Od czasu uśmiercenia wszelkich autorskich projektów, Canonical stara się uszczęśliwić użytkowników wprowadzając mniej lub bardziej widoczne zmiany w systemie. Obecne wydanie Ubuntu 18.04 było tworzone w pośpiechu i nie wprowadzono wszystkich planowanych rozwiązań. To się jednak zmieni w kolejnych wersjach

Nadchodzi Ubuntu 18.04.1

 

Nie da się ukryć, że Ubuntu 18.04 jest niewypałem. System został opublikowany z dużym opóźnieniem – nie jest też wolny od błędów. W pierwszym wydaniu poprawkowym pojawi się możliwość odblokowywania urządzenia wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Trochę późno na takie rozwiązania, ale dobrze, że w końcu ktoś sobie o tym przypomniał. Pojawi się także możliwość konfiguracji gniazda Thunderbolt, z czym również trochę się spóźniono. Paczki snap zostaną wzbogacone o nowe możliwości, jednak to nie dotyczy bezpośrednio użytkowników systemu.

Co w Ubuntu 18.10?

Najbliższe duże wydanie wprowadzi integrację z Androidem. Za pomocą smartfona będziemy mogli wymieniać pliki wprost z komputerowego menadżera plików, synchronizować powiadomienia, sterować multimediami, wykorzystać telefon jako zdalny touchpad, lokalizować telefon, synchronizować schowek, wysyłać wiadomości z komputera, przewidziano nawet synchronizację z przeglądarką. Narzędzie to jest potężne, do wszystkiego wystarczy nam sieć WiFi. Skąd to wszystko wiem? Ponieważ omawiane narzędzie GSConnect jest już dostępne w sklepie, bazuje ono na dobrze znanym KDE Connect. Tak, synchronizacja smartfona z Androidem jest dostępna od zawsze i wcale nie jest ograniczona do jednej dystrybucji. Także tą nowość możemy mieć wszyscy już teraz, w Ubuntu 18.10 jedynie znajdzie się ona domyślnie w systemie.

Będą także inne nowości

Ubuntu 18.10 zostanie wyposażone w serwer DLNA, który pozwoli na udostępnianie multimediów innym urządzeniom. Ma to sens w przypadku np. telewizorów. Włączony komputer może pracować jako dysk sieciowy z filmami. Pewne zmiany mają dotyczyć także instalatora systemu, Canonical ma wobec niego bardzo ambitne plany. Pojawi się również nowy motyw systemu, który miał zostać wprowadzony już w Ubuntu 18.04, jednak nie udało się go ukończyć na czas. Duże zmiany czekają paczki snap, z którymi obecnie są problemy. W Ubuntu 18.10 programy z tych paczek będą uruchamiały się szybciej. Warte uwagi jest podejście do telemetrii. Jak dobrze wiadomo, Canonical do Ubuntu 18.04 wprowadził telemetrię, zbierane są tam niezbyt poufne dane, na co w każdej chwili możemy nie wyrazić zgody. W najbliższym czasie powstanie witryna internetowa, na której będziemy mogli otrzymać dostęp do zebranych danych. Dziś jedynym tego typu narzędziem jest popularity-contest, dane publikowane są pod adresem popcon.debian.org. Może idea nie jest nowa, jednak jej rozwinięcie to świetny pomysł.

Zobacz też: Szykuje się mała rewolucja – Ubuntu 18.04 wprowadzi telemetrię

Kiedy?

Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish zostanie opublikowane 18 października. Przynajmniej teoretycznie, zawsze może dojść do opóźnienia. Testy rozpoczną się 27 września.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.