.. Taka jedyni skojarzeniówka a’propo tytułu pokazującego się w fb. Ale jakby nie patrzeć było.. i był to fakt 😉

  • Zero Cool

   Tak, i trzeba było mieć ze 3 takie papierki, na porządne jeansy.

   • Martina Neumayer

    A to już inna bajka 😉

 • mindla

  5 dniowy i 40 godzinny tydzień pracy to jest może w urzędach i państwowych firmach.
  W małych firmach w sobotę do roboty i nie ma dyskusji, jak się nie podoba to do domu.
  Oczywiście wszelkie składki jak ZUS czy ubezpieczenie zdrowotne płacą od najniższej krajowej, aktualnie jest to 2100 złotych brutto.

  • Adrian Celej

   No zgadza się, różnie to z tym tygodniem pracy bywa. Mimo wszystko na 100% nie znajdziesz pracy, w której będziesz siedział przez 7 dni w tygodniu. Taka sytuacja była w Xiaomi i w Chinach nie ma z tym problemu.

   • Damian Ciembka

    Oj znajdziesz, pracuję na wtryskowni gdzie maszyny niektóre pracują 24/7, tylko fakt niedziela jest jako równoważny czas pracy i przychodzą wtedy tylko 2 osoby za dzień wolnyx