Samsung czy Apple? Krótko o nieracjonalnym hejcie, zazdrości i kompleksach

Kacper Kościański Artykuły 2018-05-17

Wreszcie rozstrzygnięto, co jest lepsze: Samsung czy Apple. Minęło wiele lat, ale w końcu wiemy.

Dobra, jaja sobie robię. Tak naprawdę nic nie rozstrzygnięto, ale tytuł tego wpisu nawiązuje do powszechnego zjawiska, jakim jest wychwalanie pod niebiosa swojego smartfona i wszystkich jego zalet, nie widząc przy tym jego wad. W parze z tym zachowaniem idzie jednoczesne wytykanie wad innych smartfonów i nierzadko obrażaniem osób, które z nich korzystają. Całe zjawisko zgodził się zobrazować Pan Janusz wraz z żoną Halinką.

Janusz Xiaomi Lepsze

Opisane zjawisko nie dotyczy rzecz jasna wszystkich, bo niektórzy są ponad to i znają pojęcie „obiektywizm”, którego się kurczowo trzymają.

Samsung to Szajsung”, „Apple jest za drogie, tylko idioci kupują ten szrot”, „LG to kupa”. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, który choć raz nie widział w sieci podobnego komentarza. Często takie wpisy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością – ba, autorzy tych komentarzy w większości przypadków nie mieli w ręku smartfona, którego hejtują. To wszystko sprowadza się do jednego – kompleksów. Osoby wypowiadające się w ten sposób zazwyczaj szukają sposobu, by się dowartościować. Może się to wydawać śmieszne, ale to prawda.

Nierzadko niektórzy kupują drogi sprzęt tylko dlatego, by pokazać innym, że ich stać, pomimo, że srogo przepłacają, bo równie dobrze mogliby kupić coś tańszego, tak samo wydajne. Jeśli zatem uważasz, że posiadanie drogiego iPhone’a X czyni z Ciebie osobę lepszą od innych, mającą większe pojęcie w temacie, to tak naprawdę bez tego smartfona jesteś tylko malutkim człowieczkiem z absurdalnie niską samooceną, który tym iPhonem próbuje ją sobie podbić. Osoba niezakompleksiona nie potrzebuje niczego, by czuć się dobrze ze samym sobą.

Działa to też w drugą stronę, kiedy ludzie z mniej zasobnymi portfelami kupują tanie urządzenia, ale mimo faktu, że tak naprawdę jest ono kiepskie – i tak je wychwalają jednocześnie krytykując innych, którzy wybrali coś innego – najczęściej droższego. Tacy ludzie zazwyczaj tłumaczą wyższość swojego zakupu nad wyborami innych głupimi komentarzami w stylu „nie opłaca się więcej dać za smartfon”, „mój smartfon potrafi wszystko co Twój, tylko że mój jest przy tym 10 razy tańszy”.

Do tego wszystkiego w wielu przypadkach dochodzi także zazdrość – osoby niemogące sobie pozwolić na coś względnie drogiego, dają upust swojej frustracji obrażając innych, którzy posiadają sprzęt, który tak naprawdę oni sami chcieliby mieć. W tym przypadku wychwalanie swojego, często kiepskiego smartfona jest desperacką próbą wmówienia sobie, że pożądane urządzenie wcale nie jest takie wspaniałe, i że obecnie posiadany sprzęt wiele nie różni się od tego, którego chcielibyśmy mieć. Wtedy właśnie zaczyna się szukanie wad „wymarzonego” sprzętu i wytykanie ich jego posiadaczom.

Tutaj Pan Janusz ponownie postanowił zabrać głos.

Janusz mem

Reasumując – wiele osób nie potrafi uszanować cudzych wyborów, starając się przy tym podbudować swoją niską samoocenę i narzucić innym swoje racje (w które na dobrą sprawę sami nie wierzą, tylko się oszukując). Podałem w tekście przykład smartfonów, ale tak naprawdę tyczy się to wszystkiego. Jeden lubi Adidasa, a drugi Nike.

Nie hejtujcie bez powodu, bądźcie obiektywni, nie plujcie jadem. Jeśli widzicie, że ktoś postępuje tak jak opisałem to w tym artykule, po prostu olejcie i nie zwracajcie na to uwagi. Nie ma sensu – z czasem sam się nauczy.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie filmik na YouTube kanału „Langusta na palmie”. • Łowca Trolli

  Wiecie albo nie wiecie, ale pierwszy tytuł artykułu brzmiał :
  http://i65.tinypic.com/2ztikjl.jpg
  A mój komentarz to:
  http://i68.tinypic.com/11qjpzn.jpg
  I za to dostałem „BANA” na komentowanie na android.com.pl

  • Grzmotoruchacz2000

   Pewnie analiza zdolności intelektualnych autora tytułu o tym przeważyła. Nie będę jej oceniał, bo sam nie chcę bana.

 • Grzmotoruchacz2000

  Ale do jest hejterskiego w tym, że komuś się nie opłaca dawać więcej za telefon? Mi też się nie opłaca i to czyni mnie hejterem? Serio? Jak ktoś częściej przegląda internet niż ja, gra w gry, robi zdjęcia filmy czy słucha muzyki na telefonie to siłą rzeczy potrzebuje lepszego telefonu. To jest normalne. Ale skromne wymagania jako hejt? Serio?

 • Sławek

  Obydwie firmy obciachowe telefony drogie itd

 • Martina Neumayer

  Okay.. A takie pytanie podstawowe: Który „hejt” jest racjonalny?

 • Comfortably Numb :)

  Cóż… pierwszy mem idealnie obrazuje obecny trend i także większość cebulaczków, których pełno na forach. Z jednej strony jest to śmieszne (bo jak określić człowieka, który realnie uważa, że #xiaomi lepsze, skoro można iść i kupić s9 czy ip X), z drugiej strony smutne jest to, że niskie zarobki i poziom życia tak wpływają na ludzkie odczucia względem dobrych marek. To jakby fan skody pisał, że audi to dla ćwo*ów albo „złodzieje tym jeżdżo”… czasem jest to wręcz żałosne.

  Cóż nie pozostaje nic innego jak nie reagować na takie docinki, lub reagować śmiechem, w końcu to głupoty/śmiechy – wybierzcie sami 🙂

  mnie ciekawi jak to jest, że oprócz Januszów, którzy chwalą xiaomi o wszystkie tanie submarki, to największa „walka” jest między Samsungiem a Apple, gdzie ja akurat uważam ,że jeśli coś brać to właśnie jedno z dwóch (nielicząc pojedynczych wyjątków innych firm co jakiś czas) 🙂

  • Grzmotoruchacz2000

   Widzę, że sam jesteś nie lepszy… Na argumencie ceny cały biznes stoi. Jeśli ktoś ma małe wymagania to takie Xiaomii będzie lepsze niż Samsung S9+ właśnie z powodu niskiej ceny. I owszem wszystko inne Samsung będzie miał lepsze. Ale co z tego, skoro w konkretnym przypadku Xiaomii będzie wystarczające? Oczywiście nie brakuje ludzi, dla których to co oferuje Xiaomii będzie niewystarczające i wtedy Samsung wygrywa.

   • Comfortably Numb :)

    Argument ceny dotyczy tych, którzy muszą się zastanawiać czy wydać 2 czy 3 tyś na telefon, bo obiektywnie lepiej kupić lepszy chociażby dlatego, że zawsze poszczególne elementy może i podobne to jednak w renomowanym sprzęcie są lepsze.
    Oczywiście, ja nikomu nie bronię, wiem jakie są zarobki w Polsce, więc dziwne by połowa Polaków chodziła z nowymi Samsungami czy iphonami.

    • Grzmotoruchacz2000

     Nie robię zdjęć. Obiektywnie lepiej kupić sprzęt z lepszym aparatem? Niby po co?

     • Comfortably Numb :)

      Jeśli faktycznie do niczego ci to nie potrzebne to kup nawet nokie 3310 🙂

     • Grzmotoruchacz2000

      Ale napisales o „obiektywizmie”, obiektywizm nie istnieje. Nie istnieje coś takiego jak najlepszy sprzęt, materiał, technologia. Wszystko musi odnosić się do wymagań i ich wagi czyli być wedle nich subiektywne.

     • Comfortably Numb :)

      Obiektywnie s9+ jest sprzętem lepszym niż… każdy xiaomi, bo wszystko ma lepsze.

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie jest. Wszystko się ocenia względem wymagań a te są subiektywne. Cały przemysł opiera się na tej zasadzie.

     • Comfortably Numb :)

      Żeby bieda nie musiała korzystać z nokii 3310? Robi się gorsze telefony, które są… obiektywnie gorsze.

     • Grzmotoruchacz2000

      To zdanie oczywiście jest bzdurą. Cena jest cechą produktu. Weźmy noże tokarskie: te z częścią roboczą z węglików spiekanych we wszystkim są lepsze od tych ze stali szybkotnącej. Czemu więc najpopularniejsze są te ze stali szybkotnącej? No właśnie z powodu ceny. I to nie jest tak, że na te noże firm nie stać. Jeśli stać kogoś na tokarkę to tym bardziej stać go na nawet drogi nóż. Tylko jaki ma sens stosowanie drogiego noża, który przecież się zużywa w sytuacji kiedy do danego materiału i założeń technologicznych czyli do danych wymagań wystarczy ten „gorszy” ze stali szybkotnącej? To samo jest ze wszystkim innym, od telefonów po samochody także. Cena i tu jest cechą produktu i nie istnieje produkt „najlepszy” ponieważ wszystko jest zależne od wymagań.

     • Comfortably Numb :)

      Twoje „wymagabia” są przedwszystkim możliwościami finansowymi, bo po co korzysta z xiaomi, skoro mimo iż masz małe wymagania, to możesz mieć iphone, który wszystko zrobi szybciej i lepiej? Bo… kosztuje 2 twoje wypłaty. Normalny człowiek się nie zastanawia.
      Jeżdżę mondeo, chociaż obiektywnie E klasa jest lepsza, ale nie mam 250 tyś na samochód, tylko połowę z tego.

     • Grzmotoruchacz2000

      Po co mi iPhone będący ponad moje wymagania w kwestiach dla mnie nie istotnych? Mam wybrać coś co jest niedopasowane do moich wymagań za to będące lepsze w kwestiach dla mnie nieistotnych? W imię czego? Za kombajn multimedialny służy mi tablet i w przypadku tabletu śmiało mogę przyznać, że nie kupiłem iPada bo nie było mnie na niego stać. Ale jeśli chodzi o telefon to raz, że iPhone nie oferuje tego co jest mi potrzebne to jeszcze jest zbyt drogi jak na moje wymagania i po prostu nie widzę sensu w jego zakupie, bo nie ma nic co byłoby mi potrzebne a czego nie mam w swoim telefonie. Gdybyś zamiast iPhone powołał się na CAT S61 to wtedy faktycznie przyznałbym, że go nie kupiłem bo jest zbyt drogi. Akurat pyło i wodoszczelność to dla mnie ważna kwestia a i z termowizji przy obsłudze maszyn bardzo często bym korzystał. Ale jak widzę Ty potrafisz tylko swoje wymagania przypisywać wszystkim innym…

     • Comfortably Numb :)

      Wybacz, ale nie chce mi się dalej prowadzić tej rozmowy, jest piątek wieczór i odpisuję tylko dlatego, bo akurat jadę metrem.
      Spoko, dla ciebie H&M może być lepsza niż lacoste, a skoda może spełniać wymagania lepiej niż mercedes e klasy (oczywiście nie dlatego, że jest 3 krotne tańsza).
      Sam zresztą przyznałeś, że nie kupiłeś ipada nie dlatego, że jest gorszy tylko dlatego ,że ejst drogi i o to się rozchodzi, tak samo jest xiaomi i ze wszystkim. Ludzie biorą tańszy substytut, jeśli nie mogą sobie pozwolić na lepsze, które w 19/20 przypadków jest droższe.
      Pozdrawiam i nie sil się na dalsze odpisywanie w tym wątku ponieważ skończy się co najwyżej blokadą. Miłego wieczoru.

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie potrafię podjąć się sensownej dyskusji na argumenty więc jeśli jeszcze raz spróbujesz to cię zablokuję! Serio? Skoro tak stawiasz sprawę to blokuj, bo jak widzę ostro cię przeceniłem a w tej sytuacji jakiekolwiek interakcje z tobą są mi zbędne.

     • Comfortably Numb :)

      Podejmowaliśmy wystarczająco interakcji, mamy całkiem różne punkty widzenia, wynikające między innymi z wymagań jakie stawiamy przed naszym sprzętem i zapewne naszymi możliwościami. Dalsza dyskusja nie będzie prowadzić do niczego poza kłótnią, ponieważ skoro mamy odmienne zdanie to jakby postawić przy stile Pis i PO, wiec po co dalej prowadzić dyskusje które do niczego nie prowadzą.

      Ja mam swoje argumenty, ty masz swoje – cóż tu więcej rozpowiadać.

     • Grzmotoruchacz2000

      Odmienne zdania nie są podstawą kłótni tylko dyskusji. I chciałbym poznać tę argumenty bo jak na razie tylko piszesz na różne sposoby tylko jedno i to samo: „bo cię nie stać”. I tylko tyle od ciebie się dowiedziałem.

     • Comfortably Numb :)

      To i tak więcej niż ja dowiedziałem się od ciebie, poza tym, że jak przyznałeś… nie kupiłeś ipada bo cię nie stać:)
      Dobrego weekendu, zamykam!

     • Grzmotoruchacz2000

      Tak, tak, rozrysowanie zasad działania produkcji światowej to jest nic przy „nie kupisz, bo cię nie stać”…. Jednak marnuję swój czas…

     • Comfortably Numb :)

      Co robisz ze swoim czasem, nie ma żadnego znaczenie, marnujesz mój, na co więcej nie pozwolę.

     • Grzmotoruchacz2000

      Nie marnowałbym gdybyś nie kłamał.

 • Dawid Janicki

  Oczywiście że Samsung 😉

 • stark2991

  To tylko część prawdy.
  Jeśli ja napiszę teraz w komentarzu, że „LG to kupa” to zrobię to nie dlatego, że zazdroszczę, tylko dlatego, że LG to jest kupa 🙂 Takie jest moje subiektywne zdanie, i gdyby ktoś zapytał to jestem to w stanie uargumentować. I tak jest z ogromem takich wypowiedzi. To subiektywne opinie, często przesadzone (specjalnie albo nie), ale w jakiś sposób prawdziwe. No chyba że ktoś pisze non stop głupoty i nie potrafi się obronić, no to zwykły hejter
  Na koniec gif, który zawsze chciałem wstawić 😉 https://uploads.disquscdn.com/images/561eb4365f08c69e6f562840d20dfd629ba8ed34114a49b53a98db2ba5f09f02.gif

  • Michał

   Lg kupa? Nie przesadzaj. Poza tym że się strasznie psują nie są takie źle.

   • stark2991

    Ostatnie modele (G6, V30) nie są takie złe. Wcześniej był festiwal niedoróbek. Zresztą wszystko zależy od preferencji

    • Grzmotoruchacz2000

     Nie wcze tylko od G3 włącznie 😛

 • marcus1212

  Czy na głównym zdjęciu ludzik Apple robi kopnięcie „z półobrotu” czy ma wbity kołek w tyłek??? Dziwna trochę perspektywa.

  • stark2991

   W końcu szef Apple jest homo ;)))

   • Comfortably Numb :)

    Własnie mi o tym przypomniałeś… trzeba rozważyć przesiadkę na Iphona X bo wstyd 🙂

 • A Samsung to świetny producent pralek i lodówek 😃https://uploads.disquscdn.com/images/e3bfe9c6aab7d31e9caf134bcfd008a914608bee7cb30406944aa31f3c762519.jpg

 • Patryk [SGS9+]

  Szczerze polecam redakcji usunąć ten artykuł. 🙂

  • fckUeve

   czemu?

   • Patryk [SGS9+]

    Styl tekstu kojarzy mi się z tępą modelką mówiącą o pokoju na świecie. Artykuł ma odwrotne działanie do zamierzonego, wręcz prowokuje wojenki „fanów” różnych urządzeń. Po prostu tego się nie robi na takim blogu.

 • @rtur

  Forum bez hejtu? I co ja wtedy będę czytał? 🙂

 • Garix

  Nie ma już raczej odwołania do samych modeli smartfonów, a do systemów.

 • Paweł Olejniczak
 • Dragon84

  Zgadzam się z autorem bo naprawdę strony poświęcone mobilnej technologii są pełne jadu. Coraz rzadziej można spotkać osoby albo przeczytać wypowiedzi które nie będą nafaszerowane jadem i chamstwem. Apple Samsung LG Sony itd. każda firma i każdy model ma swoje wady i zalety. Ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Szkoda że nie każdy potrafi pisać nie rzucając jadem. Kiedyś Mobzilla powiedział,,przecież to kawałek szkła plastiku więc skąd oburzenie? ,, telefon to rzecz gustu.

  • Comfortably Numb :)

   Strony o mobilnej technologii są pełne jadu? Wejdź na… jakikolwiek artykuł o polityce i tam poczytaj artykuły… dziw bierze, że tych ludzi nie zamykają…

 • CezaR

  Myślałem że w txt będzie coś o kościele i wiernych a tu zonk 😉
  Takie pedagogiczne wykłady na tej stronie? Może i dobrze… ale dobre wychowanie w sieci wynosi sie z domu i takie apele nic nie wniosą… 😉

  • marcus1212

   Dokładnie, kulturalnej osobie nie przyjdzie plucie jadem nawet w sieci. Wychowywać trzeba w domu, ale jest jak jest.

 • maxprzemo

  Następne tytuły artykułów proponuję
  Jesteś żydem? Tak? W takim razie: Samsung czy Apple?
  lub
  Jesteś muzułmaninem? Tak? W takim razie: Samsung czy Apple?
  dalej
  Jesteś gejem? Tak? W takim razie: Samsung czy Apple?
  Jesteś lesbijką? Tak? W takim razie: Samsung czy Apple?
  Jesteś murzynem? Tak? W takim razie: Samsung czy Apple?
  Artykułu nie przeczytałem i nie przeczytam. Wystarczy mi tytuł napisany przez idiotę.

 • MarcinS

  O ile walenie komentarzami w stylu „samsung-szajsung”, „masz apul i jestes gupi” jest bez sensu, o tyle „„nie opłaca się więcej dać za
  smartfon”, „mój smartfon potrafi wszystko co Twój, tylko że mój jest
  przy tym 10 razy tańszy”.” w znacznej mierze jest prawdziwe…

 • Szymon L

  – Xiaomi.
  – AAAMEN.