Xiaomi Mi 7 nas zaskoczy. Rewolucja od Apple wkroczy na rynek Androida

mm Adam Lulek Artykuły 2018-05-15

Xiaomi Mi 6 został wydany w kwietniu 2017 roku. Wielu fanów marki zachwyciło się flagowcem, jednak mnie nie przypadł on do gustu. Owszem, pod względem parametrów mógł on rywalizować z niejednym konkurencyjnym smartfonem, tym bardziej że cena zakupu urządzenia była względnie niska. Jednak jeśli chodzi o design i killer features, to według mnie od Xiaomi Mi 6 wiało nudą. Urządzenie to brzydka bryła z wielkimi ramkami na górze i na dole, które w roku 2017 stały się niedzisiejsze. Dodatkowo krytycy zarzucali firmie zamontowanie zbyt małego ekranu, który mierzył ledwie 5,15-cala. Co kto lubi, ale jak na dzisiejsze możliwości, w takiej bryle z powodzeniem zmieściłby się wyświetlacz co najmniej 5,7-calowy. Następcą popularnego i taniego modelu będzie Xiaomi Mi 7. Smartfon ma wiele do udowodnienia, ale także jakikolwiek by on nie był, to z pewnością zobaczymy znacznie lepsze urządzenie pod każdym względem niż w przypadku Mi 6.

Mi 7 z killer feature

Od kilku miesięcy w Internecie pojawiały się informacje na temat prac Xiaomi nad własnym skanerem twarzy w 3D. Teraz z kolei możemy zobaczyć w sieci render, na którym widać moduł i jego krótki opis. Zaczynając od lewej strony wycięcia, można zauważyć kamerę na podczerwień, która ma pomóc w wykrywaniu twarzy w słabym oświetleniu. Towarzyszy jej standardowy aparat do selfie. Na środku notcha widoczny jest prostokąt, czyli głośnik, a obok mikrofon. Mieszczący się obok sześcian to prawdopodobnie rzutnik, który będzie układał na twarzy tysiące kropek, które mają za zadanie stworzyć model twarzy w 3D. Nie wiadomo za co będzie odpowiedzialny ostatni sensor przypominający aparat.

Xiaomi Mi 7 Face ID

Do powyższej fotografii należy dodać ostatnie zdjęcia, na których widać wyraźnie większy „notch”, niż u konkurencyjnych urządzeń. Wielkość wycięcia może wskazywać na obecność sensorów odpowiedzialnych za skanowanie twarzy w 3D, których nie da się zmieścić w pojedynczej kamerze. Wygląda na to, że Xiaomi Mi 7 będzie pierwszym smartfonem z Androidem z prawdziwym Face ID, znanym z iPhone’a X.

Zobacz także: Zamieniłem Galaxy S8+ na Huawei P20 Pro – czy zdjęcia są lepsze?

Jak to działa u Apple?

Bardzo podobnie. Przypomnę, że Face ID korzysta z przedniej kamery TrueDepth, która zawiera w sobie wiele czujników. Twarz jest mapowana za pomocą 30 000 niewidocznych kropek. Chmura tych punktów jest czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura przekazywana do układu A11 Bionic i przekształcana w model matematyczny. Procesor porównuje model twarzy do skanu zapisanego podczas konfiguracji. Funkcja wykorzystuje podczerwień do skanowania twarzy, dzięki czemu działa również w słabych warunkach oświetleniowych.

Podsumowanie

Jeżeli te informacje okażą się prawdziwe, to skieruję ukłon w stronę Xiaomi. Ciekawe, w jaki sposób będzie działało oprogramowanie do odblokowywania telefonu za pomocą skanowania twarzy. Czy tak jak w iPhonie X trzeba będzie przeciągnąć dodatkowo palcem, czy Chińczycy rozwiążą to w inny sposób. Przypomnę, że premiera Xiaomi Mi 7 odbędzie się już 23 maja.

Źródło: phonearena, własne • Krystian.Makow

  Ta sama historia jak co roku…EH patrza na Appla i robią to co oni, a rewolucja już się zaczeła.

 • Comfortably Numb :)

  „Mi 7 nas zoskoczy” – jeśli będzie typowa kopią iphona X, to raczej nikogo nie zdziwi, że firma krzak z aspiracjami jedyny co robi, to kopiuje lepszych od siebie…

  • jozek

   I robi to 3 razy taniej 🙂 ja nie lubię palić swoich pieniędzy.

   • Comfortably Numb :)

    Ale nawet nie w połowie tak dobrze, a po co jeździć skoda, jak można mercedesem. Rozumiesz?

    • jozek

     żadne porównanie 😛 skoda i mercedes nie mają takiego samego silnika i nie przyśpieszają tak samo, a xiaomi i samsung czy inny za 4k działają tak samo szybko. Zresztą samochody mają tysiące innych części różniących konkretne modele i też różny target. Jak ktoś lubi przepłacać to idealny wybór to mercedes za 500k zł i iphone za 5k 😀

     • Comfortably Numb :)

      No tylko że Apple i Samsugn to taki merc i audi, a xiaomi, skoda:) jeśli dla ciebie xiaomi dorasta do nich dlatego, bo podobnie szybko działa, to gratuluję 🙂

  • QuiZ-

   Xiaomi to firma krzak? dobre sobie 😛

   • Comfortably Numb :)

    Miałem nawet zmienić „firma krzak” na „typowa chińska kopiarka”, żeby fani #xiaomilepsze sie nie czepiali, ale zapomnialem:) Krzak to może nie jest, ale tania foremka, kopiujaca jak leci, by wybić się na popularności lepszych od siebie:)

    • QuiZ-

     zobacz najpierw zakres ich sprzętu a później pisze, że to „typowa chińska kopiarka” Kopiują wszyscy nawzajem od siebie a później oskarżają się w sądach, ale co innego mała firemka kopiująca to co dobre a co inne potężna firma która ma swoje działy rozwoju i wytwarza masę elektronicznego sprzętu.

     • Comfortably Numb :)

      Hulajnogi i odświeżacze powietrza mnie nie interesują, bo albo mi coś niepotrzebne, albo mam.
      Ciekaw jestem co wielkie firmy skopiowały od xiaomi 🙂
      Nie ma znaczenia, że kopiuje to co dobre (zresztą co ma kopiować jak konkurencja lepsza), ważne żeby ktoś rozumny sie za to zabrał bo takie firmy mogą nam zapewnić jedynie stagnację…

 • Kamil Gaweł

  „rewolucja od apple” w androidzie, kij z tym że oneplus ma odblokowanie twarzą które działa zwyczajnie lepiej od przeszło pół roku. Widzę że ktoś dał się ponieść typowo aplowej propagandzie o wyższości ich rozwiązania nad innymi.

  • Michał

   Niestety to fakt. Działa lepiej niż na androidach. Youtube nie masz?

   • Devil_Dragos

    Odblokuj telefon w nocy

    • Michał

     Face ID działa w nocy i rozpoznaje ludzi w okularach przeciwsłonecznych. Samsunga odblokujesz zdjęciem. To całkiem inna klasa sprzętu.

     • Devil_Dragos

      Face id nie dziala w ciemnosci

  • Działa ok, ale konta bankowego tym nie zabezpieczysz 😉 Ponadto Face ID jest bardziej skuteczne w słabym oświetleniu.

  • Mam 5T i nie wiem czy działa lepiej niż z iPhone X – w okularach przeciwsłonecznych nie jest w stanie mnie rozpoznać, iPhone ponoć nie ma z tym problemów. Fakt jednak faktem, nie zareagował na np. fotki, drugi telefon ze zdjęciem a i na ogół bardzo szybko to robi mimo ustawiania pod rożnymi kątami.