ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
programowanie nauka komputer

Dzięki tej aplikacji od Google nauczysz się programowania w kilka minut dziennie

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Programowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które posiadać można w XXI wieku. Dzięki tej zdolności każdy z nas może pisać własne gry i programy, które współpracować będą z wieloma urządzeniami. Niestety nauka programowania może dla wielu z nas być drogą przez mękę – początkujący musi wybrać odpowiedni język, a następnie zrozumieć wszystkie zasady, reguły i funkcje, które rządzą wybranym językiem. Na całe szczęście w sklepie Google Play znaleźć można wiele aplikacji, dzięki którym nauka programowania stanie się dużo przyjemniejsza. W tym artykule przedstawię Wam program Grasshopper, który stworzony został przez firmę Google.  

Zobacz też: Te zmiany w darmowej wersji Spotify powinny Ci się spodobać.

Grasshopper to świetny sposób na naukę programowania

Jeśli chcieliście zacząć swoją przygodę z programowaniem, lecz nigdy nie wiedzieliście jak to zrobić, to aplikacja Grasshopper może okazać się strzałem w dziesiątkę. Program Google’a w prosty sposób stara się nauczyć użytkownika języka JavaScript, który uznawany jest za jeden z najlepszych wyborów dla początkującego dewelopera, głównie ze względu na swoją prostotę i możliwość szybkiej nauki. Jak zatem działa metoda nauczania od giganta z Mountain View?

Głównym zadaniem Grasshoppera jest wyrobienie u użytkownika wymaganej systematyczności – program serwuje nam więc proste zadania, których poziom staje się coraz wyższy wraz z naszymi postępami. Warto pamiętać, że do komfortowej obsługi aplikacji wymagana jest znajomość języka angielskiego na przyzwoitym poziomie. Tytułowy konik polny jest postacią, która zajmuje się wizualizacją kodu JavaScript – użytkownik wciskając kolejne przyciski (każdy z nich określa dany element kodu – segmenty należy dopasować tak, by otrzymać zamierzony wynik) powoduje ruch konika polnego, który rysuje np. flagi poszczególnych krajów.

Po opanowaniu każdej umiejętności użytkownik sprawdzany jest przez krótki quiz, w którym wyłącznie na podstawie kodu musi on wywnioskować, jak zachowa się przedstawiony mu program. Dzięki tej funkcji każdy może sprawdzić w jakim stopniu opanował materiał i ewentualnie powrócić do poprzednich lekcji. Warto pamiętać, że Grasshopper stawia na praktykę – lekcji czysto teoretycznych nie uświadczymy w tej aplikacji wcale.

Czy dzięki tej aplikacji zostanę programistą?

Prawdopodobnie nie – Grasshopper nie jest w stanie nauczyć nas wszystkich zasad rządzących językiem JavaScript. Program jedynie prezentuje nam podstawowe zasady oraz reguły, na które warto zwracać uwagę podczas faktycznej nauki programowania. Warto jednak dać aplikacji Google’a szansę – sposób nauczania jest naprawdę świetny, więc może okazać się, że w przypadku chęci kontynuowania swojej edukacji nauka może okazać się dużo łatwiejsza. Aplikację Grasshopper można bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play.

Źródło: Google / Area 120

Sprawdź najnowsze wpisy