Ubuntu aplikacje 32-bity

Ubuntu 18.10 będzie współpracować z Androidem, nowości jest więcej

Artykuły

Od czasu uśmiercenia wszelkich autorskich projektów, Canonical stara się uszczęśliwić użytkowników wprowadzając mniej lub bardziej widoczne zmiany w systemie. Obecne wydanie Ubuntu 18.04 było tworzone w pośpiechu i nie wprowadzono wszystkich planowanych rozwiązań. To się jednak zmieni w kolejnych wersjach

Nadchodzi Ubuntu 18.04.1

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

 

Nie da się ukryć, że Ubuntu 18.04 jest niewypałem. System został opublikowany z dużym opóźnieniem – nie jest też wolny od błędów. W pierwszym wydaniu poprawkowym pojawi się możliwość odblokowywania urządzenia wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Trochę późno na takie rozwiązania, ale dobrze, że w końcu ktoś sobie o tym przypomniał. Pojawi się także możliwość konfiguracji gniazda Thunderbolt, z czym również trochę się spóźniono. Paczki snap zostaną wzbogacone o nowe możliwości, jednak to nie dotyczy bezpośrednio użytkowników systemu.

Co w Ubuntu 18.10?

Najbliższe duże wydanie wprowadzi integrację z Androidem. Za pomocą smartfona będziemy mogli wymieniać pliki wprost z komputerowego menadżera plików, synchronizować powiadomienia, sterować multimediami, wykorzystać telefon jako zdalny touchpad, lokalizować telefon, synchronizować schowek, wysyłać wiadomości z komputera, przewidziano nawet synchronizację z przeglądarką. Narzędzie to jest potężne, do wszystkiego wystarczy nam sieć WiFi. Skąd to wszystko wiem? Ponieważ omawiane narzędzie GSConnect jest już dostępne w sklepie, bazuje ono na dobrze znanym KDE Connect. Tak, synchronizacja smartfona z Androidem jest dostępna od zawsze i wcale nie jest ograniczona do jednej dystrybucji. Także tą nowość możemy mieć wszyscy już teraz, w Ubuntu 18.10 jedynie znajdzie się ona domyślnie w systemie.

Będą także inne nowości

Ubuntu 18.10 zostanie wyposażone w serwer DLNA, który pozwoli na udostępnianie multimediów innym urządzeniom. Ma to sens w przypadku np. telewizorów. Włączony komputer może pracować jako dysk sieciowy z filmami. Pewne zmiany mają dotyczyć także instalatora systemu, Canonical ma wobec niego bardzo ambitne plany. Pojawi się również nowy motyw systemu, który miał zostać wprowadzony już w Ubuntu 18.04, jednak nie udało się go ukończyć na czas. Duże zmiany czekają paczki snap, z którymi obecnie są problemy. W Ubuntu 18.10 programy z tych paczek będą uruchamiały się szybciej. Warte uwagi jest podejście do telemetrii. Jak dobrze wiadomo, Canonical do Ubuntu 18.04 wprowadził telemetrię, zbierane są tam niezbyt poufne dane, na co w każdej chwili możemy nie wyrazić zgody. W najbliższym czasie powstanie witryna internetowa, na której będziemy mogli otrzymać dostęp do zebranych danych. Dziś jedynym tego typu narzędziem jest popularity-contest, dane publikowane są pod adresem popcon.debian.org. Może idea nie jest nowa, jednak jej rozwinięcie to świetny pomysł.

Zobacz też: Szykuje się mała rewolucja – Ubuntu 18.04 wprowadzi telemetrię

Kiedy?

Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish zostanie opublikowane 18 października. Przynajmniej teoretycznie, zawsze może dojść do opóźnienia. Testy rozpoczną się 27 września.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x