SPT to nowy cykl autorski. Pod tą nazwą kryje się subiektywne podsumowanie tygodnia. Możecie więc w tym wpisie liczyć na 100% własnego zdania autora oraz jego przemyśleń na temat wydarzeń, newsów czy artykułów w mijającym tygodniu. Wpis jest podzielony na dwie części: krytyka i pochwała, bo w ten sposób łatwiej się go będzie czytało.

Pochwała

Galaxy S10. Smartfon będzie miał wszystko, czego potrzebuję! Po pierwsze skaner twarzy w 3D, który zapewni bezpieczeństwo logowania się np. do aplikacji bankowych. Spodziewam się także jego stu procentowej skuteczności. Po drugie wsparcie skanera linii papilarnych umieszczonego w ekranie. W końcu można oczekiwać także bardziej pojemnej baterii. Skoro w Galaxy Note9 będzie ona miała 3850 mAh lub 4000 mAh, to w S10+ musi mieć co najmniej tyle samo. Ponadto urządzenie będzie zasilane nowym procesorem Exynos, wykonanym w technologii 7 nm. Oznacza to, że chipset będzie znacznie bardziej energooszczędny. Zastanawiam się tylko, czy dolna belka zostanie zmniejszona, ale wydaje się to być całkiem prawdopodobny ruch ze strony Samsunga. Spodziewam się zatem, że wszystkie mankamenty Galaxy S8+ zostaną naprawione. Jeśli tak, to już nie mogę się doczekać wiosny 2019 roku.

Zobacz także: Samsung Galaxy S8+ po roku użytkowania – moje wrażenia

Krytyka

Brak Hybrydy Apple. Firma z Cupertino uparcie twierdzi, że hybryda stanowiąca połączenie laptopa i tabletu nie ma prawa bytu. Dziwi mnie decyzja Tima Cooka w tej sprawie, który sądzi, że połączenie ich w jedno urządzenie to kompromis, a kompromisy są najgorsze. Nie zgadzam się z takim stwierdzeniem. Wystarczy spojrzeć na Surface Booka od Microsoftu i jego drugą odsłonę. Jest to genialny laptop z odłączanym ekranem, który może stanowić osobny tablet. Przyznam, że marzę o takim sprzęcie w swoich zasobach, jedyne co mnie odstrasza to jego cena. Współczuję fanom Apple, którzy w najbliższej przyszłości nie będą mieli okazji poznać smaku hybrydowej wygody.

Sony Xperia XZ2 Premium oficjalnie zaprezentowana. Gdzie to premium, bo ja go nie widzę. Mamy do czynienia tak naprawdę z nieco większym ekranem niż w przypadku podstawowego modelu i dwoma aparatami. Modelem tym Sony dopiero budzi się z letargu, podczas gdy konkurencja już lada chwila wprowadzi odblokowywanie za pomocą skanowania twarzy w 3D, czy czytnik linii papilarnych w ekranie. Nie widzę sensu istnienia tego modelu na rynku i dopłacania do niego nawet $100 jedynie za drugi aparat. Sony obudź się w końcu, bo dział mobilny zacznie przynosić straty!

Fragmentacja Androida to wciąż duży problem. Najnowsze statystyki pokazały, że sprawy w tym temacie idą ku gorszemu, a nie lepszemu. Zielony robot w wersji Oreo znalazł się na niecałych 5% urządzeń. Królują Nougat i Marshmallow. Nawet stary Kitkat znajduje się na prawie ¼ urządzeń. Liczę, że Project Treble zmieni statystyki w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.