Koniec skanera linii papilarnych? Działania Apple pokazują co innego

Mariusz Nowak Artykuły 2018-05-14

We wrześniu 2017 roku Apple pokazało pierwszego iPhone’a bez Touch ID – skanera linii papilarnych. Wydawało się to sensownym krokiem. Konstrukcja smartfona, pozbawiona grubych ramek uniemożliwia umieszczenie skanera linii z przodu telefonu. Czytnik z tyłu to rozwiązanie niewygodne i stosowane tylko i wyłącznie z konieczności. Touch ID zostało zastąpione przez Face IDtrójwymiarowy skaner twarzy. Pojawienie się tego rozwiązania wywołało wiele kontrowersji. Face ID jednak po prostu działa i po kilku miesiącach obecności na rynku nie wzbudza już takich emocji. Wiadome było, że kolejne, zaprezentowane w 2018 roku smartfony Amerykanów też zyskają to rozwiązanie. Podobno w kolejce do debiutu czeka już iPad Propierwszy tablet ze skanerem twarzy.

Zobacz także: Samsung zrezygnuje z marki Gear czy pogodzi się z Google?

Czy to na pewno koniec skanera linii papilarnych?

Opublikowany w dniu dzisiejszym w Korei Południowej raport wskazuje na coś innego. Podobno Apple pracuje nad ultrasonograficznym skanerem linii papilarnych. Rozwiązanie miałoby być umieszczone oczywiście w ekranach urządzeń. Takiej technologii nie stosuje jeszcze nikt. W telefonach chińskich producentów, które zadebiutowały niedawno stosowane są skanery optyczne. Rozwiązanie to wykorzystuje światło odbite do odczytania odcisku palca i dopasowania go do użytkownika. Wersja ultrasonograficzna, nad którą pracuje Apple, Samsung i Qualcomm jest zdecydowanie bardziej precyzyjna. Jest też niestety zdecydowanie droższa w produkcji. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, na obecnym etapie prac zdarzają się niestety problemy z wydajnością nowego skanera. Jest też trzecie rozwiązanie – technologia pojemnościowa. Póki co giganci nie są nią zainteresowani.

Kto pierwszy zastosuje nową technologię?

Raczej nie będzie to Samsung. Galaxy Note9 prawdopodobnie nie otrzyma skanera linii papilarnych w ekranie. Wydaje się, że największe nowości i zmiany koreański producent szykuje dla Galaxy S10. Na pewno wydaje się to zdecydowanie bardziej medialnym rozwiązaniem. W końcu to seria Galaxy S ściąga największą uwagę fanów technologii. Note jest jednak urządzeniem w pewnym sensie niszowym – co widać najlepiej po wynikach sprzedaży. W przeciwieństwie do innych producentów, Samsung widzi też inne zastosowanie skanera. Spółka nie sprzedaje przecież tylko smartfonów. Rozwiązanie to może być stosowane w całej gamie produktów takich, jak choćby sprzęty RTV i AGD. Nie mówiąc o samochodach – uruchamianie dotknięciem palca byłoby rewelacyjnym rozwiązaniem. Firma analityczna KTB Investment $ Securities spodziewa się, że w 2019 roku na rynek trafi 100 milionów skanerów nowego typu. W kolejnym roku mogą one wzrosnąć do 210 milionów. Wydaje się, że pierwszym smartfonem z nowym skanerem może być Galaxy S10. Apple na pewno nie wprowadzi tego rozwiązania w tym roku. Nie jest jasne czy kiedykolwiek zadebiutuje ono w smartfonach Amerykanów.

Źródło: phonearena • Robol

  Skaner ultrasonograficzny już został zastosowany przez xiaomi w modelu Mi 5s i jako posiadacz mogę stwierdzić że jest znacznie szybszy i dokładniejszy niż inne skanery linii papilarnych.

 • Tomasz

  Face ID – po prostu zle dziala.

  • zadga

   Dlaczego?

  • Michał

   W którym smartfonem działa lepiej? W Samsungu który Odblokujesz zdjęciem?

   • Valkyx

    Ustawiasz IRS a nie skanowanie twarzy i po problemi.

   • Daniel Poweska

    Skaner tęczówki jest bezpieczniejszy, a jak go wyczujesz (w sensie ułożenie telefonu względem twarzy) to szybszy i skuteczniejszy

    • Michał

     Poza tym musi być idealnie oświetlenie i takie tam. Czytałem recenzje. Padlina.

     • Daniel Poweska

      A ja go używam, działa nawet przy braku oświetlenia

 • Devil_Dragos

  Jesli dobrze pamietam ktorys xiaomi mial czytnik dzwiekowy i srednio dzialal

  • Jacob

   Nie wiem czy wiesz, ale prawie wszystkie smartfony mają ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych i wiele zależy od samego oprogramowania.

   • Devil_Dragos

    No wlasnie nie

    • Robol

     Dokładniej Mi 5s i właśnie nie, działa bardzo dobrze.