ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android P Android Oreo

Android Oreo to nuda. Jednak te nowości Androida P wręcz mnie ekscytują

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Android Oreo mógł się podobać, jednak mnie nie zachwycił

Funkcje Androida Oreo nie były dla mnie specjalnie przełomowe, stąd wersja ta nie wzbudziła we mnie żadnych emocji. Z tej uwagi nie czekałem na nią podirytowany kilka miesięcy. Jednak informacje dotyczące Androida P napawają mnie optymizmem. Kilka nowości bardzo mi się podoba i nie ukrywam, że będę na nie oczekiwał. Niestety ich wprowadzenie nastąpi zapewne dopiero na początku następnego roku, jak to z update’ami zielonego robota bywa, ale to już inna bajka. Zobaczcie funkcje Androida P, na które czekam z niecierpliwością.

Wsparcie dla notcha

Czy go lubimy, czy nie, notch zagościł na wielu flagowcach tego roku. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że Android P wprowadzi wsparcie dla znienawidzonego przez wielu użytkowników wycięcia. Dzięki temu, deweloperzy aplikacji będą mieli narzędzia, które ułatwią dostosowanie ich aplikacji do tego typu ekranów. Przykładowo powiadomienia i ikony „przerwanej” górnej belki w łatwy sposób da się przeorganizować. Na poniższym obrazku widać zegar umieszczony nie po prawej, a po lewej stronie. Deweloperzy będą mogli ustawić też wysokość górnego paska, a także wiele więcej opcji.

Zobacz także: Kto wygra walkę o smartfona ze zginanym ekranem: Samsung czy Huawei?

Wsparcie dla gestów

Według ostatnich plotek, Google testuje obsługę gestów podobną do tej, znanej z iPhone’a X. Oczywiście Apple nie wymyśliło obsługi telefonu w taki sposób, ale ją bardzo spopularyzowało. Mam nadzieję, że Google wprowadzi podobny pomysł, dzięki czemu zbędny pasek z klawiszami nawigacyjnymi u dołu ekranu zniknie. Warto przypomnieć, że dwóch producentów smartfonów z Androidem wprowadziło już obsługę urządzeń mobilnych za pomocą gestów. Są to Xiaomi oraz OnePlus. Czekam jednak na oficjalne wsparcie do Google dla tego świetnego rozwiązania.

Wsparcie dla dwóch aparatów

Jeżeli nie lubicie aplikacji aparatu dostarczonej przez producenta, możecie ściągnąć inne z Google Play. Problem w tym, że do tej pory Google oficjalnie nie udostępniło narzędzi dla deweloperów, które ułatwiłyby programowanie dwóch aparatów. Dzięki temu przybliżanie, efekty bokeh i inne powinny działać znacznie lepiej na programach ściągniętych z Google Play.

Lepsze powiadomienia

Android P wprowadzi bardziej czytelne powiadomienia. Mają one dostarczyć użytkownikowi większą ilość informacji. Przykładowo wysłane zdjęcie wyświetli się po rozwinięciu wiadomości. Co ciekawe, będziemy mogli skorzystać z szybkich podpowiedzi, aby w kilka sekund odpowiedzieć na komunikat.

Przycisk kontrolujący odwrócenie ekranu

Nowa wersja zielonego robota wprowadzi nowy sposób, aby kontrolować obracanie ekranu z pionowego do poziomego. Użytkownik będzie miał możliwość zablokować rotację, aby wszystko pozostało w pozycji wertykalnej, niezależnie od tego, jak przechylony zostanie telefon. Przycisk znajdzie się w pasku nawigacyjnym.

Źródło: androidcentral, androidauthority

Sprawdź najnowsze wpisy