ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
3D Touch

Nowe iPhone’y bez 3D Touch? To nie może być prawda

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Funkcja 3D Touch zadebiutowała w 2015 roku. Pierwszymi modelami wprowadzającymi ten nowy rodzaj interakcji z telefonem były iPhone’y 6s oraz 6s Plus. Od tego czasu opcja ta jest cały czas rozwijana, szczególnie w systemach iOS 10 i iOS 11. Zyskały ją też wszystkie kolejne flagowe telefony Apple, aż do iPhone’a X. Jedynym urządzeniem bez 3D Touch, który pojawił się na rynku od tego czasu jest iPhone SE. Nigdy nie otrzymały jej też iPady. Tylko dlaczego? Znacząco ułatwiłoby to pracę z tymi urządzeniami. Ewidentnie niektóre opcje zarezerwowane są tylko dla najważniejszego produktu, czyniąc go szczególnie wyjątkowym – a takim jest dla Amerykanów właśnie iPhone.

Zobacz także: Król jest tylko jeden – rekordowe wyniki Samsunga. Co za nimi stoi?

iphone 3d touch

Czym jest 3D Touch?

Nowa opcja dodaje według Apple dwa, nowe poziomy interakcji. Nazwano je „peek” i „pop”. Zadaniem pierwszego jest podgląd obiektu, który widzimy na wyświetlaczu. Drugiego – przejście do podglądanej wcześniej informacji. Celem jest wyeliminowanie niepotrzebnych kliknięć w ekran. Przyciśnięcie palcem z niewielką siłą na danej treści umożliwia jej podgląd. Przy użyciu większej – zostanie ona otwarta. Z 3D Touch korzystają nie tylko aplikacje Apple, ale też firm trzecich. Kiedy zadebiutował iPhone 6s, jego system nie wydawał się zbyt dobrze przygotowany do nowej funkcji. Dopiero w kolejnych aktualizacjach oprogramowania wykorzystanie znacząco się poprawiło. Przykładowo w iOS 11 możemy używać 3D Touch w centrum sterowania czy powiadomieniach. Elementy w nich zawarte dopiero po przytrzymaniu palca pokazują w pełni swoją zawartość.

iphone 3d touch

Jak to działa?

Protoplastą 3D Touch był Force Touch – znany z komputerów Mac, czy zegarka Apple Watch. Zbudowany ze szkła ekran, nieznacznie ugina się pod wpływem siły nacisku. Oprogramowanie interpretuje tę siłę, za pomocą pomiaru odległości – między samym ekranem, a panelem podświetlenia. Służą do tego czujniki pojemnościowe, zlokalizowane pod diodami LED. Najciekawszą i odczuwalną dla nas rzeczą jest informacja zwrotna. Krótkie drgania są wysyłane do nas przez tzw. Taptic Engine. Generuje on drgania o bardzo wysokiej częstotliwości. Wibracje trwają około kilkunastu milisekund. Taptic Engine w iPhone 6s zabrał część miejsca, w którym iPhone 6 miał baterię. Obydwa telefony miały bardzo podobną konstrukcję.

iphone 3d touch

Przykładowe zastosowanie

Niektóre elementy są mniej znane. Możemy skasować tekst wciskając mocniej backspace – tekst szybciej zniknie. Podczas edycji tekstu, gdy wciśniemy mocniej klawiaturę możemy sterować kursorem jak touchpadem w komputerze. Oczywiście opcji jest wielokrotnie więcej. Nawet tych mniej znanych starczy na kolejny materiał.

Co z kolejnymi iPhone’ami?

3D Touch to jedna z moich ulubionych funkcji w iPhonie. Najbardziej mi brakuje jej na iPadzie i ciężko mi się do tego przyzwyczaić. Podobno w nowym 6,1-calowym iPhonie z ekranem LCD, który zadebiutuje jesienią opcja się nie pojawi. Być może ze względu na koszty. Urządzenie to ma zostać wyposażone w pojedynczy aparat, więc i dla 3D Touch może zabraknąć miejsca. Mam jednak nadzieję, że inne urządzenia Apple wreszcie, po kilku latach zyskają tę funkcjonalność.

Źródło: Apple, własne

Sprawdź najnowsze wpisy